Ovlivňují sny naše životy? Odpověď hledal už Freud

Každému z nás se ve spánku něco zdá. Sny jsou branou do našeho nevědomí, proto se v nich často objevuje určitá nelogičnost. Mnoho lidí se po probuzení snaží zjistit, co daný sen znamenal. Ženy si vybavují ze snů více detailů a těm pak přikládají i větší důležitost než muži.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Nejčastěji se lidem zdají sny v tzv. REM fázi spánku. Mozek tedy aktivně zpracovává dojmy z uplynulého dne. Za noc se nám zdá 6-7 snů a ve většině případů si nejvíc vzpomínáme na sny, které se nám zdáli před probuzením. Žádný sen si nepamatuje 15 % mužů a jen 8 % žen. Studie z roku 2013 zjistila, že ti, co si sny pamatují, mají lehčí spánek a tendenci se častěji probouzet.

„Zdá se, že sny ovlivňují náš bdělý život v mnoha směrech. Teorie o významu snění předpokládají, že sny jsou prostředek, kterým mozek zpracovává emoce, stimuly, vzpomínky a ostatní informace, které jsme vstřebali během bdělého stavu,“ vysvětluje klinický psycholog Michael J. Breus, uvedl server novinky.cz. 

Pro lidský život jsou sny důležitým faktorem. Zabývali se jimi vědci jako Sigmund Freud a Carl Gustav Jung. Sny netřeba brát na lehkou váhu, protože mohou poukazovat na neřešené potíže, nejistotu nebo nevyrovnanost. Podle neurovědce Allana Hobsona člověk prospí do svých 70 let plných 6 let. Nejvíc sníme v dětství.

Ženy a muži mají rozdílné sny. Muži se ve snech chovají agresivně vůči svým snovým protějškům a ty většinou nereprezentují reálné lidi ze života. V porovnání se ženami mají sny kratší a méně barevné. Ve snech nejčastěji vidí auta, cesty, flirt, násilí, konkurenci, úspěch a neúspěch. Ženy během snů komunikují více se svými blízkými. Nejčastěji se jim zdá o domově, nebo ztrátě blízké osoby. Taktéž trpí více nočními můrami.

Fenomén snění zkoumal 40 let americký psycholog Calvin S. Hall, který zaznamenal okolo padesáti tisíc snů svých studentů. Převládající byly nepříjemné sny. Odborníci tvrdí, že mnoho negativních emocí přes den potlačíme a ony se během spánku vrátí.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co se skrývá za zdravými potravinami? Experti před některými výrobky varují

22.02.2020 21:52 Aktualizováno Lidé často nakupují v obchodech různé polotovary označené jako zdravé potraviny. Většina z nich…

EXKLUZIVNĚ k výročí smrti kněze Toufara: Objevení hrobu nás dojalo, říká…

22.02.2020 18:29 Aktualizováno ROZHOVOR - Netajil se averzí vůči komunistům, před nimiž často varoval. Na svůj postoj páter Josef…

Vietnamci chtějí v Česku založit novou víru, zatím neúspěšně

15.02.2020 10:57 Společenství buddhismu v České republice, které zahrnuje zejména v Česku žijící Vietnamce, žádá…

Vesmírný karnavel na Kraví hoře

12.02.2020 11:55 Zimní měsíce jsou obdobím plesů a karnevalů, proto není divu, že se v sobotu 15. února 2020…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama