Problémy s územním plánem? Neschvalujte ho, žádají jihomoravští lídři TOP 09, ANO a zelených

Brno – Neschvalujte krajské zásady územního rozvoje (ZÚR), vyzvaly dnes krajské zastupitele jihomoravští lídři TOP 09, Strany zelených a ANO. O materiálů by se mělo rozhodovat ve středu. Podle kritiků jsou však zásady nekompletní a oddalují vymezení klíčových dopravních tahů v Brně a v okolí o čtyři až pět let.

Přidejte svůj názor

Michal Hašek /ČSSD/ sleduje setkání prezidenta ČR Miloše Zemana s vicepremiérem Číny (28.8.2014)
doporučujeme

Zástupcům TOP 09, Strany zelených a ANO, kteří dnes vystoupili na společné tiskové konferenci se nelíbí, že kraj ponechal silnici R43 od severu a navazující komunikace ve více variantách v územních rezervách. Podle hejtmana Michala Haška (ČSSD) by však odklad schválení krajského územního plánu oddálil stavbu jiných významných silnic.

ZÚR jsou klíčovým plánovacím dokumentem, v němž se mimo jiné určí, jak se bude rozvíjet silniční a dálniční síť, která má mít dostatečnou kapacitu a zároveň odvést tranzitní dopravu z center měst a obcí. Kraj to však udělal jen částečně, nerozhodl totiž o trase plánované čtyřproudé silnice R43, která má vést od dálnice D1 na sever k Boskovicím a Moravské Třebové. Obce na nynější trase silnice denně trpí hustou kamionovou dopravou, která projíždí jejich centrem. Zároveň jde o silnici, která má potenciál odvést tranzitní dopravu z Brna.

Teprve po vydání ZÚR chystá kraj studii, která se má zabývat vedením těchto celostátních silnic. „Koncept má být hotový do tří let, ale poté musí následovat standardní administrativní kolečko, než bude aktualizace schválená. Proto je řešení odsunuté o čtyři až pět let," uvedl náměstek brněnského primátora Martin Ander (SZ). Dokud nebude známá trasa, nemůže se silnice, na kterou řidiči i dotčené obce řadu let čekají, ani projektovat. Obce také musejí ve svých územních plánech počítat s pozemkovou rezervou a do rozhodnutí se tak blokuje jejich rozvoj v daném území.

Lídři tří stran proto navrhli, aby se vydání ZÚR odložilo a dopracovaly se do kompletní podoby bez územních rezerv. To by mohlo trvat asi 15 až 18 měsíců. „Takhle dostanou noví zastupitelé od předchozí politické reprezentace danajský dar, který zablokuje územní plánování na pět let," řekl Bohumil Šimek (ANO). Podle krajského lídra TOP 09 Jana Vituly je územní plánování kraje, kdy je v nejdůležitější části nedokončené, zvrácené.

Kraj se také odvolává na nečinnost Brna při tvorbě nového územního plánu. „Je potřebné, aby si ověřilo dopad do místních záležitostí. Kraj si je těchto důsledků vědom, proto žádal Brno, aby pořizovalo souběžně svůj územní plán se zásadami územního rozvoje," uvedla mluvčí kraje Eliška Windová. Ander však tuto argumentaci považuje za výmluvu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zmatky kolem voleb do Senátu. Budou se obvody měnit jedou za 12 let?

06.02.2020 11:14 Senátní volební obvody by se mohly měnit jednou za dvě volební období, tedy jednou za 12 let.…

Česká pošta na koronavirus nereaguje, přepravu zásilek neomezí

03.02.2020 18:57 O omezení přepravy zásilek mezi Českem a Čínou kvůli šíření nového koronaviru zatím Česká pošta…

Nová šéfka ČTÚ má hned problém. Je prý ve střetu zájmů

30.01.2020 18:23 Nová předsedkyně Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Hana Továrková porušila podle předběžného…

Stát počítá s možnou epidemií, má připraveny tisíce roušek

30.01.2020 18:12 Aktualizováno Správa státních hmotných rezerv má připraveny tisíce roušek a desítky izolačních bioboxů pro případ…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama