Pražské klisny koně Převalského se v Mongolsku již rozkoukaly

Praha – V úterý odpoledne odstartoval z letiště v Praze-Kbelích Letoun CASA, který na své palubě nesl vzácný náklad – koně Převalského. Letošní čtvrtý transport těchto koní ze Zoo Praha zamířil do národního parku Gobi B. Podle posledních zpráv se tři klisny v místech svého nového „bydliště“ už rozkoukaly.

Vypuštění koní z transportních boxů proběhlo 24 hodin po odletu z pražských Kbel. Klisny vyběhly v pořadí Gretel, Bayan a Ulla. Na snímku Bayan. Foto: Petr Josek, Zoo Praha

V rámci projektu Návrat divokých koní Zoo Praha převezla do Mongolska už 15 koní Převalského. V posledním transportu, který odstartoval tento týden, byly tři klisny, ačkoli původně se počítalo se čtyřmi. Čtvrtá klisna však musela být vyložena.

Ve tři hodiny odpoledne letoun odstartoval a po více než 33 hodinové cestě, která znamenala naložení klisen, let do Mongolska a přepravu na korbách aut do národního parku. „Jde tedy o suverénně nejrychlejší transport koní Převalského, který se nám doposud podařilo zrealizovat," uvádí ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Všechny klisny zvládly cestu bez problémů a v pořádku vyběhly během středečního odpoledne z přepravních beden. Několik následujících měsíců stráví v aklimatizační ohradě, kde si budou zvykat na mongolské klima a do volné přírody budou vypuštěny po první zimě.

Podle nejčerstvějších zpráv jsou klisny zcela v pořádku, byť v novém prostředí mírně dezorientované. Nacházejí se ve dvou sousedních ohradách, kde na ně dohlížejí místní rangeři.

Návrat divokých koní Převalského do volné přírody probíhá ve spolupráci s mezinárodní organizací International Takho Group a za podpory řady partnerů a sponzorů, zejména Armády ČR a Magistrátu hlavního města Prahy. Letos nově přispěly i další instituce jako Ministerstvo životního prostředí, Komerční banka, belgický Domaine des Grottes de Han, německá Kölner Zoo, maďarský Hortobágy National Park a holandská Gaia Zoo Kerkrade.

Témata: ZOO Praha

Přes 1000 dnů ve vězení jako msta. Čína propustila dva Kanaďany, které…

25.09.2021 12:17 Dva kanadští občané, které Peking obvinil ze špionáže a zadržoval více než 1000 dní, byli…

Co se děje ve Facebooku? Uniklé dokumenty odhalily znepokojivé praktiky

25.09.2021 08:32 Společnost Facebook tento týden čelí řadě obvinění ohledně svého vnitřního fungování. Jejich…

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Volby v Německu mohou trhnout nový rekord v počtu poslanců

25.09.2021 11:15 Německý Spolkový sněm by mohl mít po nedělních parlamentních volbách více než 900 poslanců. Vyplývá…

Lidé dnes mohou na Brněnské přehradě navštívit zázemí lodní dopravy

11.09.2021 06:52 K 75. výročí zahájení lodní dopravy na Brněnské přehradě dnes připravil brněnský dopravní podnik…

Související:

Právě se děje

reklama