Soudy musí dál řešit spor o odškodnění pro firmy v kauze biolíh

Brno – Česká justice musí deset let po zastavení trestního stíhání v kauze biolíh nadále řešit spor o vysoké odškodnění, které si nárokují firmy Bioferm - lihovar Kolín a Biolíh Kolín. První z nich v roce 2010 zažalovala stát o 220 milionů korun, druhá žádala miliardu. 

Soud, ilustrační fotografie

Společnosti původně neuspěly, před časem jim ale částečně vyhověl Nejvyšší soud (NS) a spor vrátil k Obvodnímu soudu pro Prahu 2. Z odůvodnění, které má ČTK k dispozici, ale přímo neplyne, zda a v jaké míře firmy nakonec mohou uspět.

Své nároky vyčíslily jako náhradu škody za nesprávný úřední postup v souvislosti s trestním stíháním členů statutárních orgánů obou společností. Poukazovaly jednak na nedůvodnost stíhání, jednak na to, že se na veřejnost dostávaly informace a spekulace, které neměly oporu ve vyšetřovacím spisu, což firmy údajně silně poškodilo.

Podle obvodního soudu tímto způsobem škodu způsobenou trestním stíháním nárokovat nelze. V úvahu připadala žaloba o náhradu škody z titulu nezákonného rozhodnutí, tato cesta se ale nabízí jen účastníkům daného trestního řízení, mezi které firmy nepatřily.

NS však letos vydal rozhodnutí, podle kterého by firmy teoreticky mohly získat alespoň náhradu za to, že policie údajně poskytla v březnu 2006 médiím nesprávné či zavádějící informace. Podle firem šlo například o tvrzení, že obvinění připravovali podvod se škodou 1,5 miliardy a že policie ví o úplatku 15 milionů korun.

Podle NS je ale zároveň nutné, aby firmy mnohem přesněji vymezily uplatněné nároky. „Soud prvního stupně se postará předně o to, aby žalobkyně jednak zcela jednoznačně po skutkové stránce vymezily veškeré uplatněné nároky, jednak aby rozlišily, jakého odškodnění se na základě každého z těchto samostatně uplatnitelných nároků každá z nich domáhá," stojí v usnesení. Obvodní soud by se měl tedy zabývat tím, jaké další informace policisté uveřejnili, v čem případně spočívalo porušení povinnosti mlčenlivosti nebo které informace unikly ze spisu a kdy se to stalo.

Policie kauzu biolíh otevřela v roce 2006 před volbami. Neprokázané podezření se týkalo korupce při chystaném zadávání státních zakázek na výrobu biopaliv. K soudu ale kauza biolíh nedoputovala, v červenci 2007 státní zástupkyně stíhání zastavila. Později už bylo vyšetřování obnoveno jen částečně, opět bez výsledku. Spolumajitel kolínského lihovaru už v minulosti vysoudil odškodnění za nezákonnou vazbu. Strávil v ní dva měsíce. Ve volně souvisejícím procesu dostal podmínku lobbista František Vybíral, a to za uplácení policisty.

Hasiči zvažují správní žalobu kvůli pokutě ÚOHS

21.06.2021 16:18 Pražský hasičský záchranný sbor (HZS) zvažuje podání správní žaloby proti rozhodnutí Úřadu pro…

Automatické zavedení datových schránek bude od roku 2023

18.06.2021 13:13 Automatické zavedení datových schránek pro občany po použití jejich elektronické identity bude…

Česká pošta o víkendu zavře pobočky

15.06.2021 08:23 Všechny pobočky České pošty budou od pátečního večera do pondělí zavřené. Důvodem je plánovaná…

Související:

Právě se děje