Zájem o státní půjčky na bydlení po prvotním náporu ochabl, k dispozici je stále 300 milionů korun

Praha - Po středečním prvotním náporu dnes ochabl zájem o státní půjčky na bydlení pro mladé. Vyplývá to z údajů Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB), které má ČTK k dispozici. Fond během dneška přijal 45 žádostí za necelých 50 milionů korun.

Přidejte svůj názor

Bydlení v domě

Během prvního dne programu - ve středu - bylo podáno 256 žádostí za 299,2 milionu korun. O státní půjčku až dva miliony korun na rekonstrukci nebo pořízení nového bydlení mohou žádat mladé rodiny do 36 let.

Zatím je pro letošní rok vyčleněno asi 650 milionů korun, k dispozici tak stále je zhruba 300 milionů korun. Příjem žádostí tedy bude pokračovat i v dalších dnech.  "Čekali jsme, že zájem bude vyšší. Jsme ale na druhou stranu rádi, že si lidé uvědomují, že podat takovouto žádost o úvěr není žádná legrace," řekla ČTK mluvčí SFRB Karolína Smetanová.

Dodala, že nepolevuje nápor e-mailových a telefonických dotazů, ve kterých se lidé fondu na půjčku ptají, nebo konzultují náležitosti, které musí žádost o ni mít. Při zahájení programu někteří lidé čekali kvůli podání žádosti už od úterního večera před pobočkami fondu v Praze a Olomouci. Podle mluvčí čekalo ve středu ráno na obou místech shodně něco přes sto zájemců.

Podle dat SFRB mladí lidé zatím nejvíce žádají o půjčky na nové rodinné domy. Jde o 151 žádostí za 279,1 milionu korun. Na nový byt bylo zatím přijato 40 žádostí za 35,5 milionu korun, na rekonstrukce 110 žádostí za 31,8 milionu korun.

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) ve středu uvedla, že ministerstvo počítá s tím, že peníze v programu budou pro letošní rok navýšeny až na miliardu korun. Smetanová dnes ČTK řekla, že rozhodnutí o případném navýšení částky je na ministryni, o nutnosti navýšení podle ní rozhodnou následující dny.

V dalších letech se počítá s tím, že ve fondu bude miliarda korun ročně. Podle některých realitních makléřů a developerů však budou vynaložené peníze nedostatečné. Při současných cenách nemovitostí je třeba v Praze příspěvek prakticky nepoužitelný, shodli se analytici. Někteří experti půjčku hodnotí jako populistický krok politiků.

Úroková sazba státní půjčky je jedno procento s garantovanou dobou 20 let, maximální doba splácení je ve výjimečných případech 25 let. Státní úvěr lze kombinovat s hypotékou, hypotéku ale úvěrem nejde splatit.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hlavní město ukončí soudní spor o letňanské výstaviště, zaplatí mimosoudní…

06.09.2018 21:08 Praha - Hlavní město v mimosoudním vyrovnání zaplatí většinovému vlastníkovi letňanského výstaviště…

Kladenský soud řeší podvody v autoškolách, řidičák údajně dostal i…

06.09.2018 17:56 Kladno - Soud v Kladně dnes začal řešit podvody s testy v autoškolách. Obžalováni jsou zástupci…

Bagatelní suma kvůli exekutorovi strmě vzrostla. Do kauzy se vložila…

31.08.2018 12:50 Brno - Ombudsmanka Anna Šabatová upozornila, že obce mají pohledávky, zejména bagatelní, vymáhat…

Druhá nejnavštěvovanější lokalita v Praze se dočkala rekonstrukce. Stalo…

31.08.2018 11:12 Praha - Jedna z nejnavštěvovanějších lokalit v Praze – Petřínská rozhledna – se po pětiměsíční…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama