Nový český rekord: Ze čtyř balonů seskočilo 19 parašutistů

Ze čtyř horkovzdušných balonů dnes odpoledne na příbramské letiště seskočilo 19 parašutistů, jedná se o český rekord. I v rámci světa se jedná o unikátní akci extrémně náročnou na organizaci, řekl ČTK parašutista Roman Štengl, který hromadný seskok spoluorganizoval. Parašutisté vyskakovali z dvoukilometrové výšky.

Přidejte svůj názor

sport
doporučujeme

Příprava akce vyžadovala, aby se sešlo několik zásadních faktorů, a to především vhodné počasí včetně dobré viditelnosti a větru. Jeho rychlosti a směru museli piloti balonů přizpůsobit místo odletu, tak, aby se podařilo nasměrovat balóny na plánované místo seskoku.

Podle Štengla je třeba dát dohromady balonáře s potřebnou kvalifikací i parašutisty s kategorií C, což znamená, že musí mít na svém kontě minimálně 200 seskoků. "Jádro dělali profíci z Příbrami, ale určitě tam byli i lidé, co se tím neživí," uvedl Štengl, který má jako jediný český parašutista na kontě přes 20.000 seskoků. Podle něj byl o účast mezi parašutisty velký zájem.

Rozdíl je i mezi výskokem z letadla a z balonu. "Když vyskočíte z letadla, tak v podstatě vy vyskakujete do rychlosti toho letadla, takže se tam máte o co opřít," popsal parašutista. Oproti tomu po výskoku z balonu trvá pět vteřin než člověk nabere rychlost volným pádem. Důležité je také dávat pozor na to, aby se lidé ve vzduchu nesrazili.

Z dnešního seskoku nechali parašutisté udělat také sférické video (panoramatické video zabírající 360 stupňů), které posléze poslouží jako virtuální realita v pražském větrném tunelu. Zájemci si tak mohou dopřát dokonalou iluzi volného pádu a letu na padáku. Už teď je na výběr i z dalších prostředí a plánují se další novinky.

"Ve spolupráci s Romanem Štenglem jsme takto natočili už několik seskoků, nejnověji jsme natáčeli výsadek nad Karlovým mostem v Praze. Zároveň už teď chystáme další akce. Ještě letos plánujeme seskok nad egyptskými pyramidami," dodal ředitel společnosti Zážitky.cz, která projekt virtuální reality pro větrné tunely vyvinula, Jan Hájek.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Proč 17. listopad? Historik pro EZ vysvětlil, proč slavíme svobodu právě…

17.11.2019 21:57 Aktualizováno ROZHOVOR - Proč slavíme v Česku a na Slovensku porážku komunistů právě 17. listopadu? V rozhovoru…

Trapas. Babiš popletl českou a ruskou trikolóru, musel měnit kravatu

17.11.2019 21:53 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) při dnešních oslavách 30. výročí protestů proti komunistické totalitě…

Jsou Češi se svým životem opravdu spokojení? Nová čísla

17.11.2019 21:13 Aktualizováno Statistický úřad Eurostat zveřejnil průzkum spokojenosti občanů Evropské unie se svým životem. Z…

Jednou nacisté, podruhé StB. Může 17. listopad nastat znovu? Odpovídá…

17.11.2019 19:51 Aktualizováno ROZHOVOR - Česká republika si dnes připomíná události, které se odehrály 17. listopadu v letech…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama