Ministři vnitra Česka a Saska budou bojovat proti drogám a kriminalitě

Praha - Společný postup Česka a Saska proti kriminalitě v příhraničí dnes dostal konkrétní a oficiální podobu. Ministři vnitra Česka a Saska Milan Chovanec a Markus Ulbig dnes podepsali prohlášení o vzájemné policejní spoluprácí mezi oběma státy. Stvrdili tím zcela konkrétní společná opatření, na kterých se dohodli experti na drogovou i majetkovou kriminalitu obou států.

Milan Chovanec /ČSSD/, ministr vnitra

Prohlášení podepsali ministři během jednání premiéra Bohuslava Sobotky s ministerským předsedou Svobodného státu Sasko Stanislawem Tillichem. Informovala o tom ředitelka odboru tisku a public relations Lucie Nováková. Zástupci obou států se shodli na společném postupu v boji s trestnou činností v příhraničí, zejména s drogovou a majetkovou kriminalitou a krádežemi vozidel

„Kriminalita spojená s výrobou a prodejem drog nás trápí. Chceme postihnout celý zločinný řetězec, protože suroviny k výrobě drog se k nám dováží z Polska, v Česku se drogy vyrábí a z Německa k nám z velké části dojíždí jejich konzumenti. Cílem vlády je zasáhnout výrobu a distribuci drog na našem území. Jde o jednu z priorit bezpečnostní politiky, kterou má na starosti ministr vnitra," uvedl Bohuslav Sobotka.

Milan Chovanec poděkoval saským kolegům za jejich zájem společně situaci v příhraničí řešit. „Dnešní prohlášení je začátkem dlouhé cesty. Ta cesta bude poměrně drahá, zdlouhavá a bolestná, ale musí přinést výsledky. Chceme, aby na jejím konci už Česko nebylo zemí, kde se v příhraničí masivně vyrábí drogy," vysvětlil Milan Chovanec.

Za alarmující považuje ministr vnitra např. informaci, že se za posledních pět let v Sasku zhoršila drogová problematika o 300 %. „Český stát v minulosti zaspal. Na pokyn Bohuslava Sobotky jsme boj proti drogové kriminalitě zintenzivnili, zapojujeme do něj tajné služby a postupujeme nekompromisně proti všem formám drogové kriminality. Děláme přesně to, co měl v této otázce stát začít dělat už před sedmi lety. Dnes fungují společné česko-saské týmy a jejich spolupráci dále rozšiřujeme. Zásadní pro nás je také zajistit rychlou výměnu informací nebo odstraňovat mezi policisty obou států jazykovou bariéru," dodal Milan Chovanec a doplnil, že podobné prohlášení jako se Saskem připravuje resort vnitra také s Bavorskem.

Body společného prohlášení:

  • zesílení společných policejních hlídek a vyšetřovacích týmů,
  • zefektivnění pátrací skupiny „Labe" složené z našich a saských policistů,
  • intenzivnější výměna informací,
  • sladění IT nástrojů a formátů dat tak, aby byly vzájemně kompatibilní,
  • využívání nástrojů skrytého vyšetřování či zrcadlového trestního řízení.

Boj proti drogám přináší výsledky

Jde o další krok v postupu proti drogovému zločinu, který letos na jaře zahájil ministr vnitra Milan Chovanec a který už přinesl první výsledky v podobě desítek policejních razií proti drogovým mafiím. Policie při nich zadržela přes půl tuny marihuany a 16 kg metamfetaminu, odhalila 120 varen a obvinila zatím přes 400 podezřelých (více zde).

Policie nově intenzivněji kontroluje místa, kde k drogové kriminalitě dochází, a posilují se také počty policistů. Proti drogám bude v regionech bojovat o 150 příslušníků Národní protidrogové centrály více. V problematických regionech se posílí také počty policistů v ulicích, např. v Moravskoslezském kraji o 200, v Ústeckém kraji o 160.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, dorazilo přes 30 tisíc lidí

18.09.2021 16:47 Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

Předpověď počasí na víkend: Ochladí se, bude i 15 stupňů

18.09.2021 06:30 O víkendu se citelně ochladí. Teploty během dne podle meteorologů spadnou až na pouhých 15 stupňů.

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

18.09.2021 14:17 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Lidé dnes mohou na Brněnské přehradě navštívit zázemí lodní dopravy

11.09.2021 06:52 K 75. výročí zahájení lodní dopravy na Brněnské přehradě dnes připravil brněnský dopravní podnik…

Čeští hasiči bodují. Na mistrovství světa juniorů už mají pět medailí

12.08.2021 19:45 Česká výprava na hasičském mistrovství světa dorostenců v chorvatském Čakovci vybojovala pět…

Související:

Právě se děje

reklama