Homofobie z Hradu již utichla, ale o nás je slyšet dost, říká pořadatel Prague Pride

ROZHOVOR - Prahu již počtvrté čeká velký pochod LGBT komunity. Podle jedněch jde o nechutnou a perverzní přehlídku homosexualismu, podle jiných jde o proces emancipace této komunity. Ředitel festivalu Czeslaw Walek poskytl rozhovor EuroZprávám.cz, ve kterém se popsal své obavy, stejně jako program letošního ročníku.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

Prague Pride 2013, 17.8.2013 Praha

Prague Pride je velmi kontroverzní událost. Zatímco liberálně smýšlející lidé ji vítají jako důkaz naší otevřenosti a modernosti, pro konzervativce jde o zvrácenost. Vadí jim, že homosexuálové odporují představám o rodině. I proto letos opět proběhne několik protiakcí, jako je lidovecký Pochod za rodinu, nebo ultrapravicová obrana sochy svatého Václava.

Czeslaw Walek, který je i letos v čele organizačního týmu festivalu, se ale žádných problémů nebojí. "Opět také spoléháme na profesionalitu policie, soukromé bezpečnostní agentury i naši vlastní pořadatelskou službu," řekl pro EuroZprávy.cz. Zároveň s radostí komentoval utichnutí homofobních výroků z Hradu, které se podle něj ozývaly za Václava Klause. Více si přečtěte v následujícím rozhovoru.

EZ: V letošním roce o Prague Pride v médiích není moc slyšet. Čím to je? To už Prague Pride nevyvolává takové emoce jako v minulosti?

Prague Pride ještě ani nezačal a máme pocit, že už o něm docela slyšet je. A příští týden ještě rozhodně slyšet bude. Nicméně máte pravdu v tom, že utichly homofobní výroky, které v prvních dvou ročnících zaznívaly z Hradu.

EZ: Prague Pride čeká již čtvrtý ročník. V čem bude ten letošní jiný?

Festivalová vesnice Prague Pride Village letos vyroste v Containallu na břehu Vltavy na Malé Straně. Tam také proběhne oficiální zahájení Prague Pride v pondělí 11. srpna od 18 hodin, na kterém mj. zahraje newyorská kapela Betty, známá z TV seriálu L Word (Láska je láska). Letos poprvé jsme připravili Prague Voices, speciální večer se zahraničními řečníky, kteří publikum seznámí se svým LGBT příběhem a LGBT situací ve své zemi. Akce se koná ve středu 13. srpna ve Francouzské institutu a můžeme se těšit na polského umělce Karola Radiszewského, vietnamskou fotografku Maiku Elan, zakladatele Pink News Benjamin Cohen, Zoryan Kis z ukrajinské Amnesty International, Moskevská LGBT aktivistka Olga Kurachyova a další.

EZ: Zaštiťuje někdo z českých politiků festival? Minulý rok vás například podpořil Tomáš Hudeček...

Máte záštitu ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiřího Dienstbiera a primátora hl. m. Prahy Tomáše Hudečka. Jejich veřejné podpory si velmi vážíme. Taky nás potěšilo, že americký velvyslanec Norman L. Eisen, jemuž končí mandát, se rozhodl zůstat v Praze o tři dny déle, aby se mohl osobně účastnit oficiálního zahájení Prague Pride a nasvícení Glorietu v zahradě velvyslanectví naduhovo.

EZ: Letošní rok jste rozjeli projekt Odpustkomat, kde si lidé mohou koupit odpustek za mnohdy velmi recesistické hříchy a tím vám finančně pomoci. Jak fungování projektu hodnotíte? Jaké na něj máte reakce?

Odpustkomat je pokusem skloubit fundraising a zábavu. Myslíme, že se nám to docela podařilo. Odpustky průběžně měníme a aktualizujeme. Například nyní jsou v nabídce odpustky spojené s festivalem Prague Pride. Reakce máme především pobavené. Plánujeme Odpustkomat provozovat i nadále.

EZ: Vrcholem celého festivalu bude sobotní průvod Prahou. Jaká bude letos trasa?

Letos se setkáme opět u sochy sv. Václava na Václavském náměstí a půjdeme přes ulici Na Příkopě a Revoluční na Dvořákovo nábřeží a přes Čechův most nahoru po schodech na Letnou. Pro hendikepované účastníky nám pojede z nábřeží autobus nahoru na Špejchar.

EZ: Jakou očekáváte účast?

Vloni se dle naší statistiky zúčastnilo alespoň jedné akce v průběhu festivalové týdne asi 60 tisíc lidí. Do průvodu přišlo asi 20 tisíc. Náš letošní program nabízí 117 různých akcí, takže věříme, že si opět každý vybere a návštěvnost bude opět vysoká. Sobotní průvod vždy velmi záleží na počasí. Napjatě sledujeme předpověď.

EZ: Obáváte se nějakých problémů? Přeci jen jsou oznámeny již minimálně dvě akce: lidovecký Pochod pro rodinu a pravicoví extremisté chtějí bránit svatého Václava...

Věříme, že jako každý rok i letošek proběhne nerušeně a bez incidentů. Předpokládáme, že v sobotu v průvodu bude opět přesila těch, kdo se přijdou slušně bavit a podpořit svobodu a rozmanitost. Opět také spoléháme na profesionalitu policie, soukromé bezpečnostní agentury i naši vlastní pořadatelskou službu.

EZ: Kritici vám často vytýkají, že propagujete tzv. homosexualismus v ulicích. Jaký je ale pravý smysl akcí typu Prague Pride?

Základním cílem naší organizace a smyslem festivalu je informovanost široké veřejnosti o LGBT komunitě, jejím životě a problémech, s nimiž se ve svém životě potýká. Cílem našeho festivalu je podpora moderní a otevřené společnosti, ve které se nikdo nemusí skrývat kvůli tomu, kým je.

Vstupte do diskuze (18)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rudý Babiš? Šéf modrého ANO změnil barvu, posvítili si na něj

15.02.2019 16:35 Symbolem hnutí ANO je modrá barva, premiér Andrej Babiš ale teď oplývá komunistickou rudou. Kdyby…

Za hromadné vraždy poprava. Může být v Česku obnoven trest smrti?

13.02.2019 20:08 Aktualizováno Ačkoliv je často kritizován, dodnes je trest smrti možné uložit ve více než 50 zemích světa. I…

Kraus důrazně promluvil: To je cesta do pekel. Je to jako za komunismu

08.02.2019 21:58 Aktualizováno Celý svět se dnes snaží být přehnaně korektní, myslí si moderátor a bavič Jan Kraus. V úvodu své…

O List Jaromíra Soukupa není zájem? Místo podpisů k registraci sklízí…

08.02.2019 12:28 Jaromír Soukup sice oznámil, že založil politické hnuté List Jaromíra Soukupa, aby ale mohl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama