Stane se internet metlou lidstva? Závislost mezi teenagery se zvyšuje

Internet je dobrý sluha, ale špatný pán. Závislost na něm má devastující účinky na život člověka. Španělský průzkum se zabýval tím, zda jsou mladí lidé závislí na internetu. Průzkum byl provedený v rámci národního programu proti drogám. Jeho výsledky zjistily, že jeden z pěti španělských teenagerů je závislý na internetu. O výsledcích informovala tamní spotřebitelská organizace OCU.

Ilustrační foto
doporučujeme

Závislost na internetu se definuje jako nadměrné používání internetu, které s sebou přináší do života člověka komplikace. Člověk si nevybuduje závislost na internetu obecně, ale spíše na internetových aplikacích. Postupně se tak tyto aspekty stávají středobodem života. Nejnávykovější aplikace či webové stránky jsou ty, které umožňují obousměrnou komunikaci. V principu jsou všechny závislosti stejné, jde o nekontrolovatelné nutkání opakovat své chování bez ohledu na jeho důsledky.

V dnešní době je velmi jednoduché připojit se na internet. Lidé nemusí jít domů, do internetové kavárny nebo knihovny, aby byly online. Připojení na internet usnadnilo rozšíření mobilní datové sítě. 

Ministerstvo zdravotnictví ve Španělsku provádí každé dva roky studii, která odhaluje trendy závislostního chování u dospívajících ve věku 14–18 let. Od roku 2014 se věnuje patologickému hraní a problematickému používání internetu.

Nejnovější výsledky ukazují, že 20 % dospívajících je závislých na internetu. Problém mají hlavně dospívající ve věku 18 let. Většinou se jedná o dívky (23,4 %) a méně o chlapce (16,4 %), uvedl server dTest.cz

Závislost na používání internetu se může projevit citovými a psychickými poruchami, změnami chování, poruchami pozornosti, empatie či schopnosti rozpoznat rizika. Významná jsou i zdravotní rizika způsobené sedavým životním stylem. Dopad to může mít i na studium nebo zaměstnání.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Skupina Ztohoven vysekala z řepky obřího Pacmana. Kvůli Babišovi

25.05.2021 14:17 Skupina Ztohoven se přihlásila k vysekání postavy Pacmana ze stejnojmenné počítačové hry v řepkovém…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama