Regulovaná prodejní doba v obchodech? Odbory vítají, prodejci nesouhlasí

Praha - Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula ocenil snahu Milana Štěcha a jeho kolegů ze Senátu, kteří předložili návrh na omezení prodejní doby ve svátcích. Označil návrh za vstřícný kompromis směrem k zaměstnancům obchodů.

Ilustrační foto

Zejména velké obchodní řetězce však jakoukoliv regulaci podle informací sociálních demokratů odmítají, přestože návrh je mírným kompromisem a nepočítá s uzavřením obchodů v neděle nebo všechny svátky, ale jen v 7 vybraných dní v roce.

„V sousedním Německu neexistuje možnost nakupovat během nedělí, i ve svátky zůstávají obchody zavřené. U nás jsme zvolili kompromis, který je velmi mírný, zavřeno má být jen 7 vybraných svátků v roce. To je elementární vstřícnost směrem k zaměstnancům, kteří jsou mnohdy nuceni pracovat během nedělí i svátečních dní," řekl předseda Senátu Milan Štěch a slíbil odborářům, že i v dalších fázích legislativního procesu bude návrh hájit a prosazovat jeho stávající podobu.

Josef Středula informoval předsedu Senátu o výrazném zlepšení spolupráce v rámci tripartity, kde jednají odboráři jakožto zástupci zaměstnanců se zaměstnavateli a vládou.

„Spolupráce v rámci tripartity se zlepšila skokově, nelze mluvit o procentech, ale znásobení kvality komunikace a důvěry," řekl předseda ČMKOS Josef Středula. Upozornil však na požadavek odborů, aby platy státních zaměstnanců vzrostly od 1. 11. tohoto roku.

Členové odborů se obávají, že navýšení ve výší 3,5 procent nebude spravedlivé a platy řadových státních zaměstnanců se zvýší jen o procento. Odbory jsou připraveny zorganizovat na podzim protestní akce, pokud nedostanou příští rok přidáno všichni státní zaměstnanci 3,5 %. Předseda Senátu Milan Štěch jejich požadavky podpořil.

Odboráři také informovali předsedu Senátu o snaze ministerstva financí zrušit zvýhodnění zdanění benefitů členů odborů. Přestože vláda nakonec ustoupila a souhlasila se zachováním stávajícího stavu, požádal Josef Středula senátory, aby urychlili legislativní cestu zákona, který tuto oblast upravuje. Hrozí podle něj obstrukce některých opozičních poslanců, které by mohly zkomplikovat včasné přijetí tohoto zákona.

Dalším tématem jednání byla novela obchodního zákoníku a také téma obsazování dozorčích rad firem, kde předseda Senátu a také sociální demokracie jako vládní strana požadují, aby byla uzákoněna povinnost obsazovat třetinu členů dozorčích rad zaměstnanci firem.

Mrazivé počasí zatím nepřijde, uklidňují meteorologové. Vyhráno ale není

21.09.2021 06:30 Ačkoliv budou teploty v noci padat v následujících dnech až ke dvěma stupňům, mrazy nás zatím ještě…

Předpověď počasí do konce září ukazuje, jaké nás čekají průměrné teploty

22.09.2021 06:30 Do konce září nás čekají průměrně teplé dny, s maximy kolem 18 stupňů Celsia. Nebude však příliš…

V úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru

22.09.2021 09:29 Během úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru, to je nejvíc za jeden den za…

Prezident Miloš Zeman byl dnes propuštěn z nemocnice

22.09.2021 12:26 Prezident Miloš Zeman byl dnes propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze, ve které…

PŘEHLED: Nejdůležitější milníky čtvrté vlády Angely Merkelové

22.09.2021 08:49 Už o víkendu v Německu proběhnou parlamentní volby, kde si lidé zvolí nové složení spolkového sněmu…

Lidé dnes mohou na Brněnské přehradě navštívit zázemí lodní dopravy

11.09.2021 06:52 K 75. výročí zahájení lodní dopravy na Brněnské přehradě dnes připravil brněnský dopravní podnik…

Související:

Právě se děje

reklama