Soud potvrdil 10 let natvrdo pro skautské vedoucí z Ústí. Zneužili 39 dětí

Praha 8. července (ČTK) - Vrchní soud v Praze dnes potvrdil tresty deseti let vězení pro bývalé skautské vedoucí Milana Macháta a Martina Mertla z Ústí nad Labem, kteří podle obžaloby zneužili 39 obětí ve věku od 12 do 18 let. V platnosti zůstal také verdikt o desetiletém zákazu práce s dětmi a mládeží a nařízená ambulantní sexuologická léčba. Rozhodnutí soudu je pravomocné. Proti rozsudku lze podat pouze mimořádný opravný prostředek, a to dovolání k Nejvyššímu soudu.

Tábor, ilustrační fotografie

Soud dnes zamítl odvolání obou mužů, kteří nebyli spokojeni s rozhodnutím ústeckého krajského soudu o vině i trestu. Podle odvolacího soudu však krajský soud rozhodl správně. Podle předsedy trestní senátu Karla Vrzáně dokonce mohl uvažovat o přísnější právní kvalifikaci, která by obžalovaným umožnila uložit vyšší tresty než od pěti do 12 let vězení.

"Trestná činnost trvala velice dlouho, měla za následek i to, že někteří z poškozených ani nemohli přijít k hlavnímu líčení. Krajský soud k nim byl ještě velice shovívaný," zdůraznil Vrzáň při zdůvodnění rozsudku. Odvolací soud však již nemohl zasahovat do hodnocení důkazů, a tím pádem ani měnit dříve uložený trest.

Odvolací soud se kvůli nízkému věku obětí na žádost jejich advokátů konal za zavřenými dveřmi a veřejnost mohla do soudní síně přijít až na vyhlášení rozsudku. Mezi oběti mladíků, kteří měli skautské přezdívky Piškot a Meluzín, většinou patřili chlapci. Někteří pocházeli přímo ze skautského hnutí. Poškození nepocházeli jen z Ústeckého kraje, ale v podstatě z celé země. Znásilňování a zneužívání svých svěřenců se dvojice mnohdy dopouštěla přímo ve skautské klubovně nebo na společných skautských akcích.

Obžalovaní chlapce získávali hlavně přes internet, kde je lákali na falešné profily na sociálních sítích. Tam se oba muži vydávali za dívky. Chlapcům například poslali fotografie nahých dívek a na oplátku vyžadovali jejich snímky a později audiovizuální záznamy zachycující masturbaci. "Trestná činnost obžalovaných byla nesmírně dokonale propracovaná a měla až prvky profesionality," prohlásil Vrzáň.

Když dvojice kompromitující záznamy získala, tak podle spisu začala své oběti - stále pod falešným dívčím profilem - vydírat výhrůžkami, že materiály zveřejní, pokud nedodají videozáznam zachycující jejich sexuální praktiky s dalšími muži. Pak chlapce kontaktovali pod pravými jmény s tím, že je dívka vydírá také a ať požadovaný záznam pořídí společně. "Dělali vše proto, aby poškozené dostali tam, kam potřebovali," doplnil při zdůvodnění rozsudku Vrzáň.

Znásilnění se podle spisu dopustili na několika chlapcích, některé oběti zneužívali opakovaně. Soud je poslal do vězení za trestné činy znásilnění, sexuálního nátlaku, pohlavního zneužití, ohrožování výchovy dítěte, ale také výroby dětské pornografie a dalších skutků. Státní zástupkyně Irena Netušilová byla s rozhodnutím soudu spokojená. Advokáti obžalovaných chtějí počkat na písemné vyhotovení rozsudku, pak budou zvažovat dovolání.

Zeman podepsal omezení telemarketingu, objíždění cyklistů i vyloučení…

27.09.2021 12:55 Motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. Za…

Předpověď počasí: Užijeme si letos ještě teplé víkendy?

28.09.2021 06:30 Ačkoliv se původně zdálo, že uplynulý víkend bude dost možná poslední teplý v letošním roce, výhled…

Vláda schválila i přes nesouhlas ČSSD návrh rozpočtu. Platy porostou méně

28.09.2021 11:20 Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun. Na…

Česko hlásí nejvíce případů koronaviru od konce května

28.09.2021 10:30 V Česku v pondělí přibylo 672 potvrzených případů koronaviru, nejvíc od 24. května. V mezitýdenním…

Milion chvilek dnes v noci vylepil v desítkách měst exekuční pásky proti…

27.09.2021 21:08 Spolek Milion chvilek dnes ráno připravil v desítkách měst po celé ČR happening s názvem "Zabaveno…

Lidé dnes mohou na Brněnské přehradě navštívit zázemí lodní dopravy

11.09.2021 06:52 K 75. výročí zahájení lodní dopravy na Brněnské přehradě dnes připravil brněnský dopravní podnik…

Související:

Právě se děje

reklama