Protidrogovou politiku vlády bude řídit Vedralová: Kritizují ji Piráti i její předchůdce Vobořil

Praha - S účinností od 1. srpna 2018 byla jmenována do funkce ředitelky Odboru protidrogové politiky Jarmila Vedralová. Ta v minulosti působila na ministerstvu zahraničí.

Přidejte svůj názor 48 komentářů

Vláda

V tiskové zprávě to dnes oznámil úřad vlády. Předchůdce Vedralové Jindřich Vobořil skončil ve funkci ke konci července z osobních důvodů.  Vobořil, který byl koordinátorem protidrogové politiky od roku 2010, zdůvodnil to tím, že už nechce dojíždět do Prahy z Brna, kde žije a kde má rodinu.

"Do výběrového řízení se přihlásili tři kandidáti, jejich způsobilost posoudila nezávislá komise jmenovaná Státním tajemníkem Úřadu vlády ČR," uvedl úřad vlády. Podle Zdravotnického deníku se kromě Vedralové přihlásili také vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Viktor Mravčík a vedoucí oddělení koordinace a financování protidrogové politiky při úřadu vlády Lucia Kiššová.

Vobořil zastával zároveň také funkci národního koordinátora pro protidrogovou politiku, Vedralová do této pozice zatím jmenována nebyla. Výběr Vedralové kritizovali Piráti, podle nich je v ohrožení česká racionální protidrogová politika. Kriticky se ke své nástupkyni postavil i Vobořil. 

Vedralová se stala ředitelkou odboru na základě výběrového řízení. Národního koordinátora protidrogové politiky podle statutu Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky jmenuje a odvolává předseda této rady, kterým je v současnosti premiér Andrej Babiš (ANO). 

Výběr Vedralové kritizovali Piráti, podle nichž nová ředitelka odboru na ministerstvu zdravotnictví nenaplňovala akční plány pro boj s alkoholem a s tabákem a bojkotovala moderní přístupy k léčbě závislostí. Její výběr označili za politickou nominaci, neboť Vedralová je členkou ČSSD. "Bohužel poté, co premiér Babiš vyštípal z pozice národního protidrogového koordinátora světově uznávaného Jindřicha Vobořila, do úřadu nastupuje Babišem vybraná zcela nekompetentní bývalá úřednice Ministerstva zdravotnictví ČR Jarmila Vedralová, za kterou se táhnou kauzy netransparentního přidělování peněz na protidrogovou politiku," uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Kritický je vůči své nástupkyni i Voboři. "Je to nejhorší možná volba, která mohla být," řekl ČTK. Podle něj nemůže Vedralová konkurovat svým soupeřům z výběrového řízení. "Ten člověk sedí dvě desítky let na ministerstvu zdravotnictví a měla na starosti alkohol a výsledky známe. Jsme země, která je druhá nejhorší na světě v oblasti alkoholu a podobně jsme na tom v tabáku. Možná, že takhle to chtějí, pokud chtějí status quo v oblasti alkoholu a tabáku, tak zvolili tuto dámu," uvedl Vobořil. Vedralová je podle něj stoupenkyně represí a odborně na tom není dobře. Dnešní jmenování Vedralové podle něj může sledovat už jednou nastavený scénář, podle kterého by měla protidrogová agenda na úřadu vlády skončit.

Vstupte do diskuze (48)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman zaútočil na Drábovou: Neměla by se plést do věcí, do kterých jí nic…

19.10.2018 16:49 Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová vyjádřila, která z šestice firem by…

Česko musí zaplatit rozhodci z kauzy Diag Human přes tři miliony

17.10.2018 19:07 Ministerstvo zdravotnictví musí zaplatit rozhodci z kauzy Diag Human Petrovi Kuželovi přes tři…

Tohle jste zaplatili z našich daní? Rezort spravedlnosti představil nové…

05.10.2018 13:00 Aktualizováno Ministerstvo spravedlnosti tento týden představilo nové logo. Na sociálních sítích se pochlubilo…

Komunální a senátní volby 2018: Co byste měli vědět, než půjdete k urnám?

01.10.2018 12:21 Tento víkend proběhne ve znamení voleb do zastupitelstev obcí a voleb do třetiny Senátu Parlamentu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama