Česko musí zaplatit rozhodci z kauzy Diag Human přes tři miliony

Ministerstvo zdravotnictví musí zaplatit rozhodci z kauzy Diag Human Petrovi Kuželovi přes tři miliony korun. Pravomocně o tom dnes rozhodl pražský městský soud, napsal server Seznam Zprávy. Se státem se soudí i další dva arbitři z vleklého sporu České republiky a firmy na výrobu a zpracování krevní plazmy Milan Kindl a Jiří Schwarz. Ministerstvo zdravotnictví podle mluvčí Gabriely Štěpanyové nemá zatím rozsudek k dispozici. Plánuje ale podat dovolání k Nejvyššímu soudu.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Soud, ilustrační foto

Kuželovi částku ve výši 3,092.143 korun s úroky přiřkl loni v listopadu Obvodního soudu pro Prahu 2. Ministerstvo zdravotnictví se ale proti rozsudku odvolalo. "Rozhodnutí prvního stupně bylo dnes potvrzeno," řekla ČTK mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci. Soud podle ní odvolání státu zamítl.

"Mám radost, že soud rozhodl o tom, že za svoji práci obdržím odměnu," řekl ČTK bývalý předseda Hospodářské komory Petr Kužel. Za svoji účast v přezkumném senátu doposud podle svých slov od ministerstva nic nedostal, s ostatními rozhodci si prý dokonce platili náklady v arbitráži, například zahraniční cesty do Švýcarska.

Ministerstvo v současné době čeká na písemné vyhotovení rozsudku, se kterým se musí nejprve seznámit. "Ale vzhledem k tomu, že dva odvolací senáty rozhodly v totožné věci rozdílně, bude MZ podávat opravný prostředek, kterým je dovolání k Nejvyššímu soudu ČR," dodala mluvčí resortu.

O stejné částky jako Kužel zažalovali stát i Kindl a Schwarz. Schwarz se svoji žalobou neuspěl, obvodní soud loni v říjnu jeho nárok zamítl. Rozhodnutí pak v září pravomocně potvrdil i odvolací senát pražského městského soudu. Kindl spor nepravomocně vyhrál, odvolací jednání se bude konat příští týden.

Firma Diag Human se s Českem řadu let soudila kvůli zmařenému obchodu s krevní plazmou. Stát od poloviny roku 2013 tvrdí, že arbitráž o miliardy korun definitivně vyhrál. Trojice rozhodců vydala usnesení, jímž arbitráž zastavila. Usnesení odůvodnila tak, že věc již byla rozhodnuta v roce 2002, kdy stát firmě vyplatil 326 milionů za poškození dobrého jména, takže všechna následující rozhodnutí ve věci nemají žádné právní účinky.

Rozhodci Schwarz, Kindl a Kužel poslali v květnu 2016 členům vlády dopis, ve kterém uvedli, že se na zaplacení odměny dohodli s bývalým ministrem zdravotnictví Martinem Holcátem. Podle ministerstva měli dostat celkově 18,5 milionu, polovinu z toho od státu. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) s vyplacením peněz souhlasil, proti byli ale další členové vlády z hnutí ANO. Arbitři se následně začali soudit.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Velký přehled změn v roce 2019: Změní se nejen daně a minimální mzda

18.12.2018 17:41 Jako každý rok se v České republice mění od 1. ledna spousta věcí. Redakce serveru EuroZprávy.cz…

Změny od roku 2019: Obce dostanou miliony, opraví se cesty i sportoviště

17.12.2018 09:11 Ministerstvo pro místní rozvoj poskytne po Novém roce v rámci národních dotačních titulů obcím…

Portál občana má novou funkci. Ode dneška lze nahlížet do katastru…

14.12.2018 14:34 Aktualizováno Od dnešního dne mohou lidé na Portálu občana nahlížet do katastru nemovitostí. Na tiskové…

Soudkyně z insolvence Oleo Chemical čelí kárnému řízení

10.12.2018 21:44 Nejvyšší správní soud (NSS) zahájil kárné řízení se soudkyní Městského soudu v Praze Margitou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama