Paroubek o fotbalu: Za světem silně zaostáváme. Proč?

Praha - Fotbalové mistrovství světa je za námi a podle expremiéra a předsedy strany LEV 21 Jiřího Paroubka ukázalo, jak daleko za světovým fotbalem se ten český nachází.

Jiří Paroubek /LEV21/, předseda strany

"Ještě nikdy nebylo ve fotbalu tolik peněz a tolik velkých podnikatelských zájmů a marketingu, jako je tomu dnes. Mistrovství světa, a zejména hra těch „posledních" osmi kvalifikovaných týmů ukázala, jaký je odstup v kvalitě fotbalu mezi českou a mezinárodní úrovní. Za světem zaostáváme o mnoho koňských délek," domnívá se expremiér.

"Je paradoxní, že ti nejlepší z nejlepších – Německo, Nizozemí – v podstatě převzali a rozvinuli náš systém práce s fotbalovou mládeží, který u nás byl zahájen v 80. letech a který přinesl plody ve formě úspěchů v letech 1996 a 2004, kdy jsme nesporně patřili k evropské i světové špičce," poukazuje ve svém komentáři Paroubek.

"Pravicové vlády v letech 2007-2013 razantně omezily podporu mládežnického fotbalu, přestaly je zajímat vize výstavby národního fotbalového stadionu, pořádání ME v kopané v Čechách a spolupořadatelství se Slovenskou republikou. Prostě podle své ideologie ponechali fotbal volné hře tržních sil. Proto se český fotbal postupně propadl do průměru a zřejmě i do podprůměru," vysvětluje předseda LEV 21.

"Má-li se situace zásadně změnit a máme-li navázat na úspěchy Brücknerovy éry, musíme změnit vše a navázat na dobré zkušenosti, které jsme udělali při organizaci a práci s fotbalovou mládeží v 80. A 90. letech, podívat se, jak to dělají v Holandsku a Německu a dát nejlepší trenéry k fotbalové mládeži," tvrdí Paroubek.

Poukazuje také na to, že to nebude možné bez podpory státu. "Pokud stát nebude sport podporovat, budou také úspěchy českých sportovců pouze ojedinělé a pouze jejich individuálními zásluhami. Fotbal se v ČR dostal do společenského suterénu. Přispěla k tomu média a přispěl tomu i nezájem velké části podnikatelského stavu," tvrdí expremiér.

"Zkrátka, mají-li přijít úspěchy, je třeba změnit skoro vše. Pořvávat na každém ligovém zápase na předsedu fotbalového svazu, že je pánským přirozením, rozhodně změnu nepřinese. I čeští diváci by si měli vzít příklad z těch německých, nizozemských, argentinských, kolumbijských, italských či britských a dalších," uzavírá Paroubek.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Počasí: Příští víkend mohou teploty jen sotva překročit deset stupňů

19.09.2021 06:30 V první polovině září jsme si ještě užívali relativně teplého letního počasí, plíživě ale přichází…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, dorazilo přes 30 tisíc lidí

18.09.2021 21:52 Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

18.09.2021 21:51 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Lidé dnes mohou na Brněnské přehradě navštívit zázemí lodní dopravy

11.09.2021 06:52 K 75. výročí zahájení lodní dopravy na Brněnské přehradě dnes připravil brněnský dopravní podnik…

Čeští hasiči bodují. Na mistrovství světa juniorů už mají pět medailí

12.08.2021 19:45 Česká výprava na hasičském mistrovství světa dorostenců v chorvatském Čakovci vybojovala pět…

Související:

Právě se děje

reklama