Omezení námitek podjatosti vůči úředníkům? Poslanci patrně novelu schválí

Praha - Počet námitek podjatosti vůči úředníkům při správních řízeních by se mohl snížit. Počítá s tím novela správního řádu, kterou dnes Sněmovna poslala do závěrečného kola schvalování. Sněmovní výbory doporučily pouze upřesnit některé pasáže předlohy navržené Pardubickým krajem. Ani poslanci věcné změny nenavrhli.

Přidejte svůj názor

Poslanecká sněmovna

Předloha se týká situací, kdy je předmětem námitky skutečnost, že úředník je ve služebním nebo v pracovním vztahu k obci, kraji či státnímu úřadu, u kterého se dané správní řízení vede. Novela má zabránit tomu, aby byl tento důvod zneužíván k procesních obstrukcím, uvedl pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD).

Nově by pochyby o podjatosti úředníka pro služební nebo pracovní vztah k obci, kraji nebo státnímu úřadu nevedly k jeho vyloučení ze správního řízení. Tím by mohl podle předkladatelů počet námitek podjatosti výrazně poklesnout, a tím by se mohlo rozhodování úředníků urychlit.

Účastníci řízení podle tvůrců novely nyní často poukazují na možnou podjatost, když dalším účastníkem řízení je i obec, kraj nebo státní úřad, jehož úředník má toto řízení na starosti. Namítají, že úředník může rozhodovat ve prospěch tohoto úřadu, což se však vztahuje v konečném důsledku na všechny úředníky daného úřadu. Správní řízení se v takových případech předává jinému úřadu, který ale není takzvaně místně příslušný.

Vláda k návrhu zaujala neutrální stanovisko. Podotkla v něm však, že návrh nepředstavuje návrh řešení tzv. systémové podjatosti a k omezení průtahů přispěje jen dočasně, protože část účastníků jen odradí od podávání námitek.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stížnosti na volby: Většina žalob byla zamítnuta, mandáty se měnily v Brně…

07.11.2018 18:05 Krajský soud v Brně dnes po stížnosti Zelených ohledně obecních voleb v Brně-středu přidal straně…

NSS je zavalen stížnostmi. Nová místopředsedkyně navrhuje rázné opatření

02.11.2018 09:48 Nejvyšší správní soud (NSS) se potýká s prudkým nárůstem počtu kasačních stížností. Jako vhodné…

Zeman zaútočil na Drábovou: Neměla by se plést do věcí, do kterých jí nic…

19.10.2018 16:49 Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová vyjádřila, která z šestice firem by…

Česko musí zaplatit rozhodci z kauzy Diag Human přes tři miliony

17.10.2018 19:07 Ministerstvo zdravotnictví musí zaplatit rozhodci z kauzy Diag Human Petrovi Kuželovi přes tři…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama