Mládek se sešel s vedením NWR. Co čeká OKD?

Praha - „Udržet zaměstnanost pro čtrnáct tisíc lidí v OKD po dobu dalších nejméně deseti let. To je náš hlavní cíl, kterému podřídíme vše, a je to důvod, proč jsem požádal představitele těžební společnosti New World Resources o schůzku poté, co minulý týden společnost informovala o možnosti prodeje dceřiné společnosti OKD,“ uvedl dnes po setkání s ředitelem vnějších vztahů společnosti NWR Petrem Jonákem ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Jan Mládek /ČSSD/

„Sledujeme přirozeně všechny varianty dalšího vývoje, které v tuto chvíli přicházejí do úvahy. První variantou je, že se NWR podaří s věřiteli dohodnout na podmínkách kapitálové restrukturalizace. V případě, že ke konsenzu nedojde, musíme počítat i s variantou prodeje OKD. Pro OKD, jeho zaměstnance a tedy i stát by proto bylo nejpříznivější zprávou, kdyby se našel jasný strategický investor, firma z oboru, jejímž primárním zájmem by bylo pokračovat v těžbě. OKD v tuto chvíli dokáží již fungovat samy o sobě i při současných světových cenách uhlí, a to díky restrukturalizaci, úsporám a snaze zaměstnanců, odborů a managementu o efektivní spolupráci," řekl po jednání ministr Jan Mládek.

„Samozřejmě existuje i varianta, kdy by se o OKD ucházel zájemce s nejasnou strukturou, jehož záměrem by mohly být spíše finanční operace nežli pokračování v těžbě. Pokud by po případném konkurzu a vyrovnání či po nástupu správce došlo k prodeji OKD a nenašel by se jasný strategický investor, v tuto chvíli by mohla být ve hře varianta odkoupení OKD českým státem. Přímý vstup státu samozřejmě není úplně jednoduchou záležitostí, nicméně budu ve středu o situaci informovat vládu, protože naším společným cílem je zajištění zaměstnanosti na Ostravsku, které je výrazně postiženo strukturálními problémy," dodal Mládek po setkání se zástupcem společnosti NWR Petrem Jonákem.

Jak uvedl zástupce společnosti NWR Petr Jonák, cílem managementu je konsensuální dohoda s věřiteli na podmínkách kapitálové restrukturalizace, nikoliv prodej dceřiných společností, kam patří OKD společně s polskou Karbonií.

Témata: Mládek, Jan | NWR | OKD

Přes 1000 dnů ve vězení jako msta. Čína propustila dva Kanaďany, které…

25.09.2021 21:08 Dva kanadští občané, které Peking obvinil ze špionáže a zadržoval více než 1000 dní, byli…

Co se děje ve Facebooku? Uniklé dokumenty odhalily znepokojivé praktiky

25.09.2021 08:32 Společnost Facebook tento týden čelí řadě obvinění ohledně svého vnitřního fungování. Jejich…

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Změna Tálibánu v praxi? Mrtvá těla věší a vystavuje na náměstích

25.09.2021 18:52 Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

Lidé dnes mohou na Brněnské přehradě navštívit zázemí lodní dopravy

11.09.2021 06:52 K 75. výročí zahájení lodní dopravy na Brněnské přehradě dnes připravil brněnský dopravní podnik…

Související:

Právě se děje

reklama