Tabulkové platy ve veřejných službách: Musíte mít vysokou školu abyste si přilepšili?

Praha - Ucházíte-li se o místo státního úředníka, možná vás v inzerátu zaskočí kolonka předpokládaného výdělku. Narazíte na nic neříkající platové třídy. Kde se toto určení odměn pro státní zaměstnance vzalo a co vlastně znamená?

CZK
doporučujeme

Pravidla pro určování platů zaměstnanců ve veřejných službách a správě stanovuje Zákoník práce a s nim související vládní nařízení. Každý policista, hasič, voják, úředník, lékař, zdravotní sestra, pracovník v sociálních službách nebo učitel dostává základní měsíční plat podle svojí nejtěžší vykonávané práce, praxe a vzdělání.

Platový systém se na první pohled zdá složitý, je tzv. čtyřsložkový. Jeho prvním složkou je tarifní systém založený na šestnáctitřídním systému hodnocení složitosti činnosti a podle praktické zkušenosti. Limitujícím faktorem do zařazení do toho kterého tarifu je dosažené vzdělání. 

K tomu může zaměstnanec získat osobní příplatek, kterým se zpravidla odměňuje zaměstnanec, který prokázal své schopnosti a pracuje s vysokou výkonností. Třetí složku platu tvoří příplatky k platu, které oceňují specifické podmínky práce. Čtvrtou složkou jsou odměny, kterými se zaměstnanec odměňuje, pokud splní nějaké mimořádné nebo zvlášť významné pracovní úkoly.

Systém 16 platových tříd

Primárně zohledňuje obtížnost pracovní činnosti z popisu práce. Popis pracovní činnosti a tarifní zařazení jsou podkladem pro sjednání druhu práce v pracovní smlouvě se zaměstnancem. To, do jaké třídy bude zaměstnanec zařazen, určuje jeho zaměstnavatel. Důležitým kvalifikačním předpokladem je dosažené vzdělání. Zde je přehled platových tříd podle vzdělání:

 • 1. - 2. platová třída: potřebné základní vzdělání nebo základy vzdělání
 • 3. platová třída: střední vzdělání
 • 4. platová třída: střední vzdělání nebo střední vzdělání s výučním listem
 • 5. platová třída: střední vzdělání s výučním listem
 • 6. platová třída: střední vzdělání s maturitní zkouškou nebo střední vzděláním s výučním listem
 • 7. - 8. platová třída: střední vzdělání s maturitní zkouškou
 • 9. platová třída: vyšší odborné vzdělání nebo střední vzdělání s maturitou
 • 10. platová třída: vysokoškolské vzdělání v bakalářském studijním programu nebo vyšší odborné vzdělání
 • 11. - 12. platová třída: vysokoškolské vzdělání v magisterském studijním programu nebo vysokoškolské vzdělání v bakalářském studijním programu
 • 13. - 16. platová třída: vysokoškolské vzdělání v magisterském studijním programu

Co je platový stupeň:

V rámci jedné platové třídy budete zařazeni do určitého platového stupně. Ten závisí na délce dosažené praxe, době péče o dítě a době výkonu vojenského vzdělání nebo civilní služby započtené zaměstnavatelem. Započítává se ale jen ta praxe, která souvisí s oborem, kterého se daný post týká. K čemu slouží započtení doby praxe? 

Příklad: Pokud se ucházíte o pozici, která spadá do 10. platové třídy, ke které je potřeba vysokoškolské vzdělání v bakalářském programu nebo vyšší odborné vzdělání, ale máte "jen" střední vzdělání s maturitou, na post budete moci nastoupit, pokud budete mít odpracovány 3 roky praxe. Detailnější přehled nabízí portál Ministerstva práce a sociálních věcí: ZDE.

Platový tarif:

Platový tarif je rozhodující složkou platu zaměstnanců ve veřejných službách a správě. Tarif zohledňuje jak namáhavost práce (platovou třídu), tak praktické zkušenosti (platový stupeň). Platový tarif představuje pevně danou měsíční částku, vztahuje se na plný pracovník úvazek. 

Každá profese tak má svůj definovaný platový tarif. Kteří zaměstnanci tak mají svůj platový tarif?

 • zaměstnanci v sociálních službách
 • úředníci samosprávných celků
 • zaměstnanci Akademie věd, Grantové agentury ČR, Technologické agentury ČR
 • zaměstnanci ve zdravotnictví
 • lékaři orgánu sociálního zabezpečení
 • pedagogičtí pracovníci

Příklady platů některých státních zaměstnanců:

Všeobecná sestra: Podle Katalogu prací může spadat do 9. až 12. platové třídy. Pokud bude její náplní práce "ošetřovatelská péče prostřednictvím ošetřovatelského procesu pod odborným dohledem,", bude spadat do 9. třídy. Pokud však její náplní práce bude "poskytování ošetřovatelské péče prostřednictvím ošetřovatelského procesu bez odborného dohledu, provádění základní zdravotní výchovy pacientů i laické veřejnosti v oblasti ochrany a podpory zdraví a v ošetřovatelských postupech" a další činnosti, už spadne do 10. platové třídy. 

Plat: nástupní plat takové sestry může být tedy 17 870 korun hrubého (9. třída), ale také 19 360 korun hrubého (10. třída), k tomu je třeba započíst platový stupeň, tedy zohlednit dosaženou praxi v oboru. Pokud tak sestra pracuje v 10. platové třídě a má za sebou 10 let praxe, může počítat s platem 23 880 hrubého.

Učitel: Podle Katalogu prací může spadat do 8. až 14. platové třídy. A do 1. - 7. stupně podle dosažené praxe v oboru. Do osmé třídy spadají učitelé v mateřských školách, do čtrnácté pedagogové, kteří se podílejí na tvorbě koncepcí celostátních nebo mezinárodních programů vzdělávání

Plat: Základní nástupní plat učitele tak může být 17 260 korun hrubého v 8. platové třídě, ale také 24 030 korun hrubého ve 14. platové třídě. Pokud by se dle úrovně praxe dostal učitel do sedmého platové stupně 14. platové třídy, může se přijít na 34 920 korun hrubého měsíčně. 

Katalog prací zveřejňuje Ministerstvo práce a sociálních věcí, nalézt ho můžete zde: KATALOG PRACÍ.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Platnost řidičských průkazů se prodlouží. Úřady jsou zahlcené, tvoří se…

20.10.2020 16:57 Platnost řidičských průkazů se prodlouží, nyní propadlé doklady tak nebude nutné měnit. Opatření…

Finanční správa chybovala. Měla přijímat i e-maily s řádným podpisem,…

20.10.2020 15:55 Finanční správa chybovala, pokud před rokem 2016 nepřijímala v daňových záležitostech e-mailová…

Soudy obdržely stížnosti na krajské volby, na Vysočině chyběl jeden hlas

16.10.2020 17:48 Aktualizováno Krajské soudy k dnešku obdržely 17 stížností na průběh a výsledky voleb do krajských zastupitelstev…

Soud rozhodl o propuštění Švachuly z vazby, zatím v ní ale zůstane

07.10.2020 17:45 Krajský soud v Brně dnes nečekaně rozhodl o propuštění z vazby obžalovaného Jiřího Švachuly (dříve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama