Konec obstrukcím? Počet námitek podjatosti vůči úředníkům se sníží, rozhodla Sněmovna

Praha - Sněmovna dnes schválila novelu správního řádu, která vzešla z Pardubického kraje. Počet námitek podjatosti vůči úředníkům při správních řízeních se podle ní má snížit. Norma teď míří do Senátu, Vláda k ní už dříve zaujala neutrální stanovisko.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Předloha se týká situací, kdy je předmětem námitky skutečnost, že úředník je ve služebním nebo v pracovním vztahu k obci, kraji či státnímu úřadu, u kterého se dané správní řízení vede. Novela má zabránit tomu, aby byl tento důvod zneužíván k procesních obstrukcím, uvedl pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD).

Praktickým příkladem nevyhovujícího stavu může být případ, kdy se politik vyjádří k důležité otázce veřejného zájmu. "To je ostatně to, co se od politika očekává. Dnes je to ale i faktický důvod pro vyloučení z rozhodování u všech zaměstnanců toho správního úřadu, jehož politik poskytl takové vyjádření. Pokud bychom to dovedli do absurdna, nemohl by se politik veřejně vyjadřovat," uvedl náměstek hejtmana Roman Línek (Koalice pro Pardubický kraj).

Podle něj by každé takové vyjádření mohlo být zneužito k namítání systémové podjatosti založené na existenci služebního či pracovněprávního poměru.

Nově by pochyby o podjatosti úředníka pro služební nebo pracovní vztah k obci, kraji nebo státnímu úřadu nevedly k jeho vyloučení ze správního řízení. Tak by mohl podle předkladatelů počet námitek podjatosti výrazně poklesnout, a tím by se mohlo rozhodování úředníků urychlit.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Úředníci zaklekli na prodejce na bleším trhu? Styďte se, vy kolaboranti,…

14.06.2019 09:29 Finanční správa opět sklidila velkou kritiku. Finanční úřad pro hlavní město Praha se před pár dny…

Vláda zavrhla novelu o státních zástupcích, prosazovali ji STAN a TOP 09

10.06.2019 17:13 Opětovnou novelu, kterou chtějí poslanci STAN a TOP 09 zpřesnit podmínky odvolávání vedoucích…

Zeman a Rychetský se těší největší důvěře, ukázal průzkum CVVM

10.06.2019 17:05 Mezi vrcholnými představiteli státu se nejvyšší důvěře lidí těší předseda Ústavního soudu Pavel…

Do Česka dorazil audit týkající se zemědělských dotací pro Agrofert

05.06.2019 18:51 Aktualizováno Do Česka dorazila předběžná auditní zpráva Evropské komise (EK) týkající se zemědělských dotací pro…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama