Hlavní město ukončí soudní spor o letňanské výstaviště, zaplatí mimosoudní vyrovnání

Praha - Hlavní město v mimosoudním vyrovnání zaplatí většinovému vlastníkovi letňanského výstaviště, společnosti Kvintum, 35 milionů korun. Zároveň magistrát prodá firmě, kterou vlastní podnikatel Pavel Sehnal, 11 procent akcií, které město drží. Dnes o tom rozhodli zastupitelé. Praha se s firmou roky soudí kvůli smlouvě o rozvoji výstaviště, kterou magistrát v roce 2004 vypověděl. Kvůli nesprávnému procesnímu postupu společnost ale město následně zažalovala o náhradu škody, která je nyní i se soudními výlohami zhruba čtyři miliardy korun.

Přidejte svůj názor

Pražské zastupitelstvo

"Můžeme se soudit dále, ale naděje na úspěch je velmi malá," uvedl radní pro kulturu Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice). Dodal, že i v případě, že by město spor vyhrálo, muselo by zaplatit soudní výlohy a takzvaný vyrovnávací poplatek, takže by se celková částka vyšplhala až na 150 milionů korun. Vyplývá to z právních stanovisek, která si magistrát nechal zpracovat.

Praha zároveň prodá minoritní podíl ve firmě provozující výstaviště. Podle Wolfa společnost neprodukuje zisk a akcie jsou městu k ničemu. Společnost Praze za akcie zaplatí 220.000 korun.

Podle původní dohody z 90. let minulého století měla Praha do společného podniku vložit pozemky směrem ke Kbelům. Projekt se ale nikdy neuskutečnil, a město proto v roce 2004 smlouvu vypovědělo. Výpověď se ale k rukám většinového vlastníka z neznámých důvodů dostala až v roce 2007, což vyústilo v žalobu o náhradu škody.

O mimosoudním vyrovnání začali zástupci města s firmou Kvintum jednat v roce 2014. V té době firma navrhovala vyrovnání ve výši 145 milionů korun. Dohodu však zastupitelé nikdy neschválili a nyní se městu podařilo dojednat výhodnější podmínky, vysvětlil Wolf.

Výstaviště v Letňanech má podle svých internetových stránek 105.000 metrů čtverečních krytých i venkovních ploch, disponuje sedmi halami a parkovištěm pro několik tisíc vozů. Na výstavišti se kromě výstav odehrávají i sportovní nebo kulturní akce.

Sehnal vlastní finanční skupinu SPGroup, pod níž spadá mimo jiné výstaviště v Praze Letňanech a pojišťovna Slavia. V Čestlicích má akvapark a hotel.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Praha 11 má nového starostu. Stal se jím Jiří Dohnal z Pirátů

19.02.2019 21:05 Aktualizováno Starostou Prahy 11 byl dnes zvolen Jiří Dohnal z Pirátů. Ve veřejné volbě jej podpořilo 28 ze 42…

Ochrana whistleblowerů v Čechách? Nadační fond proti korupci představil…

19.02.2019 18:21 Nadační fond proti korupci (NFPK) dnes představil svůj návrh zákona o ochraně oznamovatelů…

Kauza exšéfa ŘSD Haly: Policisté u soudu odmítli tlaky na průběh…

18.02.2019 17:44 Policisté, kteří řešili kauzu, v níž byl bývalý výkonný ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD)…

Huawei je bezpečnostní hrozbou, trvá na svém NÚKIB

14.02.2019 17:55 Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) nezměnil své stanovisko, technologie…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama