Zpátky v čase. O čem tisklo Rudé právo 17. listopadu 1989?

Desítky let byl deník Rudé právo hlásnou troubou Komunistické strany Československa. Platilo to i osudného dne 17. listopadu 1989. Jakými tématy tehdy redaktoři zaplnili stránky novin?

„Československá televize lže, jako když Rudé právo tiskne.“ Tak znělo jedno z hesel sametové revoluce, kterou vyvolaly události 17. listopadu 1989. O čem toho pátečního dne před 30 lety tehdejší nejrozšířenější deník psal?

Takzvaný „otvírák“ obstaral článek s příznačným titulkem Rok dobré práce vlády, které už přitom moc času na práci nezbývalo. Kabinet Ladislava Adamce prošel pod tlakem lidí v ulicích už 3. prosince personálními změnami. O sedm dní později pak skončil úplně. „Jednoznačně lze konstatovat, že federální vláda odvedla dobrý kus práce,“ stálo v závěru textu.

Na úvodní stránce rovněž redakce připomněla výročí nacistických represálií vůči studentům. 17. listopadu 1939 byly v protektorátu uzavřeny všechny vysoké školy, řadu studentů odvlékli okupanti do koncentračních táborů. Právě k výročí uzavření škol a uctění památky Jana Opletala se konalo studentské shromáždění, které vyvrcholilo masakrem na Národní třídě.

Rudé právo ze 17. listopadu 1989 také reflektovalo, že v okolních státech už docházelo k velkým společenským změnám. V zahraniční rubrice informuje o vystoupení předáka polské Solidarity v americkém Kongresu. Této pocty se později dostalo i prezidentovi Václavu Havlovi. Není překvapením, že deník se na projev politika ze sousední země díval kriticky.

„I přes zdůraznění, že vždy dává přednost faktům, Walesa v Kapitolu zapomněl nejméně na dvě věci. Ani slovem se nezmínil o podílu polské Solidarity a také vlády Spojených států na nynější ‚ekonomické katastrofě‛ PLR,“ píše se v článku s všeříkajícím titulkem Co Walesa neřekl.

Sportovní rubrice pak dominuje zpráva o úspěchu československých fotbalistů, kteří v předvečer revoluce vybojovali (na dlouho poslední) postup na světový šampionát. Stvrdili jej bezbrankovou remízou v portugalském Lisabonu. Na mistrovství v následujícím roce v Itálii už Ivan Hašek, Roman Skuhravý a spol. reprezentovali svobodné Československo.

Související

Na Václavském náměstí se uskutečnil Koncert pro budoucnost. (17.11.2021)

K účastníkům Koncertu pro budoucnost promluvil hologram Václava Havla

Na pódiu Koncertu pro budoucnost, který se koná na Václavském náměstí, se objevil trojrozměrný hologram Václava Havla, který přednesl projev před diváky. Bývalý československý a první český prezident, od jehož úmrtí letos uplyne deset let, v této podobě hovořil mimo jiné o situaci současného světa, který je "propojen i ohrožen více než kdy jindy".

Více souvisejících

17. listopad 1989 Noviny / tisk 17. listopad sametová revoluce Media

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Kreml: Svět je na pokraji konfliktu mezi největšími jadernými velmocemi světa, může skončit katastrofou

Rusko v pondělí prohlásilo, že vojenská podpora Ukrajiny ze strany USA, Británie a Francie posunula svět na pokraj přímého konfliktu mezi největšími jadernými velmocemi světa, který by mohl skončit katastrofou.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy