Proč je Česko rájem houbařů? Odpověď skrývají zákony

Západně od našich hraníc platí omezení, kolik hub si z lesa můžete odnést. Zatímco je houbaření v Česku běžné, v některých krajinách je zakázáno. Za porušení zákona hrozí i vězení.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Houby, ilustrační foto
doporučujeme

Češi, Slováci a Poláci mohou využít toho, že houbaření není nijak omezováno. "Ve většině evropských států platí zákaz houbaření na soukromých pozemcích, zatímco v Nizozemsku platí i ve veřejných lesích a parcích. Porušení zákazu znamená pytláctví, za které kromě pokuty hrozí až měsíc vězení. To je ale ve skutečnosti spíše nepravděpodobný trest,“ řekl Tomáš Odstrčil z analytického projektu Evropa v datech pro server tn.cz.

Omezení se nejčastěji týkají množství hub, které si můžeme odnést. „Německé spolkové země mají limity nastaveny od pouhého půl kila hub na den. V chráněných oblastech navíc hrozí vysoké pokuty, například v Sasku i padesát tisíc eur," vysvětlil Odstrčil.

Váhový limit platí také v sousedním Rakousku, kde si můžete odnést dva kilogramy hub. V Chorvatsku si můžete odnést maximálně 3 kilogramy hub a potřebujete speciální povolení na sběr, které platí jeden kalendářní rok.

V Itálii obecně platí, že sběr je povolený od 7 do 19 hodin. V Jižním Tyrolsku musíte dopředu zaplatit 8 euro obci, na jejímž území budete houby sbírat.

Ve Francii je navíc limit počítán na litry což podle projektu Evropa v datech odpovídá 1,5 až 3 kg hub. V Belgii platí také zákaz, ale jen v některých lesích. Někde můžete chodit pro houby jen s desetilitrovým košíkem. Platí i zákaz vzdálit se na více než 10 metrů od vyšlapaných cest.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Paličatý beran zastavil vlak u Šternberka, nakonec potrkal majitele

18.10.2019 10:38 Paličatý beran na útěku zastavil u Šternberka na Olomoucku vlak. Zvíře stálo na kolejích a nechtělo…

Chcete se mít v důchodu dobře? Studie ukázala, kam se musíte odstěhovat

13.10.2019 22:10 Aktualizováno Myslíte si, že vás čeká po odchodu do důchodu v Česku nejistá budoucnost? Stále rozšířenějším…

Dusno kvůli Xaveru Veselému: Videa pro Hrad? Hrušínský i Wollner to…

09.10.2019 19:55 Internetová televize XTV, kde působí moderátor Luboš Xaver Veselý, uzavřela s Pražským hradem…

Jaký bude premiér Jaromír Soukup? Zanedlouho se to dozvíte, vzkázal…

06.10.2019 18:04 Aktualizováno Jaromír Soukup, majitel TV Barrandov, přichází s novým projektem. Chce zaujmout diváky novým…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama