Na plzeňské náměstí se dnes po 77 letech přeneseně vrátili američtí vojáci

Na plzeňské náměstí se dnes večer po 77 letech vrátily americké lehké obrněné vozy, tank Sherman a džípy. S třemi tisícovkami lidí sledovali muži v amerických uniformách, kteří vozidly přijeli, téměř dvouhodinový program slavnostního večera Thank you, boys! v režii Michala Cabana. Lidé je opět vítali jako 6. května 1945. V Plzni dnes pokračovaly Slavnosti svobody, končí v neděli konvojem, v němž pojede po Klatovské třídě až na náměstí 250 kusů dobové vojenské techniky, z nichž lidem zamávají také tři američtí a dva belgičtí veteráni, kteří ve svých 97 a 98 letech přijeli do Plzně oslavit konec války.

Plzeň, oslavy vítězství ve II. světové válce  (archivní)

Lidé dnes na centrálním náměstí poslouchali swing, tancovali a na velkoplošné obrazovce sledovali dobové fotografie desítek amerických osvoboditelů, k nimž byly namluvené jejich vzpomínkové příběhy. Na počátku večera zaznělo, že jich při osvobozování zemřelo na západě Čech asi 120. Na dnešní večer dorazili také veteráni a jejich rodiny. Dnes se byli podívat na Armádu ČR v Lobzích a prohlíželi si vojenské kempy. V neděli v konvoji pojedou v džípech a v čele bude stát na tanku 98letý George Thompson.

"Jsou tu opravdu desetitisíce lidí v ulicích. Je tu i hodně cizinců, překvapilo nás dost Francouzů, je tu samozřejmě hodně Ukrajinců a jsou rádi, že je nějaká oslava svobody. Snažíme se jim to průběžně vysvětlovat a rozumí tomu," řekla vedoucí marketingu města Jana Komišová. Na večerní slavnosti se podle ní sešlo na náměstí přes 3000 lidí, už odpoledne bylo plné při koncertu Plzeňské filharmonie.

"Dorazili jsme (v květnu 1945) do Plzně a rozestavěli tanky do kruhu na volném prostranství. První seržant nám oznámil, že válka skončila," citoval komentář z velkoplošné obrazovky vzpomínky vojáka Erika O. Petersena. Sundali si boty a přespali ve spacácích. Na druhý den na ně seržant hvízdl. Zvedl hlavu a uviděl asi 100 žen s tácy plnými jídla. "Jedna z nich mi teplou žínkou omyla obličej a ruce a další mi položila do klína talíř se šunkou, jedna mi nalila kávu a jedna dokonce podpírala záda. Tak vděční byli zdejší obyvatelé," uvedl po osvobození Petersen.

Všichni z obrazovky vzpomínali na vítání, na hudbu, tanec a hlavně na radost ze svobody, kterou Plzeňané vyjadřovali. Podle Samuela Roye Hodgese dostali vojáci v Paříži rozkaz Česko osvobodit. Po dlouhé cestě hráli na mandolínu, kytaru a housle i při jízdě na tancích cestou přes města. "A místní děvčata tančila v ulicích," uvedl.

Charles MacDonald ve vzpomínkách uváděl, že jak se jednotky přibližovaly ze Sudet směrem k Plzni, zaznamenávaly změnu v postojích obyvatel. Namísto bílých kapitulačních vlajek se objevovaly červenomodrobílé vlajky. Lidé váhavě mávali za zavřenými okny. "A pak náhle vojákům vyšel vstříc jásající dav nadšených Čechů mávajících vlajkami. Projeli jsme Sudety do skutečného Československa. A civilisté v hustých řadách lemovali ulice. Bylo to znovu jako v Paříži, stejně rozjásané tváře," uvedl. Podle kapitána MacDonalda lidé v Plzni volali "Nazdar, Nazdar", vozy jednotek pokryly květiny a mladé dívky i starší ženy k vojákům přibíhaly s polibky.

Zemřel oblíbený herec Josef Abrhám, bylo mu 82 let

17.05.2022 10:40 Ve věku 82 let zemřel legendární herec Josef Abrhám, držitel Českého lva či Ceny Thálie za…

ON-LINE 83. den války: Ruské okupační jednotky pokračují v útocích na…

17.05.2022 12:55 Ruský agresor pokračuje v útocích v operační zóně na východě Ukrajiny, zejména v oblasti Doněcku. V…

Počasí: Česko zřejmě čekají první letošní tropy i bouřky

17.05.2022 06:30 Suché počasí v tomto týdnu skončí. Po pondělním slunečném a horkém dni se pozdě odpoledne začala…

U Kyjeva našli v hromadném hrobě tělo českého občana

17.05.2022 08:55 Tělo českého občana bylo nalezeno u Kyjeva v hromadném hrobě. Jde o českého řidiče kamionu, který…

Turecko neschválí rozšíření NATO o Švédsko a Finsko

16.05.2022 21:57 Turecko neschválí rozšíření Severoatlantické aliance o Švédsko a Finsko. Dnes to podle agentury…

Český rozhlas dnes otevře své budovy veřejnosti, nabídne komentované…

14.05.2022 07:55 V sídle Českého rozhlasu v Praze na Vinohradech i regionálních studiích se dnes u příležitosti 99.…

Sky Bridge 721: V Dolní Moravě se dnes pro turisty otevře nejdelší visutý…

13.05.2022 07:18 V horském resortu Dolní Morava na Orlickoústecku se dnes pro turisty otevře nejdelší visutý most…

Mezi Čechy podle fastfoodů roste zájem o snídaně

07.05.2022 12:47 Restaurace rychlého občerstvení sledují rostoucí zájem o snídaně. Češi si je dopřávají nejen na…

77. Oslavy v Plzni 2022: Konec války si připomenou desetitisíce lidí

05.05.2022 04:35 V Plzni dnes začínají oslavy 77. výročí konce války. Na Slavnosti svobody, které potrvají do neděle…

Na obloze dnes vrcholí Lyridy, nejdéle zaznamenaný meteorický roj

22.04.2022 03:50 Dnes večer vrcholí meteorický roj Lyridy. Nepatří k nejvýraznějším rojům roku, ale lidé by několik…

Související:

Právě se děje

reklama