Zaměstnancům justice od ledna vzroste hrubý příjem v průměru na 30 tisíc Kč

Zaměstnanci v justici budou po navýšení platů od 1. ledna v průměru pobírat 30.000 korun hrubého. Na tiskové konferenci to dnes uvedl ministr Jan Kněžínek (za ANO) s tím, že pokud by nyní justičnímu personálu platy nevzrostly, situace u soudů by už byla kritická. Po změnách se zaměstnanci justice průměrně dostanou na 30.000 korun hrubého, čímž ovšem stále zůstanou pod celostátním průměrem. Například asistentovi soudce vzroste hrubý příjem o 7190 Kč, vyššímu soudnímu úředníkovi o 4750 Kč, soudní zapisovatelce o 1430 Kč.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Krajský soud v Ostravě
doporučujeme

"Navyšování souvisí s celkovým navyšováním odměn ve veřejné správě, ale důvod je zejména ten, že odměny nesoudcovského personálu jsou dnes výrazně pod celorepublikovým průměrem. Navýšením bychom chtěli docílit toho, že se tomu průměru alespoň přiblížíme," vysvětlil ministr.

Průměrná hrubá mzda v České republice dosáhla ve třetím čtvrtletí letošního roku 31.516 Kč. "Je co dohánět i do budoucna. Musíme se snažit ty prostředky nacházet i pro příští roky, protože stabilita personálu je pro nás klíčová. Ideálně bychom se rádi dostali na celorepublikový průměr ve veřejných službách a správě," konstatoval Kněžínek. Plat soudců se stejně jako plat politiků ze zákona odvíjí od průměrné měsíční hrubé mzdy v nepodnikatelské sféře.

Pracovníkům u soudů se od Nového roku zvýší platy zhruba o 14 procent, zaměstnancům státních zastupitelství asi o 15 procent. "Slibujeme si od toho, že dojde k personální stabilizaci administrativních pracovníků soudů a státních zastupitelství. Docházelo k tomu, že byla poměrně velká fluktuace, což kvalitě a stabilitě odváděné práce úplně neprospívá. Věřím, že se podaří obsazovat volná pracovní místa," doplnil ministr.

Vedle navýšení tarifů o pět procent, které platí po novele příslušného nařízení vlády pro všechny zaměstnance ve veřejné správě, dostanou justiční pracovníci zvláštní příplatek podle druhu práce, který vykonávají. U odborných zaměstnanců s rozhodovací kompetencí to bude 1250 až 5000 korun měsíčně, u ostatních zaměstnanců 500 až 1300 korun. Celkem 2170 zaměstnanců - zejména vysokoškolsky vzdělaných - si polepší i v platové třídě.

K obecným příkladům, které ministerstvo uvedlo, patří i zapisovatelka státního zastupitelství, které vzroste plat o 4160 Kč, a zaměstanec IT, jenž si polepší o 1780 Kč.

"Navýšení není jenom o tom, aby se zvýšila konkurenceschopnost justice, ale i o určitém ohodnocení práce, kterou zaměstnanci justice dělají. Vykonávají vysoce kvalifikovanou práci, kterou si možná nedovedeme úplně představit," podotkl nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Upozornil, že činnost administrativy je velice náročná a mnohdy stresující, protože každá i nepatrná chyba může způsobit závažný problém. Fluktuace podle něj justici škodí. Současný posun proto označil za "velice dobrý skok, ne krok".

"Bereme to jako první úspěch. Byli bychom rádi, aby práce, při níž po zaměstnancích požadujeme nadprůměrné výkony, také byla nadprůměrně odměňována - tak, abychom mohli zaměstnance stabilizovat (...) a aby pracovat v justici bylo poctou, a nikoliv obětí," řekl za kolegium předsedů krajských soudů šéf Krajského soudu v Praze Ljubomír Drápal.

Jeho kolega z pražského městského soudu Libor Vávra poukázal na to, že odborný personál rozhoduje o faktické rychlosti justice. Zmínil také, že administrativa bývá terčem nejen verbální, ale i fyzické agrese problémových účastníků soudních řízení.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

NKÚ kritizuje stát: Poskytoval miliardové dotace neziskovkám bez analýzy

25.03.2019 15:25 Aktualizováno Stát při poskytování dotací nestátním neziskovým organizacím nevycházel v letech 2016 až 2017 z…

Vymáhání škody po úřednících? Ministerstva se brání, zákon zřejmě opět…

23.03.2019 10:31 Ministerstva odmítla opětovnou poslaneckou novelu Starostů, podle níž by stát byl povinen, nikoli…

Kontrola EET? Úředník odmítl účtenku, pak v kavárně vyhrožoval. Provokace,…

20.03.2019 16:58 Aktualizováno Podnikatelské odbory prostřednictvím videa upozornily na problematický přístup finanční správy ve…

NKÚ by mohl kontrolovat jen statutární města, připustil Kněžínek

19.03.2019 13:57 Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) připustil, že by se plánované rozšíření pravomocí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama