Do sporu o migranty zasáhl expert. Důrazné prohlášení vezme vítr z plachet rasistům

Není tajemstvím, že někteří lidé nemají rádi osoby jiné barvy pleti, víry či národnosti. Podle biologa Marka Váchy ale k rasismu neexistuje jediný důvod. Všichni jsme totiž Afričani.

Přidejte svůj názor 213 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

"Přečtení genomu člověka přineslo několik velmi dobrých zpráv. Jedna z nich je ta, že rasismus nemůžete obhajovat biologicky," řekl Českému rozhlasu molekulární přírodovědec a teolog Marek Vácha, přednosta Ústavu etiky a humanitních studií 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Tvrdí, že svým způsobem jsme všichni Afričani, protože světlá pleť je poměrně nedávná mutace. "Ukazuje se, že barva kůže je poměrně nedávná mutace a Veverčák s Kopčemem byli pravděpodobně černoši... A naše pramáti Eva byla černoška se vším všudy... Takže pod naší kůží, ať je jakékoliv barvy, jsme v podstatě všichni Afričani, a také těla vypadají úplně stejně... Rasismus je tak biologicky neobhajitelný," dodal.

Expert tvrdí, že představa mulitregionálního modelu spočívala v tom, že kdysi dávno Homo erectus vycestoval z Afriky a různé populace po světě dlouhá období vyrůstala izolovaně. "Takže se může mluvit o jiném druhu člověka, což otvírá dveře pro rasismus," uvedl. To se ale podařilo vyvrátit.

"Dnes je všeobecný konsenzus, že všichni lidé na planetě pocházejí z poměrně malé populace, která z Afriky vycestovala asi před 150 tisíci lety a osídlila celý svět... Takže všech 7 miliard lidí jsme vlastně bratranci a sestřenice," doplnil.

Člověk je ale navzdory genetice osobou, která je zodpovědná za své jednání. Sám se tedy rozhoduje co bude dělat a jak bude jednat. 

"Další dobrou zprávu, kterou sekvenování genomu člověka přineslo, je zjištění, že neexistuje žádný „zlatý standard" člověka. Prostě různé populace mají různé varianty genomu a nemůžeme říci, která je lepší nebo horší. Není tedy žádný ideální člověk podle platónské představy," uvedl pro Rozhlas odborník.

Loading...
Vstupte do diskuze (213)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vánoce jsou za rohem, na co si dát pozor při nakupování dárků?

07.12.2019 12:00 Vánoce jsou odjakživa spojeny s dárky. Nákupní centra jsou plné lidí, kteří nakupují množství…

Brněnská hvězdárna dnes přivítala čtyřmiliontého návštěvníka. Druháček…

03.12.2019 18:31 Brněnskou hvězdárnu a planetárium navštívilo za posledních šedesát let čtyři miliony lidí. Vedení…

Alternativa České pošty? Zásilkovna spustila před Vánoci novou službu

30.11.2019 22:39 Aktualizováno Česká společnost Zásilkovna letos představila službu Mezi námi, která usnadňuje zasílání balíků…

Konec stravenek v Česku? Desítky tisíc lidí přešly na nový způsob využití

29.11.2019 15:28 Stravenky zaměstnanci využívají při placení za oběd, ale často je dostávají jako součást svých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama