Podívejte se na Slunce. Hned teď v Brně

Na Kraví hoře Hvězdárna a planetárium Brno vystavuje Heliosféru, ultrafialový model Slunce. Podívat se na ni můžete každé odpoledne (a především pak po setmění) až do neděle. Je to úžasná podívaná. Nicméně pozornost byste měli věnovat i její reálné předloze. Tedy naší denní hvězdě, která se u příležitosti naší výjimečné výstavy ozdobila slunečními skvrnami. Ta největší je dokonce viditelná bez dalekohledu.

„Model Heliosféry jsme pořídili díky snímkům z družice Solar Dynamics Observatory,“ komentuje Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno, velitel stroje na zázraky. „Aparát se pohybuje kolem naší planety ve výšce 36 tisíc kilometrů na tzv. geosynchronní dráze. Vybaven je především čtveřicí dalekohledů, díky nimž pořizuje 24 hodin denně záběry Slunce na mnoha vlnových délkách – od měkkého rentgenového záření až po viditelné světlo. A právě na snímcích ve viditelném světle je patrná celá řada skvrn.“

Než budete číst dál, mějte vždy na paměti, že pohled na Slunce bez zvláštních filtrů může být nejen nebezpečný, ale dokonce může vést k trvalé ztrátě zraku!

Největší skvrny bývají patrné i bez dalekohledu. Jedna taková poblíž středu slunečního disku, která má velikost zhruba desetkrát větší než planeta Země, je přitom právě teď viditelná. Stačí, když si Slunce zeslabíte vhodným filtrem – například speciálními brýlemi – ty koupíte za pár korun u nás na Hvězdárně a planetáriu Brno. Pokud to k nám máte daleko, můžete sáhnout také po temných svářečských filtrech číslo 13 nebo 14, které se prodávají například v obchodech s pracovními pomůckami.

Přesvědčte se na vlastní oči. A každopádně postupujte velmi obezřetně

Obraz Slunce je také možné pomocí dalekohledu promítnout na kousek papíru. Pak samozřejmě zahlédnete mnohem menší skvrny. Jednoduše si vezměte čistý bílý papír a přidržte ho za okulárem ve vzdálenosti tak dvacet, třicet centimetrů (pro začátek použijte nejmenší možné zvětšení). Jakmile dalekohled na stativu správně namíříte, objeví se na papíru světlé kolečko – obraz Slunce. Jestliže nebudou jeho okraje ostré, zkuste papír přiblížit či oddálit a obraz také zaostřete. Do dalekohledu se ale v žádném případě nedívejte.

Tak co, uspěli jste?

Související

Temnalóna v Brně

Co je Temnalóna? Festival planet bude letos v Brně ve znamení světla a tmy

Již po páté se lidé mohou vydat na Kraví horu a setkat se s impozantními modely vesmírných těles. Letošní atrakcí je Temnalóna – zmenšený model noční podoby planety Země, který je osvětlen pouze světlem přítomným díky lidské civilizaci. Kromě toho je v parku k dispozici výstava fotografií pořízených z paluby Mezinárodní kosmické stanice a letní kino s kosmickým námětem. Součástí programu jsou také podvečerní přednášky a projekce v digitálním planetáriu. Doprovodný program je navíc plánován na sociálních sítích, aby si každý mohl najít to, co ho nejvíce zaujme – ať už je to větší či menší nadšenec, laik nebo odborník ve vesmírných tématech.

Více souvisejících

Hvězdárna a planetárium Brno

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Kreml: Svět je na pokraji konfliktu mezi největšími jadernými velmocemi světa, může skončit katastrofou

Rusko v pondělí prohlásilo, že vojenská podpora Ukrajiny ze strany USA, Británie a Francie posunula svět na pokraj přímého konfliktu mezi největšími jadernými velmocemi světa, který by mohl skončit katastrofou.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy