Hasiči a meteorologové varují před požáry. Za porušení nařízení hrozí velké pokuty

Meteorologové vydali pro část České republiky výstrahu před rizikem vzniku požárů. Na zvýšené nebezpečí upozorňují i hasiči. V určených krajích je například zakázáno rozdělávat oheň na volném prostranství nebo i kouření v lese.

Vzhledem k vysokým teplotám, suchu a minimu srážek vydal Český hydrometeorologický ústav výstrahu před vznikem požárů. Výstraha zvýšeného nebezpečí požárů platí ve Středočeském kraji, Plzeňském kraji, Karlovarském kraji, Ústeckém kraji, Libereckém kraji, Královéhradeckém kraji i v Praze.

Ve Středočeském kraji přitom platí několik zákazů, které mají riziko vzniku požárů zmenšit. Lidem není dovoleno používat pyrotechniku, vypouštění „lampionů štěstí“ a podobně. „Zakázáno je zastavení motorových vozidel na místech, kde by se spodní část vozidla mohla dostat do styku s lehce vznětlivými materiály,“ doplnil v tiskové zprávě vyšetřovatel požárů Libor Pospíšil.

Společně s tím také platí několik zákazů uvnitř a v určité vzdálenosti od věcí, které mohou snadno vzplanout, jako jsou například lesy, stohy sena a slámy a podobně. Tam je zakázáno rozdělávat oheň a kouřit. „Porušení povinností stanovených tímto nařízením lze postihnout jako přestupek podle zvláštních právních předpisů,“ upozornil Pospíšil.

Od začátku července hasiči v celém Česku evidují 232 požárů v přírodním prostředí. „Je to méně než ve stejném období loňského roku, za což mohou vydatné deště, ale při vysokých teplotách se situace může změnit ze dne na den,“ uvedla mluvčí hasičů Nicole Studená v tiskové zprávě.

Hasiči radí jak nezpůsobit v přírodě požár

Pokud se nalézáte v kraji, kde neplatí výstraha před požáry, musíte i tak dodržovat zásady požární bezpečnosti. „V zákoně o požární ochraně, jednoduše řečeno, je uvedeno, že každý musí zabezpečit vše tak, aby se spalování nevymklo kontrole a nevznikl z něj požár,“ vysvětlila Studená.

V případě nedodržení zásad požární bezpečnosti při používání otevřeného ohně, mohou být lidé postiženi pokutou až do výše dvaceti tisíc korun. Pokud svým jednáním způsobí požár, mohou dostat pokutu až ve výši dvaceti pěti tisíc.

Hasiči tedy radí, aby se v přírodě lidé vyhnuli použití otevřeného ohně. Tím může být i sirka, zapalovač nebo cigareta. „Stačí málo, třeba nenápadná jiskra spadlá do jehličí, a můžete svou neopatrností způsobit požár,“ dodala Studená.

Oheň je obvykle povoleno po celý rok rozdělávat minimálně padesát metrů od lesa a hasiči upozorňují, aby jej lidé nerozdělávali pod větvemi stromů, v blízkosti křovin nebo poblíž zemědělských plodin a stohů. Dále prosí lidi, aby nikdy od ohně neodcházeli a po skončení pálení jej řádně polili vodou, uhasili a ohniště zakryli vrstvou zeminy. Opouštět by návštěvníci lesa neměli ani propanbutanový nebo lihový vařič.

Pokud požár vidíte, ihned volejte, vyzývají hasiči

„Pokud máte podezření, že někde došlo k požáru, ihned volejte hasiče na tísňové linky 150 nebo 112,“ požádala Studená. Včasné nahlášení může být klíčové při hašení požáru.

Příkladem může být požár vzrostlého obilí u Nového Města v Královéhradeckém kraji. Tři jednotky hasičů tam bojovali s požárem, který nahlásili lidé jedoucí okolo po dálnici. „Příčinou vzniku události bylo zřejmě nedbalostní jednání neznámé osoby,“ uvedla mluvčí Martina Götzová v tiskové zprávě.

Náročnou práci mají za sebou i hasiči z Tábora. Ti hasili požár lesa u obce Vlčeves, který hořel na začátku května. Požár zničil plochu osmi tisíc metrů čtverečních lesa a jeho zkrocení trvalo od ohlášení tři hodiny.

Související

Více souvisejících

Požáry Hasiči ČHMÚ horko Počasí

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Sunak: Putin se na polských hranicích nezastaví. Britové posílají Ukrajině rakety Storm Shadow

Britský premiér Rishi Sunak oznámí v úterý na návštěvě Polska zvýšení vojenské podpory pro Ukrajinu o 500 milionů liber (579 milionů eur). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy