Bagatelní suma kvůli exekutorovi strmě vzrostla. Do kauzy se vložila Šabatová

Brno - Ombudsmanka Anna Šabatová upozornila, že obce mají pohledávky, zejména bagatelní, vymáhat samy v daňové exekuci. V některých případech se mohou obrátit i na celní úřad, který rovněž daňovou exekuci provede. V případě daňové exekuce totiž náklady u nízkých pohledávek zpravidla nepřesáhnou 500 Kč.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Anna Šabatová

Na ombudsmana se obrátil stěžovatel s žádostí o prošetření postupu statutárního města, které po něm vymáhalo pokutu 1000 korun. Ta mu byla uložena v blokovém řízení. Městu vytýkal, že předalo vymáhání soudnímu exekutorovi. Celkové náklady exekuce tak totiž dosáhly částky téměř 4 600 korun. "Město tímto postupem pochybilo, protože je povinno volit takový způsob vymáhání, aby výše nákladů nebyla ve zjevném nepoměru k výši nedoplatku," stojí na webu ochrance cz.

Minimálně v případech, kdy obec předá vymáhání bagatelní pohledávky nepřesahující částku 1 000 Kč exekutorovi, aniž by se ji pokusila sama vymoci alespoň prostřednictvím srážek ze mzdy nebo přikázáním pohledávky z účtu, dopustí se vždy nezákonného zásahu.

"V takových případech jsou totiž náklady dlužníka spojené s vymáháním ve zjevném nepoměru k výši nedoplatku. Současně je třeba upozornit, že se v žádném případě nejedná o konečnou hranici částky, u níž již nebude možné hovořit o zjevném nepoměru exekučních nákladů a vymáhaného nedoplatku. Judikatura soudů se v tomto ohledu vyvíjí," uvedla Šabatová.

Náklady exekuce navyšuje i to, když se obec nechá pro sepsání exekučního návrhu zastoupit právním zástupcem. Ombudsmanka apeluje na obce, aby obdobné úkony "formulářového typu" činily samy bez právního zastoupení. 

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Praha 11 má nového starostu. Stal se jím Jiří Dohnal z Pirátů

19.02.2019 21:05 Aktualizováno Starostou Prahy 11 byl dnes zvolen Jiří Dohnal z Pirátů. Ve veřejné volbě jej podpořilo 28 ze 42…

Ochrana whistleblowerů v Čechách? Nadační fond proti korupci představil…

19.02.2019 18:21 Nadační fond proti korupci (NFPK) dnes představil svůj návrh zákona o ochraně oznamovatelů…

Kauza exšéfa ŘSD Haly: Policisté u soudu odmítli tlaky na průběh…

18.02.2019 17:44 Policisté, kteří řešili kauzu, v níž byl bývalý výkonný ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD)…

Huawei je bezpečnostní hrozbou, trvá na svém NÚKIB

14.02.2019 17:55 Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) nezměnil své stanovisko, technologie…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama