Problémy s územním plánem? Neschvalujte ho, žádají jihomoravští lídři TOP 09, ANO a zelených

Brno – Neschvalujte krajské zásady územního rozvoje (ZÚR), vyzvaly dnes krajské zastupitele jihomoravští lídři TOP 09, Strany zelených a ANO. O materiálů by se mělo rozhodovat ve středu. Podle kritiků jsou však zásady nekompletní a oddalují vymezení klíčových dopravních tahů v Brně a v okolí o čtyři až pět let.

Michal Hašek /ČSSD/ sleduje setkání prezidenta ČR Miloše Zemana s vicepremiérem Číny (28.8.2014)
doporučujeme

Zástupcům TOP 09, Strany zelených a ANO, kteří dnes vystoupili na společné tiskové konferenci se nelíbí, že kraj ponechal silnici R43 od severu a navazující komunikace ve více variantách v územních rezervách. Podle hejtmana Michala Haška (ČSSD) by však odklad schválení krajského územního plánu oddálil stavbu jiných významných silnic.

ZÚR jsou klíčovým plánovacím dokumentem, v němž se mimo jiné určí, jak se bude rozvíjet silniční a dálniční síť, která má mít dostatečnou kapacitu a zároveň odvést tranzitní dopravu z center měst a obcí. Kraj to však udělal jen částečně, nerozhodl totiž o trase plánované čtyřproudé silnice R43, která má vést od dálnice D1 na sever k Boskovicím a Moravské Třebové. Obce na nynější trase silnice denně trpí hustou kamionovou dopravou, která projíždí jejich centrem. Zároveň jde o silnici, která má potenciál odvést tranzitní dopravu z Brna.

Teprve po vydání ZÚR chystá kraj studii, která se má zabývat vedením těchto celostátních silnic. „Koncept má být hotový do tří let, ale poté musí následovat standardní administrativní kolečko, než bude aktualizace schválená. Proto je řešení odsunuté o čtyři až pět let," uvedl náměstek brněnského primátora Martin Ander (SZ). Dokud nebude známá trasa, nemůže se silnice, na kterou řidiči i dotčené obce řadu let čekají, ani projektovat. Obce také musejí ve svých územních plánech počítat s pozemkovou rezervou a do rozhodnutí se tak blokuje jejich rozvoj v daném území.

Lídři tří stran proto navrhli, aby se vydání ZÚR odložilo a dopracovaly se do kompletní podoby bez územních rezerv. To by mohlo trvat asi 15 až 18 měsíců. „Takhle dostanou noví zastupitelé od předchozí politické reprezentace danajský dar, který zablokuje územní plánování na pět let," řekl Bohumil Šimek (ANO). Podle krajského lídra TOP 09 Jana Vituly je územní plánování kraje, kdy je v nejdůležitější části nedokončené, zvrácené.

Kraj se také odvolává na nečinnost Brna při tvorbě nového územního plánu. „Je potřebné, aby si ověřilo dopad do místních záležitostí. Kraj si je těchto důsledků vědom, proto žádal Brno, aby pořizovalo souběžně svůj územní plán se zásadami územního rozvoje," uvedla mluvčí kraje Eliška Windová. Ander však tuto argumentaci považuje za výmluvu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Praze byli naočkováni dobrovolní hasiči, podle Hlubučka oprávněně

07.03.2021 21:22 Aktualizováno V Praze byli v sobotu naočkováni vakcínou proti koronaviru jednotky dobrovolných hasičů z Lysolají…

Česko vydalo do USA podezřelé z kyberzločinu v mnoha zemích

06.03.2021 09:57 Aktualizováno Česká republika vydala počátkem března do USA k trestnímu stíhání dva lidi podezřelé z kybernetické…

Ve veřejném sektoru začne povinné testování 10. března

05.03.2021 16:39 Povinné testování bude od 10. března platit i pro veřejný sektor, a to pro úřady s 50 a více…

Úřady rozšíří kvůli daňovým přiznáním provozní dobu podatelen

05.03.2021 15:01 Finanční správa kvůli blížícímu se termínu pro přiznání daně z příjmu rozšíří od 22. března do 1.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama