Češi: Narkomany a Romy za sousedy nechceme

Praha - Za svého souseda by většina Čechů v žádném případě nechtěla drogově závislého člověka nebo alkoholika, z národností obyvatelům Česka nejvíce vadí Romové. Vyplývá to z průzkumu, který v pátek zveřejnila agentura CVVM.

Diskuze zablokovaná

Ilustrační fotografie

Vedle narkomana by nechtělo bydlet 86 % obyvatel Česka, vedle alkoholika 79 %. Na třetím místě skončily osoby s kriminální minulostí, vedle nich by nechtělo bydlet 75 % obyvatel Česka. Stále velký odstup si česká společnost udržuje i od lidí s psychickými nemocemi, za sousedy by je nechtělo 60 % lidí.

Třetina lidí také uvedla, že by ve svém sousedství nechtěla lidi jiné barvy pleti, přibližně čtvrtina oslovených by nechtěla bydlet vedle cizinců nebo homosexuálů. Odstup populace je patrný i v případě kuřáků, ty nechce v sousedství 17 % lidí.

Z výzkumu také vyplynulo, že česká veřejnost sama sebe vnímá jako značně tolerantní. Skutečně velkou toleranci spatřují oslovení vůči mladým lidem nebo lidem jiného náboženského přesvědčení, o ní je přesvědčeno 82 % respondentů. Tolerantní je česká společnost podle respondentů také k lidem jiného politického přesvědčení (77 %), k tělesně postiženým a ke kuřákům (72 %) či bohatým lidem (69 %).

Nejméně je naopak společnost podle oslovených tolerantní k lidem s kriminální minulostí, drogově závislým, k alkoholikům a lidem s psychickou nemocí.

Z národností Češi pozitivně hodnotí Slováky (91 %), Poláky (75 %), Řeky (63 %) a Židy (57 %). Naopak antipatie u Čechů převládají směrem k Romům (75 %), Ukrajincům (55 %), Albáncům (53 %) a Rumunům (51 %).

Témata: Romové | Drogy
DISKUZE BYLA ZABLOKOVÁNA!
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bára Štěpánová: Češi si nechají sebrat svobodu za tisícovku měsíčně navíc.…

16.01.2019 12:28 V předvečer 50. výročí upálení Jana Palacha v pořadu Interview na ČT24 vystoupila herečka Bára…

Co to kecáte? Luděk Sobota promluvil o nadávkách, které si vyslechl kvůli…

15.01.2019 22:21 Aktualizováno Herec a komik Luděk Sobota před pár lety převzal z rukou prezidenta Miloše Zemana státní…

Výročí cesty za svobodou: 30 let od Palachova týdne

15.01.2019 20:33 Dnešek je třicetiletým výročím začátku Palachova týdne nebo-li Palachiády. Bylo to období, kdy lidé…

Neznáte ho? Hledá se skaut z pohřbu Jana Palacha. Zjišťovali jsme víc

15.01.2019 14:45 Českou mediální scénou a sociálními sítěmi začíná kolovat černobílá fotografie malého chlapce na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama