Porušil soud práva obviněných? Problémy připustil i soudce

Brno - Skandál s údajně nezákonným přidělováním soudců u Krajského soudu v Brně pokračuje. Soud nedokáže vysvětlit, jak v minulosti případy soudcům přiděloval. Mohl tak porušit ústavní práva obžalovaných. A hrozí i to, že by musel rušit nezákonné rozsudky. Právníci jednoho z obžalovaných teď zveřejnili nahrávku, na které problém přiznává i jeden ze soudců.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Krajský soud v Ostravě
doporučujeme

Shahram Zadeh se proslavil historicky nejvyšší kaucí v České republice. Za propuštění z vazby, ve které strávil dva roky, musel u soudu složit 150 milionů korun. Teď se snaží prokázat, že celé soudní řízení proti němu je nezákonné.

"Já nežádám nic jiného, než moje ústavní právo na zákonného soudce. To je moje právo a já na něm trvám!" řekl TV Nova Shahram Zadeh souzený za daňové úniky.

Jeho právníci v úterý zveřejnili oficiální soudní záznam z hlavního líčení, na kterém možné nezákonnosti přiznává přímo soudce Aleš Novotný, který má případ na starost.

"Zde teoreticky je možné s částí těchto námitek souhlasit. V tom rozsahu, že tam není pravděpodobně doslovně specifikováno, který soudce jakým způsobem bude v tomto směru určen," uvedl soudce Aleš Novotný.

Na možné nezákonnosti ukazuje i přehled přísedících v senátu Aleše Novotného. Přestože krajský soud má více než stovku přísedících, kteří se mají podle zákona neustále střídat, Novotný soudil v kritizovaném období pouze se sedmi z nich.

"Vzhledem k tomu, že sám krajský soud přiznal, že ty rozvrhy práce neexistují, tak je to velice těžké. A domníváme se, že takovýto stav je protiústavní," uvedl pro TV Nova Petr Kočí, právní zástupce Shahrama Zadeha.

Na stejného soudce podává trestní oznámení matka Martina Nováka, řidiče, který měl jít podle Novotného rozsudku na 15 let do vězení za vytlačení jiného auta ze silnice. Novákovi nakonec trest o 9 let snížil vrchní soud. Muž ale před nástupem do vězení zemřel.

"Zavinil to soudce, který mu dal takový rozsudek, který psychicky on neunesl," řekla TV Nova matka zemřelého Martina Nováka.

Že má Krajský soud v Brně vážný problém, připustil v rozhovoru pro televizi Nova už před dvěma týdny ministr spravedlnosti. Ten připustil i to, že možná bude nutné rušit některé rozsudky.

"My tu situaci teď prověřujeme. Dopisem jsme se obrátili na předsedu toho krajského soudu, což není ten, který tam byl v té době," uvedl 6. května pro TV Nova ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Krajský soud v Brně se k uvedeným podezřením zatím oficiálně nevyjadřuje.

Loading...
Témata: soudy | Brno
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš: Česká pošta potřebuje restrukturalizaci, musí být konkurenceschopná

18.08.2019 18:18 Česká pošta potřebuje podle premiéra Andreje Babiše (ANO) restrukturalizaci, kterou by měli…

Televize Barrandov dostala kvůli Soukupovi pokutu

13.08.2019 20:58 Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) na svém dnešním zasedání vyměřila pokutu 400.000…

Registrované partnerství? Gayové a lesby v ČR čelí byrokratické překážce

10.08.2019 14:23 V Praze od začátku roku do 9. srpna uzavřelo registrované partnerství 64 párů. Loni za stejné…

Zahraniční banky vydělávají na hlouposti Čechů? Kalousek se pustil do…

07.08.2019 21:57 Aktualizováno Zahraniční vlastníci bank působících v České republice kromě dividend vydělávají nemalé peníze na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama