Češi kašlou na jazyky? Takhle jsme na tom oproti ostatním zemím

Česká republika se zhoršila v ovládání angličtiny. Při mezinárodním srovnání se v žebříčku posunula z 20. na 23. místo ze sta zemí. Hodnotily se státy, které mají angličtinu jako druhý jazyk. Údaje vyplývají z letošního výzkumu globální vzdělávací společnosti EF Education First. Nejlépe je na tom Nizozemsko.

Education First každý rok sestaví žebříček na základě výsledků testů. Testy vypracovává více než milion dospělých ve 100 státech. Angličtina nesmí být jejich mateřským jazykem. Výsledky srovnávají znalost angličtiny, a to komunikační dovednosti v tomto jazyce. Měření také zohledňuje, jaké způsoby výuky angličtiny využívají v daných státech.

Podle výsledků bezplatných online testů anglického jazyka provedených na webových stránkách společnosti, klesla Česká republika z loňského výsledku 59,99 na 59,30 v tomto roce. Muži skončili s indexem dovednosti 60,12 a ženy dosáhly skóre 58,85. V celosvětovém měřítku jsou ale ženy průměrně o trošku lepší.

Přesto se Česko stále řadí mezi státy s vysokou úrovní jazyka. V žebříčku se nachází pod Maďarskem, Rumunskem, Keňou a Řeckem. Předběhlo však Bulharsko a Slovensko.

Pokles České republiky nemusí souviset se zhoršením znalostí angličtiny. Spíše to znamená, že jiné státy učinily ve vzdělávání větší pokrok. Je to signál, že český vzdělávací systém stagnuje, zatímco jiné státy svou pozici zlepšují.

Nizozemsko je v žebříčku první a se skóre 70,27 předběhlo Švédsko. Nejvyšší úroveň angličtiny je v severnější části Evropy a za ní následuje Asie. První pětici uzavírají Norsko, Dánsko a Singapur. Poslední místo z hodnocených zemí obsadila africká Libye.

Související

Ilustrační fotografie.

Školní rok v minulosti nezačínal v září. Co se dříve děti učily?

Žákům v září začal školní rok a pravidelné vyučování. Jeho struktura a složení prošly za staletí mnohými proměnami. Jaké předměty se v minulosti na školách vyučovaly? A kdy začínal školní rok? Žáci dříve neusedali do školních lavic dne 1. září a učili se zcela jiné věci než dnešní děti.
Školství, ilustrační fotografie.

Podzimní prázdniny 2023 nebudou prvním volnem v novém školním roce

Školou povinné děti si ještě užívají poslední dny nejdelších prázdnin v roce, než příští týden po dvou měsících opět usednou do lavic. První volný den v novém ročníku připadá díky státnímu svátku na září. Na konci října budou následovat dvoudenní podzimní prázdniny. 

Více souvisejících

vzdělání Česká republika průzkumy jazyky výzkum Slovensko Nizozemí Maďarsko Bulharsko Rumunsko Keňa Řecko Švédsko dánsko TEST norsko singapur

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 25 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

Rusko a Ukrajina si vymění 48 vysídlených děti

Rusko a Ukrajina se dohodly na výměně 48 dětí vysídlených v důsledku ruské invaze. Ve středu to v katarské Dauhá oznámila ruská komisařka pro práva dětí Marija Lvovová-Belovová.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy