Soud se bude opět zabývat odchodem Hermana z ÚSTR

Spor kolem odvolání bývalého ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Daniela Hermana z funkce a jeho výpovědi z ústavu se po pěti letech vrací na počátek. Nejvyšší soud vyhověl dovolání ústavu a věc vrátil k novému projednání. Soudy by se podle verdiktu z tohoto týdne měly důkladněji zabývat otázkou, zda může v instituci zůstat člověk, který kritizuje její vedení. Napsal to dnes server Aktuálně.cz.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Daniel Herman

Herman se na soudy obrátil, když byl v dubnu 2013 sesazen z funkce ředitele ústavu a současně propuštěn. Bránil se jak proti odvolání z funkce, tak proti výpovědi z pracovního poměru. Zatímco odvolání podle dřívějšího rozsudku bylo v pořádku, protože rada ústavu měla k tomuto kroku kompetence, výpověď podle dosavadních verdiktů soudů byla neplatná a Herman měl nárok v ústavu zůstat třeba na volném místě mluvčího.

V dovolání ÚSTR argumentoval Hermanovými výroky po jeho odvolání, kdy například v médiích tvrdil, že odvolání bylo politicky motivované a souviselo s navázáním některých členů rady ústavu na politické strany.

Podle rady bylo vyloučené, aby hned po vystoupeních, ve kterých radu kritizoval, začal Herman v médiích prezentovat stanoviska ústavu, jehož nejvyšším orgánem je právě rada. Herman proti tomu argumentoval tím, že jeho zaměstnavatelem byl přímo ústav, a ne rada, proti které se vymezil.

Nejvyšší soud dal nyní zapravdu ústavu. Tiskový mluvčí má být podle soudu mediální tváří zaměstnavatele, která formuluje a navenek přesvědčivě prezentuje oficiální stanoviska a názory zaměstnavatele a vytváří tak jeho obraz na veřejnosti. Podle soudu tak práce mluvčího vyžaduje vyšší míru loajality ve vztahu k zaměstnavateli, než kterou jsou povinni zachovávat ostatní zaměstnanci.

Po pravomocném rozhodnutí pražského městského soudu z loňského dubna se ÚSTR s Hermanem, který byl tehdy poslancem a ministrem kultury, dohodl na ukončení pracovního poměru dohodou. Hermanovi tak byla vyplacena náhrada platu téměř 300.000 korun hrubého. Pokud by po verdiktu Nejvyššího soudu změnily svá rozhodnutí i nižší soudy, musel by Herman odstupné vracet a navíc platit i náklady na soudní řízení, píše server.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Praha 11 má nového starostu. Stal se jím Jiří Dohnal z Pirátů

19.02.2019 21:05 Aktualizováno Starostou Prahy 11 byl dnes zvolen Jiří Dohnal z Pirátů. Ve veřejné volbě jej podpořilo 28 ze 42…

Ochrana whistleblowerů v Čechách? Nadační fond proti korupci představil…

19.02.2019 18:21 Nadační fond proti korupci (NFPK) dnes představil svůj návrh zákona o ochraně oznamovatelů…

Kauza exšéfa ŘSD Haly: Policisté u soudu odmítli tlaky na průběh…

18.02.2019 17:44 Policisté, kteří řešili kauzu, v níž byl bývalý výkonný ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD)…

Huawei je bezpečnostní hrozbou, trvá na svém NÚKIB

14.02.2019 17:55 Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) nezměnil své stanovisko, technologie…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama