ÚS zamítl stížnost Slováka Straňáka v kauze surové vraždy seniora

Brno – Maroš Straňák, který si odpykává 24,5 roku za brutální vraždu seniora ve Slopném na Zlínsku neuspěl se svou stížností u Ústavního soudu. Poukazoval na například na neprůkaznost pachových stop.

Přidejte svůj názor

Soud, ilustrační fotografie
doporučujeme

Stížnost se týkala například důkazního využití pachových stop, které Straňák považuje za neprůkazné, stejně jako některé důležité svědecké výpovědi. Apeloval na zásadu, podle níž mají soudy v pochybnostech rozhodovat ve prospěch obžalovaného.

Ústavní soud poukázal na americkou či německou praxi znovu potvrdil, že pachové stopy jsou při splnění přísných podmínek použitelné v trestním řízení. Nároky na práci s pachovými stopami kriminalisté i soudy v případu vraždy ve Slopném dodržely. "ÚS nemá, co by tomuto hodnocení vytknul," řekl soudce zpravodaj Jaroslav Fenyk.

Straňákův advokát Jaromír Josef nález respektuje, ale vnitřně se s ním neztotožňuje. Za nevěrohodné označil i některé svědky. Důkazy podle něj neumožňovaly rozhodnutí o vině. Po poradě s klientem zváží další kroky. V úvahu teoreticky připadá stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva.

Podle obžaloby přepadli Slovák Straňák a Čech David Šimon sedmasedmdesátiletého muže v jeho domě v září 2011. Útočníci seniora opakovaně surově bili, škrtili a kopali. Podle znalců mu pachatelé zasadili desítky ran. Senior zraněním na místě podlehl. Pachatelé si z domu odnesli asi 3000 korun a šperky za 14 tisíc korun.

Policie měla při objasňování vraždy ztížené podmínky. Mrtvého seniora s rozbitou hlavou našli příbuzní, kteří si mysleli, že upadl a zranil se sám. Násilnou smrt odhalila až pitva. Rodina už mezitím stopy na místě činu uklidila, policistům se přesto podařilo zajistit na místě pachové stopy.

Zlínský krajský soud nejprve dvojici zprostil obžaloby pro nedostatek důkazů, z podnětu vrchního soudu však nakonec poslal pachatele do vězení. Objevily se totiž nové důkazy v podobě výpovědí spoluvězňů, jimž se Straňák prý ve vazbě s vraždou svěřil.

Straňák i Šimon, který si má odpykat 20,5 roku ve vězení, vinu popírali. Ústavní stížnost podal taktéž Šimon, dnes se však soud vyjádřil pouze ke Straňákovu podnětu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš: Česká pošta potřebuje restrukturalizaci, musí být konkurenceschopná

18.08.2019 18:18 Česká pošta potřebuje podle premiéra Andreje Babiše (ANO) restrukturalizaci, kterou by měli…

Televize Barrandov dostala kvůli Soukupovi pokutu

13.08.2019 20:58 Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) na svém dnešním zasedání vyměřila pokutu 400.000…

Registrované partnerství? Gayové a lesby v ČR čelí byrokratické překážce

10.08.2019 14:23 V Praze od začátku roku do 9. srpna uzavřelo registrované partnerství 64 párů. Loni za stejné…

Zahraniční banky vydělávají na hlouposti Čechů? Kalousek se pustil do…

07.08.2019 21:57 Aktualizováno Zahraniční vlastníci bank působících v České republice kromě dividend vydělávají nemalé peníze na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama