Daňové ráje využívají tisíce českých firem. Údajně kvůli zajištění anonymity

Praha – Kauza kolem Petry Kvitové a jejího trvalého bydliště v Monaku znovu vyvolala otázky o tom, kdo a proč vlastně odvádí daně v jiné zemi. Majitele z daňového ráje má aktuálně 3,3% tuzemských firem. Detailní statistiky za první pololetí 2014 dnes zveřejnila poradenská společnost Bisnode.

371

Počet společností, jejichž vlastník má adresu v daňovém ráji, za prvních šest měsíců letošního roku vzrostl o dalších 89, na celkových 13 189. Majitelé z destinací považovaných za daňový ráj k 30. 6. 2014 kontrolovali 3,3 % českých firem a do základního kapitálu těchto podnikatelských subjektů investovali 411,1 miliard korun, což představuje 16 % celkového základního kapitálu českých firem. Vlastníka v daňovém ráji mají nejčastěji společnosti, které podnikají v oblasti nemovitostí nebo obchodu.

„Pokračující trend využívání zahraničních společností v rámci podnikatelských aktivit není překvapením, a to mimo jiné z důvodu zákazu anonymních akcií v Česku," říká analytička Bisnode Petra Štěpánová. „To potvrzují i naše statistiky. Největší přírůstky, s výjimkou Kypru, jsme zaznamenali u destinací, které podnikatelům zajišťují vysoký stupeň zachování anonymity, jako například Seychely, Marshallovy ostrovy, Panama a Belize," dodala Štěpánová.

Častým důvodem, proč firmy vyhledávají daňové ráje, je kromě anonymních akcií snížené nebo úplná eliminace daně z příjmu a zjednodušení administrace podnikání. Nejhlasitějšími kritiky takových států jsou Francie a Německo, které chtějí prosadit téma daňových rájů na půdu organizace OECD.

Témata: Daně | podnikatelé

Lidé dnes mohou na Brněnské přehradě navštívit zázemí lodní dopravy

11.09.2021 06:52 K 75. výročí zahájení lodní dopravy na Brněnské přehradě dnes připravil brněnský dopravní podnik…

Související:

Právě se děje

reklama