Proč je Česko rájem houbařů? Odpověď skrývají zákony

Západně od našich hraníc platí omezení, kolik hub si z lesa můžete odnést. Zatímco je houbaření v Česku běžné, v některých krajinách je zakázáno. Za porušení zákona hrozí i vězení.

Houby, ilustrační foto
doporučujeme

Češi, Slováci a Poláci mohou využít toho, že houbaření není nijak omezováno. "Ve většině evropských států platí zákaz houbaření na soukromých pozemcích, zatímco v Nizozemsku platí i ve veřejných lesích a parcích. Porušení zákazu znamená pytláctví, za které kromě pokuty hrozí až měsíc vězení. To je ale ve skutečnosti spíše nepravděpodobný trest,“ řekl Tomáš Odstrčil z analytického projektu Evropa v datech pro server tn.cz.

Omezení se nejčastěji týkají množství hub, které si můžeme odnést. „Německé spolkové země mají limity nastaveny od pouhého půl kila hub na den. V chráněných oblastech navíc hrozí vysoké pokuty, například v Sasku i padesát tisíc eur," vysvětlil Odstrčil.

Váhový limit platí také v sousedním Rakousku, kde si můžete odnést dva kilogramy hub. V Chorvatsku si můžete odnést maximálně 3 kilogramy hub a potřebujete speciální povolení na sběr, které platí jeden kalendářní rok.

V Itálii obecně platí, že sběr je povolený od 7 do 19 hodin. V Jižním Tyrolsku musíte dopředu zaplatit 8 euro obci, na jejímž území budete houby sbírat.

Ve Francii je navíc limit počítán na litry což podle projektu Evropa v datech odpovídá 1,5 až 3 kg hub. V Belgii platí také zákaz, ale jen v některých lesích. Někde můžete chodit pro houby jen s desetilitrovým košíkem. Platí i zákaz vzdálit se na více než 10 metrů od vyšlapaných cest.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

BRNO 360: Premiéra pořadu o nejkrásnějším městě

29.09.2020 11:59 Zurčící potůčky, ranní mlha, rozbřesk slunce, peřeje a zátočiny řek… To není začátek dokumentu o…

Ve městech chybí prostory pro karanténu lidí bez domova

26.09.2020 15:45 Ve městech chybí vyčleněné prostory, kde by mohli karanténu strávit lidé bez přístřeší. Upozornila…

V kvalitě života je Česko na 25. místě. Nejlépe se žije ve Finsku

10.09.2020 21:50 Česko letos kleslo na žebříčku kvality života meziročně o jednu příčku na 25. místo ze 163…

Problém totality nejsou jen zavřené hranice. Lidé se báli, připomíná…

24.08.2020 08:17 Jestli existuje něco, co přímo vystihuje totalitu, pak jsou to její snahy ovládnout všechny bez…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama