Chytré komunikace mají v Česku úspěch. Využívají je i menší města a obce

V České republice jsou stále populárnější chytré způsoby obecní komunikace, mezi které patří Mobilní rozhlas. Jeho cílem je posunout komunikaci samospráv s občany na další úroveň. Obyvatelé obcí mají informace o veřejném dění přehledně na jednom místě. V loňském roce získal tento způsob komunikace přes 170 nových měst, obcí a 100 tisíc nových uživatelů. Jde o největší tuzemskou platformu pro chytrou obecní komunikaci a má dosah služby přes 2 miliony osob.

Uživatelé Mobilního rozhlasu si mohou ve svém účtu nastavit, jaké druhy informací chtějí dostávat ze samospráv. Informace jim následně budou chodit prostřednictvím SMS, e-mailů a zpráv do aplikace. Kromě informací ze samospráv lze odebírat informace také z institucí jako jsou školy, školky a spolky.

V roce 2019 byly dvě pětiny zpráv odeslány prostřednictvím SMS a zbytek přes e-mail či notifikace do mobilu. Odeslané bylo také několik tisíc zpráv v hlasové formě, která je určena pro osoby se zrakovým postižením. Nejčastěji byly odesílány pozvánky na kulturní akce, informace o přerušení dodávek energií a výsledky jednání zastupitelstva.

V současné době Mobilní rozhlas zasahuje 2,3 milionu obyvatel z více než 500 obcí po celé České republice. Největšími obcemi, které chytrou komunikaci využívají, jsou Most, Praha 7, Praha 15, Brno-Královo Pole či Litoměřice. Službu začali využívat i na Slovensku v Topolčanech.

„Díky chytré komunikaci mají starostové šanci komunikovat s každým občanem, kdykoli a kdekoli, ať je to dospívající školák, maminka na mateřské, člověk pracující mimo obec nebo slabozraký senior. Jedná se o nejekonomičtější a zároveň nejefektivnější kanál současnosti, který je vhodným doplňkem amplionů a společně dokážou pokrýt potřebu celé obce a jejich obyvatel,“ vysvětluje Ondřej Švrček, spoluzakladatel Mobilního rozhlasu pro server CZECHCRUNCH.

Mobilní rozhlas pomáhá také ochraňovat majetek a bezpečnost občanů. Informuje o nejrůznějších rizicích, které se v obci vyskytují. Systém zároveň pomáhá efektivně hledat ztracené osoby i zvířata. Mimo zpravodajství spolupracuje s další českou aplikací Záchranka. Skrze participativní rozpočty mohou občané vybírat prioritní investice samosprávy a navrhovat vlastní projekty díky anketám a referendům. Občané mohou jednoduchou zprávou upozornit obec na výskyt problémů.

Související

Povodně 2013 - velká voda v Praze

Zapomeňte na sirény. Výstražný systém může fungovat jinak

Sirény nás varují před přírodními katastrofami nebo situacemi ohrožujícími zdraví veřejnosti. Tento systém funguje již mnoho let, ale postupně ho nahrazuje digitální komunikace. Před nebezpečím nás bude varovat Mobilní rozhlas a aplikace Záchranka.

Více souvisejících

Mobilní rozhlas aplikace Záchranka obce mobilní aplikace Česká republika mobily

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Putin něco chystá, naznačil Pistorius. Má víc zbraní a munice, než kolik využije na Ukrajině

Rusko podle německého ministra obrany Borise Pistoriuse vyrábí více zbraní a munice, než potřebuje pro invazi na Ukrajinu. Uvedl to v televizi ARD.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy