Brnem se kutálí obří hrášek. Připomíná výročí Mendela

V Brně centru Brna se objevil obří hrášek. V průměru má sedm metrů a je upoutávkou na blížící se 200. výročí narození genetika Gregora Johanna Mendela a na letošní Festival Mendel, který se uskuteční od 17. do 19. července.

Obří hrášek v Brně
doporučujeme

Podle ředitele obecně prospěšné společnosti Společně Jakuba Cardy, který festival organizuje, je cílem připomínání Mendela snaha dostat ho do povědomí v Česku co nejvíce a poukazovat na to, že to nebyl jen genetik, ale všestranný vědec, řekl při odhalení hrášku.

 
Mendel se narodil v roce 1822 a hlavně na Západě patří mezi nejznámější vědce historie jako zakladatel genetiky. "Anglická genetická společnost ho eviduje jako nejznámějšího genetika historie. Povědomí v Česku se o něm zvyšuje, ale je to na dlouho. Obří hrášek ve městě tak může lidi trknout, aby si na Mendela vzpomněli, případně aby se o něj začali zajímat," řekl Carda.

Popsal také, jak organizátoři festivalu přišli na obří hrášek, který vyrobila firma Kubíček, výrobce horkovzdušných balonů. "Nevěděli jsme, jestli budeme moct udělat kvůli covidu-19 festival jako každý rok. U nás není tolik známý a ve světě je známý právě díky tomu, že na hrachu přišel na genetiku. Přišlo nám fajn udělat něco zábavného, co by mohlo upoutat. Hrášek bude putovat městem po místech, kde projde hodně lidí," řekl Carda. Bude také u Mahenova divadla, už dnes odpoledne se přesune na Špilberk.

Upozornil, že Mendel jako všestranný vědec například jako první na světě popsal tornádo, které se v roce 1870 prohnalo Brnem. Byl také učitelem a včelařem.

Festival se uskuteční převážně na Mendlově náměstí a v přilehlém augustiniánském opatství. Jednou ze zajímavostí letošního festivalu je možnost izolovat si vlastní DNA.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Byli jsme lépe připraveni." Majitel nemocnic kritizuje reakci státu na…

12.08.2020 10:22 Majitel holdingu Akeso a řecký podnikatel Sotirios Zavalianis, který například vlastní Onkologické…

Čeští politici odsun Němců dodnes politizují, konstatuje historik

10.08.2020 14:40 Před 75 lety se československý prezident Edvard Beneš rozhodl podepsat dekret, jímž připravil Němce…

Blogování odzvonilo. Úspěšná česká platforma po 15 letech končí

10.08.2020 14:14 16. srpna skončí po patnácti letech své existence blogovací platforma Blog.cz. Do té do doby si…

Jak se chovat při požáru? Tady je několik rad, hašení vodou někdy nepomáhá

09.08.2020 13:35 Vzhledem k událostem posledních dní, kdy došlo k tragickém požáru panelového domu v Bohumíně, je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama