Vejce a jejich užití v kuchyni. Každý druh se hodí na něco jiného

Vejce máme odjakživa spjatá s takzvaným kurem domácím neboli lidově řečeno slepicí. Dokážete si ale představit taková volská oka z husího, krůtího, kachního či snad dokonce pštrosího vajíčka? A proč jsme vlastně tak výhradně zaměření jenom na slepičí vejce?

Vejce
doporučujeme

Užití všech možných druhů vajec od různého ptactva, z nichž můžete taktéž v kuchyni vytvořit doslova vrcholnou delikatesu, rozebral web zena-in.cz. Nevynechal ani ta divoká či dokonce exotická. 

Kachní vejce

Jsou zpravidla zelenobílá či čistě bílá, váží 90 g a mají své místo nejen v Číně, nýbrž i Spojeném království, kde ale slouží spíše jako meziprodukt při pečení. Jejich chuť je výrazná a žloutek hodně zabarvený. Ve srovnání s jejich slepičími protějšky mají také víc tuku a mastnější konzistenci. Z tohoto důvodu je potřeba je podrobit delší tepelné úpravě, jelikož je u nich větší riziko případného přenosu některých nemocí, třeba salmonely. Ve vodě by se měla vařit minimálně 20 minut. 

Husí vejce

Vejce husí jsou křídově bílá a váží 200 g. Je ale škoda, že je ne každý měl tu čest ochutnat. Například v pečených moučnících se osvědčila, jelikož je dokáží hezky zvláčnit. Vařená vejce ale jako taková asi nepůjdou každému po chuti, jelikož jsou málo tučná a ve srovnání s těmi kachními jemnější. I tak si ale zachovávají svojí olejnatou příchuť. Stejně jako u kachen zde platí zásada, že je potřeba je vařit déle, jelikož u všech vodních ptáků je zvýšené riziko potenciální infekce salmonelou. 

Krůtí vejce

Jsou krémová až nahnědlá a váží 75 g. Svou chutí jsou hodně podobná těm slepičím, ale díky dvojnásobné velikosti je snadno poznáte. Osvědčená jsou kupříkladu v pečivu. Sehnat je ale není vůbec snadné, jelikož farmáři zpravidla nabízejí jen ta násadová, která jsou určená k líhnutí a dalšímu chovu krůt pro maso.  

Perliččí vejce

Mají světle hnědou nebo bílou barvu a jsou světle kropenatá. Jejich skořápka je hodně silná, a proto jsou dlouhodobě skladovatelná. Na rozdíl od slepičích vajíček jsou o něco menší (25 g), ale za to jsou vynikající. Lze je ochutnat například natvrdo. Navíc se dobře jímají například v salátu a mají doslova úžasný apetit. 

Křepelčí vejce

Zde máme tu čest s kropenatými miniaturními vejci (15 g), která jsou vyhledávanou pochoutkou, ať už do aspiků, salátů nebo marinád. Jedná se o snad nejchutnější drůbeží vejce. Nejsou-li uvařená zcela natvrdo, pak jim zůstane zachována smetanová konzistence i chuť. Obsahují rovněž také velké množství vitamínů. Díky tomu, že mají křepelky tělesnou teplotu 42 stupňů, netrpí infekcemi. Pevnost skořápek jejich vajec navíc znamená také zvýšenou odolnost vůči různým mikroorganismům. 

Pštrosí vejce

A zde nyní přicházíme k exotickému ptactvu, která ani neumí létat, ale za to velmi rychle běží. Vejce pštrosů váží zhruba 600 až 1300 gramů a jsou tak silná, že je velmi obtížné je i rozbít. Rozhodně se nejedná o běžnou denní rutinu, kdy klasické slepičí vajíčko rozklepnete na pánev pomocí vidličky či jiného lehkého nástroje. 

Podaří-li se vám to ale, pak máte přímo vynikající večeři pro celou rodinu. Nejedná se ale zrovna o nejlevnější záležitost, jelikož jeden kus stojí 300 až 500 korun. Budete-li si je ale chtít vařit natvrdo, pak je potřeba počítat s tím, že to zabere více než hodinu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Před 200 lety se narodil Charles Baudelaire, nespoutaný prokletý básník

12.04.2021 08:34 Dne 9. dubna uplynulo přesně 200 let od narození Charlese Baudelaira, který patřil ke generaci tzv.…

Podpora růstu a dokonalého vzhledu vlasů: Vsaďte na kvalitní kolagen

07.04.2021 04:38 PR ČLÁNEK - Krásné vlasy jsou pro nás pro všechny velmi důležité. Vždyť právě ony jsou jedním ze…

Co s vejci po Velikonocích? Takhle si s nimi poradily naše babičky

05.04.2021 12:08 Velikonoční svátky jsou dnes mimo jiné spojené se zvýšenou spotřebou vajec. Na velikonočním stole…

Velikonoce ve vzpomínkách Boženy Němcové: Jak je naši předci slavili?

05.04.2021 09:43 Božena Němcová je známou autorkou pohádek nebo proslulého díla Babička. Nejenom v této knize však…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama