Konec špatnému spaní. Jak usnout během 60 vteřin?

Poznáte ten pocit, že se v noci přehazujete v posteli a nemůže usnout? Zkusili jste počítat ovce nebo vypít pohár horkého mléka? Pokud vám to nepomohlo, zkuste uvědomělé dýchání, na základě kterého vznikla metoda 4-7-8. Doktor Andrew Weil tvrdí, že díky ní usnete během 60 vteřin.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Máte problémy se spánkem? Možná za to může jídlo
doporučujeme

Metodu 4-7-8 popisuje Weil jako přírodní uklidňující prostředek na centrální nervový systém, který napomáhá snižovat napětí v těle. Metoda spočívá v přesném intervalu nádechu, zadržení dechu a následného výdechu. Do těla se dostane více kyslíku, který se lépe vstřebá a z těla se následně uvolní i více oxidu uhličitého.

Správná délka intervalů údajně změní chemii ve vašem mozku, zpomalí srdeční tep a ztiší vaši mysl, abyste mohli usnout. Tato metoda pomáhá znovu usnout i při probuzení uprostřed noci. Funguje i pro rychlé zklidnění ve dne při stresových situacích. 

Špičku jazyka umístěte na horní patro a držte ji tam. Zavřete ústa a klidně se nadechujte nosem, přitom počítejte do 4. Nyní zadržte dech a počítejte do 7. Nakonec vydechujte ústy, přitom napočítejte do 8. Výdech musí trvat dvakrát déle než nádech. Celý postup opakujte třikrát nebo do té doby, než usnete.

„Všimněte si, že se vždy nadechujete tiše nosem, zatímco ústy vydechujete se slyšitelným zvukem. Špička jazyka zůstává po celou dobu ve stejné poloze," řekl Andrew Weil deníku Daily Mail.

Metoda vychází z indického dechového cvičení. Dr. Weil tvrdí, že trikem 4-7-8 se lépe naplňují plíce kyslíkem a tento extra kyslík může mít potom relaxační účinek na parasympatický nervový systém, který se stará o klid, oddych a šetření se. Weil doporučuje procvičovat tuto techniku dvakrát za den během osmi týdnů, dokud si ji neosvojíte tak, že jste schopní usnout do jediné minuty.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co se skrývá za zdravými potravinami? Experti před některými výrobky varují

22.02.2020 21:52 Aktualizováno Lidé často nakupují v obchodech různé polotovary označené jako zdravé potraviny. Většina z nich…

EXKLUZIVNĚ k výročí smrti kněze Toufara: Objevení hrobu nás dojalo, říká…

22.02.2020 18:29 Aktualizováno ROZHOVOR - Netajil se averzí vůči komunistům, před nimiž často varoval. Na svůj postoj páter Josef…

Vietnamci chtějí v Česku založit novou víru, zatím neúspěšně

15.02.2020 10:57 Společenství buddhismu v České republice, které zahrnuje zejména v Česku žijící Vietnamce, žádá…

Vesmírný karnavel na Kraví hoře

12.02.2020 11:55 Zimní měsíce jsou obdobím plesů a karnevalů, proto není divu, že se v sobotu 15. února 2020…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama