Covid-19 není novodobý mor, musíme se uklidnit, namítá evoluční biolog

Profesor evoluční biologie Jan Zrzavý připustil, že toho o viru SARS-CoV-2, který zapříčinil světovou pandemii, zatím moc nevíme, rozhodně se však nejedná o novodobý mor, jež by mohl mít za následek případné ohrožení lidské evoluce.

Koronavirus SARS-CoV-2
doporučujeme

"Jakákoliv evoluce je vázaná na rozmnožování. Takže v okamžiku, kdy jsme se domnožili a dochovali svoje potomky, evolučně končíme. A je úplně jedno, co se s námi stane,“ nechal se profesor slyšet v rozhovoru pro Český rozhlas Plus s tím, že vychází z dosavadního vývoje pandemie.

Ačkoliv koronavirus stejně jako jiné viry mutuje, není podle evolučního biologa důvod se obávat, že by se z něj stal neselektivní zabiják, ba dokonce naopak. Rovněž také konstatoval, že je z hlediska evoluce více důležité, jací lidé viru podléhají než samotný počet úmrtí. 

"Možná už je načase opravdu říct, že covid-19 je banální respirační virózka, která v zásadě není schopná zkrátit člověku život o více než několik měsíců,“ podotkl s poznámkou, že v době kdy se nic neděje, ale stejně lidé blázní, by bylo spíše lepší zapojit zdravý selský rozum a uklidnit se. 

"Pokud by měl mít koronavirus na lidskou evoluci větší vliv, musel by „hrábnout“ do rozmnožovacího věku života." Jan Zrzavý

To, z čeho v současné době evoluce těží, není boj o holý život, nýbrž sociální vztahy. "To, že se nevraždíme, neznamená, že se navzájem nevyužíváme a nezneužíváme – ubývá případů, kdy interakce mezi dvěma lidmi potřebuje sekeru, ale ty interakce tu pořád jsou,“ říká.

Důvod, proč si dnes lidé nepořizují hodně dětí, spočívá ve změněném životním stylu. "Žijeme jinak, než jsme žili před tisíci lety. Dětí máme málo, protože do nich hrozně investujeme – všechno, co máme, vrazíme do jednoho nebo dvou dětí,“ uzavřel Zrzavý.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V kvalitě života je Česko na 25. místě. Nejlépe se žije ve Finsku

10.09.2020 21:50 Česko letos kleslo na žebříčku kvality života meziročně o jednu příčku na 25. místo ze 163…

Problém totality nejsou jen zavřené hranice. Lidé se báli, připomíná…

24.08.2020 08:17 Jestli existuje něco, co přímo vystihuje totalitu, pak jsou to její snahy ovládnout všechny bez…

Ohňostrojnou Ódu na šťastný let předvedli pětinásobní vítězové přehlídky…

23.08.2020 05:23 Designéři Jaroslav Štolba a Jan Neděla z Flash Barrandov SFX nešetřili při sobotním galafinále…

Průkopník moderní architektury Loos má v rodném Brně památník

20.08.2020 21:25 Průkopník moderní architektury Adolf Loos má v rodném Brně nový památník. Dnešní slavnostní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama