Žalobce propustil z vazby další dva lidi obviněné v kauze úniků informací

Brno - Další lidé obvinění v případu úniku informací z policejních spisů byli propuštěni z vazby. Důvody pro ni pominuly, řekl ČTK žalobce Petr Šereda.

Soudy, ilustrační fotografie

Šereda jména propuštěných neřekl, podle informací ČTK je na svobodě bývalý policista Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Michal Ratajský. Ve vazbě tak zůstávají z původních osmi lidí už jen dva muži, kteří by mohli být v brzké době propuštěni také.

Mezi důvody vazby patří například možné ovlivňování svědků nebo útěk. Další svědci byli vyslechnuti, proto u některých pominuly koluzní důvody vazby, uvedl Šereda.

Žalobci už dříve z vazby propustili advokátního koncipienta Václava Kvíčalu a bývalé policisty Ivo Sloupa a Alexandra Jedličku, přestože soud zamítl jejich stížnosti na vazbu. Po nich byl propuštěn podnikatel Samán Talabání a nyní přibyli Ratajský ještě s dalším mužem.

Kromě nich se ve vazbě ocitli ještě bývalý policista Jakub Patloka, podnikatel Radek Moric a osmý člověk, jehož totožnost není veřejně známa.

V celé kauze je obviněno 18 lidí. Mezi nimi je šéf skupiny Kajot (nyní Net and games) Radim Jüttner, někdejší důstojník Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Miroslav Palán a brněnský podnikatel David Rusňák. Stíhání Rusňáka, majoritního vlastníka skupiny DRFG, vyvolalo reakce na politické scéně.

Rusňák byl členem a sponzorem hnutí ANO a je také zetěm Aleny Schillerové, náměstkyně exministra financí Andreje Babiše (ANO). Jeho manželka Petra Rusňáková je brněnskou radní a kvůli kauze odstoupila z kandidátní listiny jihomoravského ANO pro podzimní sněmovní volby. Rusňák členství v hnutí ukončil.

Témata: soudy | vazba | EuroZprávy.cz

Automatické zavedení datových schránek bude od roku 2023

18.06.2021 13:13 Automatické zavedení datových schránek pro občany po použití jejich elektronické identity bude…

Česká pošta o víkendu zavře pobočky

15.06.2021 08:23 Všechny pobočky České pošty budou od pátečního večera do pondělí zavřené. Důvodem je plánovaná…

Související:

Právě se děje