Bagatelní suma kvůli exekutorovi strmě vzrostla. Do kauzy se vložila Šabatová

Brno - Ombudsmanka Anna Šabatová upozornila, že obce mají pohledávky, zejména bagatelní, vymáhat samy v daňové exekuci. V některých případech se mohou obrátit i na celní úřad, který rovněž daňovou exekuci provede. V případě daňové exekuce totiž náklady u nízkých pohledávek zpravidla nepřesáhnou 500 Kč.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Anna Šabatová

Na ombudsmana se obrátil stěžovatel s žádostí o prošetření postupu statutárního města, které po něm vymáhalo pokutu 1000 korun. Ta mu byla uložena v blokovém řízení. Městu vytýkal, že předalo vymáhání soudnímu exekutorovi. Celkové náklady exekuce tak totiž dosáhly částky téměř 4 600 korun. "Město tímto postupem pochybilo, protože je povinno volit takový způsob vymáhání, aby výše nákladů nebyla ve zjevném nepoměru k výši nedoplatku," stojí na webu ochrance cz.

Minimálně v případech, kdy obec předá vymáhání bagatelní pohledávky nepřesahující částku 1 000 Kč exekutorovi, aniž by se ji pokusila sama vymoci alespoň prostřednictvím srážek ze mzdy nebo přikázáním pohledávky z účtu, dopustí se vždy nezákonného zásahu.

"V takových případech jsou totiž náklady dlužníka spojené s vymáháním ve zjevném nepoměru k výši nedoplatku. Současně je třeba upozornit, že se v žádném případě nejedná o konečnou hranici částky, u níž již nebude možné hovořit o zjevném nepoměru exekučních nákladů a vymáhaného nedoplatku. Judikatura soudů se v tomto ohledu vyvíjí," uvedla Šabatová.

Náklady exekuce navyšuje i to, když se obec nechá pro sepsání exekučního návrhu zastoupit právním zástupcem. Ombudsmanka apeluje na obce, aby obdobné úkony "formulářového typu" činily samy bez právního zastoupení. 

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dozorčí radu Letiště Praha vede ekonom Švejnar

09.12.2018 20:52 Novým předsedou dozorčí rady Letiště Praha se stal ekonom Jan Švejnar. Nahradil Petra Minaříka,…

NKÚ prověří peníze vynakládané na kybernetickou bezpečnost a údržbu mostů

08.12.2018 16:31 Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) chce v příštím roce zkontrolovat peníze vynakládané na příklad na…

Budeme nahlížet do spisu dálkově? Šabatová žádá změnu zákona

07.12.2018 10:39 Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová žádá vládu, aby změnou zákona zajistila účastníkům správních…

Soud rozdal v kauze manipulací se zakázkami České pošty podmínky

04.12.2018 17:45 Bývalého zástupce generálního ředitele České pošty Richarda Soldána dnes pražský městský soud v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama