Hlavní město ukončí soudní spor o letňanské výstaviště, zaplatí mimosoudní vyrovnání

Praha - Hlavní město v mimosoudním vyrovnání zaplatí většinovému vlastníkovi letňanského výstaviště, společnosti Kvintum, 35 milionů korun. Zároveň magistrát prodá firmě, kterou vlastní podnikatel Pavel Sehnal, 11 procent akcií, které město drží. Dnes o tom rozhodli zastupitelé. Praha se s firmou roky soudí kvůli smlouvě o rozvoji výstaviště, kterou magistrát v roce 2004 vypověděl. Kvůli nesprávnému procesnímu postupu společnost ale město následně zažalovala o náhradu škody, která je nyní i se soudními výlohami zhruba čtyři miliardy korun.

Přidejte svůj názor

Pražské zastupitelstvo

"Můžeme se soudit dále, ale naděje na úspěch je velmi malá," uvedl radní pro kulturu Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice). Dodal, že i v případě, že by město spor vyhrálo, muselo by zaplatit soudní výlohy a takzvaný vyrovnávací poplatek, takže by se celková částka vyšplhala až na 150 milionů korun. Vyplývá to z právních stanovisek, která si magistrát nechal zpracovat.

Praha zároveň prodá minoritní podíl ve firmě provozující výstaviště. Podle Wolfa společnost neprodukuje zisk a akcie jsou městu k ničemu. Společnost Praze za akcie zaplatí 220.000 korun.

Podle původní dohody z 90. let minulého století měla Praha do společného podniku vložit pozemky směrem ke Kbelům. Projekt se ale nikdy neuskutečnil, a město proto v roce 2004 smlouvu vypovědělo. Výpověď se ale k rukám většinového vlastníka z neznámých důvodů dostala až v roce 2007, což vyústilo v žalobu o náhradu škody.

O mimosoudním vyrovnání začali zástupci města s firmou Kvintum jednat v roce 2014. V té době firma navrhovala vyrovnání ve výši 145 milionů korun. Dohodu však zastupitelé nikdy neschválili a nyní se městu podařilo dojednat výhodnější podmínky, vysvětlil Wolf.

Výstaviště v Letňanech má podle svých internetových stránek 105.000 metrů čtverečních krytých i venkovních ploch, disponuje sedmi halami a parkovištěm pro několik tisíc vozů. Na výstavišti se kromě výstav odehrávají i sportovní nebo kulturní akce.

Sehnal vlastní finanční skupinu SPGroup, pod níž spadá mimo jiné výstaviště v Praze Letňanech a pojišťovna Slavia. V Čestlicích má akvapark a hotel.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dozorčí radu Letiště Praha vede ekonom Švejnar

09.12.2018 20:52 Novým předsedou dozorčí rady Letiště Praha se stal ekonom Jan Švejnar. Nahradil Petra Minaříka,…

NKÚ prověří peníze vynakládané na kybernetickou bezpečnost a údržbu mostů

08.12.2018 16:31 Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) chce v příštím roce zkontrolovat peníze vynakládané na příklad na…

Budeme nahlížet do spisu dálkově? Šabatová žádá změnu zákona

07.12.2018 10:39 Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová žádá vládu, aby změnou zákona zajistila účastníkům správních…

Soud rozdal v kauze manipulací se zakázkami České pošty podmínky

04.12.2018 17:45 Bývalého zástupce generálního ředitele České pošty Richarda Soldána dnes pražský městský soud v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama