Soud se bude opět zabývat odchodem Hermana z ÚSTR

Spor kolem odvolání bývalého ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Daniela Hermana z funkce a jeho výpovědi z ústavu se po pěti letech vrací na počátek. Nejvyšší soud vyhověl dovolání ústavu a věc vrátil k novému projednání. Soudy by se podle verdiktu z tohoto týdne měly důkladněji zabývat otázkou, zda může v instituci zůstat člověk, který kritizuje její vedení. Napsal to dnes server Aktuálně.cz.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Daniel Herman

Herman se na soudy obrátil, když byl v dubnu 2013 sesazen z funkce ředitele ústavu a současně propuštěn. Bránil se jak proti odvolání z funkce, tak proti výpovědi z pracovního poměru. Zatímco odvolání podle dřívějšího rozsudku bylo v pořádku, protože rada ústavu měla k tomuto kroku kompetence, výpověď podle dosavadních verdiktů soudů byla neplatná a Herman měl nárok v ústavu zůstat třeba na volném místě mluvčího.

V dovolání ÚSTR argumentoval Hermanovými výroky po jeho odvolání, kdy například v médiích tvrdil, že odvolání bylo politicky motivované a souviselo s navázáním některých členů rady ústavu na politické strany.

Podle rady bylo vyloučené, aby hned po vystoupeních, ve kterých radu kritizoval, začal Herman v médiích prezentovat stanoviska ústavu, jehož nejvyšším orgánem je právě rada. Herman proti tomu argumentoval tím, že jeho zaměstnavatelem byl přímo ústav, a ne rada, proti které se vymezil.

Nejvyšší soud dal nyní zapravdu ústavu. Tiskový mluvčí má být podle soudu mediální tváří zaměstnavatele, která formuluje a navenek přesvědčivě prezentuje oficiální stanoviska a názory zaměstnavatele a vytváří tak jeho obraz na veřejnosti. Podle soudu tak práce mluvčího vyžaduje vyšší míru loajality ve vztahu k zaměstnavateli, než kterou jsou povinni zachovávat ostatní zaměstnanci.

Po pravomocném rozhodnutí pražského městského soudu z loňského dubna se ÚSTR s Hermanem, který byl tehdy poslancem a ministrem kultury, dohodl na ukončení pracovního poměru dohodou. Hermanovi tak byla vyplacena náhrada platu téměř 300.000 korun hrubého. Pokud by po verdiktu Nejvyššího soudu změnily svá rozhodnutí i nižší soudy, musel by Herman odstupné vracet a navíc platit i náklady na soudní řízení, píše server.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dozorčí radu Letiště Praha vede ekonom Švejnar

09.12.2018 20:52 Novým předsedou dozorčí rady Letiště Praha se stal ekonom Jan Švejnar. Nahradil Petra Minaříka,…

NKÚ prověří peníze vynakládané na kybernetickou bezpečnost a údržbu mostů

08.12.2018 16:31 Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) chce v příštím roce zkontrolovat peníze vynakládané na příklad na…

Budeme nahlížet do spisu dálkově? Šabatová žádá změnu zákona

07.12.2018 10:39 Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová žádá vládu, aby změnou zákona zajistila účastníkům správních…

Soud rozdal v kauze manipulací se zakázkami České pošty podmínky

04.12.2018 17:45 Bývalého zástupce generálního ředitele České pošty Richarda Soldána dnes pražský městský soud v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama