ČEZ měsíčně přeruší dodávky proudu do 2800 domácností, které neplatí

Praha - Energetický gigant ČEZ měsíčně přeruší dodávky proudu asi 2800 domácností, které neplatí za dodávky elektřiny. To je zhruba o polovinu méně než v roce 2006, kdy ČEZ v průměru odpojil asi 6000 domácností za měsíc. ČTK to řekl mluvčí ČEZ Jan Pavlů.

ČEZ

Podle mluvčího dluží celkově lidé firmě stovky řádově milionů korun a jde o desetitisíce případů. Přesto však počet dlužníků klesá a podle mluvčího je za tím hlavně zasílání SMS a e-mailových upomínek dlužníkům. V roce 2006 odstřihnul ČEZ kvůli neplacení elektřiny zhruba 6000 domácností měsíčně, letos je to zhruba o polovinu méně.

Firma je zasílá nově od roku 2011. "V roce 2011 jsme měli asi 4000 případů přerušení dodávek měsíčně. Po zavedení nové formy upozornění na nutnost uhradit závazky toto číslo kleslo asi o 30 procent," uvedl Pavlů.

Od loňského roku zavedl ČEZ novinku, kdy dlužníkům dokonce i volá. Se zákazníky, kteří se dostali do problematické situace a nemají na okamžité zaplacení, se společnost podle tiskového mluvčího snaží dohodnout individuálně.

Neplatiče evidují i další dodavatelé energie. Například Centropol Energy má mezi jedním a dvěma procenty pohledávek ze všech vystavených faktur. Jedná se zhruba o čtyři až pět tisíc neplatičů.

"Do této kategorie se ale dostávají všechny faktury včetně těch, které zákaznici zaplatí například s desetidenním zpožděním," uvedl mluvčí Centropol Energy Ladislav Šticha.

Firmy Bohemia Energy nebo E.ON počty neplatičů nezveřejňují. "Vzhledem k tomu, že jsme nastavili nový systém na vymáhání pohledávek, daří se nám procento neplatičů lehce snižovat," uvedla pouze mluvčí Bohemia Energy Alžběta Šťastná.

Energetická společnost ČEZ je největším energetickým uskupením v České republice i v rámci celé střední a jihovýchodní Evropy. ČEZ je největším výrobcem elektřiny v České republice, dále dodává svým zákazníkům plyn a teplo.

V roce 2003 vznikla spojením ČEZ, a. s., s distribučními společnostmi (Severočeská energetika, Severomoravská energetika, Středočeská energetická, Východočeská energetika a Západočeská energetika) Skupina ČEZ, která se tak stala nejvýznamnějším energetickým uskupením regionu střední a východní Evropy.

Skupina ČEZ patří do evropské desítky největších energetických koncernů a je nejsilnějším subjektem na domácím trhu s elektřinou. V České republice je Skupina ČEZ největším výrobcem elektřiny a tepla, na většině území provozovatelem distribuční soustavy a nejsilnějším subjektem na velkoobchodním i maloobchodním trhu s elektřinou. Většina výrobních kapacit je soustředěna v mateřské společnosti ČEZ, a. s.

Témata: ČEZ

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Zeman není v ohrožení života, potvrdil to Pražský hrad

17.09.2021 08:23 Vyšetření prezidenta Miloše Zemana v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) nezjistila žádné problémy,…

Výbuch rodinného domu v Koryčanech si vyžádal dva lidské životy

15.09.2021 18:58 Při dnešním odpoledním výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku zemřeli dva dobrovolní…

Ve čtvrtek testy v Česku potvrdily 550 nově nakažených

17.09.2021 08:43 Ve čtvrtek testy v Česku potvrdily 550 nových případů onemocnění covid-19, o 130 víc než před…

Nová Škoda Fabia dnes oficiálně vstupuje na český trh. Kterou výbavu lidé…

16.09.2021 09:16 Škoda Fabia úspěšně působí na trhu již 22 let, právě nyní startuje prodej její čtvrté generace.…

Lidé dnes mohou na Brněnské přehradě navštívit zázemí lodní dopravy

11.09.2021 06:52 K 75. výročí zahájení lodní dopravy na Brněnské přehradě dnes připravil brněnský dopravní podnik…

Čeští hasiči bodují. Na mistrovství světa juniorů už mají pět medailí

12.08.2021 19:45 Česká výprava na hasičském mistrovství světa dorostenců v chorvatském Čakovci vybojovala pět…

Související:

Právě se děje

reklama