Změny od roku 2019: Obce dostanou miliony, opraví se cesty i sportoviště

Ministerstvo pro místní rozvoj poskytne po Novém roce v rámci národních dotačních titulů obcím rekordní částku 3,2 miliardy korun. Na finanční pomoc mohou dosáhnout všechny obce s výjimkou statutárních měst, platí však, že čím menší obec, tím větší má možnosti.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto.
doporučujeme

„Vypsali jsme ještě cílenější výzvy, čímž reagujeme na aktuální potřeby našich regionů,“ říká šéfka resortu Klára Dostálová (ANO). Ministryně věří, že po nedávných komunálních volbách budou mít nově zvolení představitelé obcí čas a vůli připravit kvalitní projekty.

Obce do tisíce obyvatel mohou nově žádat o příspěvky na dostupnost veřejných služeb. Až 5 milionů korun mohou místní samosprávy dostat na rekonstrukci či výstavbu objektu, který poskytne zázemí pro provozování různorodých služeb (pobočka pošty, prodejna smíšeného zboží, ordinace praktického lékaře či zubaře).

Naopak obce nad deset tisíc obyvatel mohou žádat jen o peníze na obnovu místních komunikací. Prostředky na opravu sportovišť mohou nově od MMR získat kromě menších územních celků i obce až s 10 tisíci obyvateli.

Obcí do tří tisícovek obyvatel se týkají programy na rekonstrukci a přestavbu veřejných budov, podporu budování a obnovy míst aktivního a pasivního odpočinku či dětských hřišť. Peníze z dotačních titulů půjde rovněž využít na opravu drobných sakrálních staveb a hřbitovů.

Veřejně přístupné kaple, křížové cesty, zvoničky či boží muka chce pomoci opravovat i Ministerstvo zemědělství. V rámci dotačního programu na údržbu a obnovu kulturních a venkovských prvků v krajině rozdělí mezi žadatele 30 milionů korun. Resort dodá ze svých prostředků maximálně 70 % potřebné částky, jeden projekt může dostat maximálně 200 tisíc korun. Odbornou spolupráci zajistí Ministerstvo kultury.

„Po zmapování takzvaných bílých míst jsme se rozhodli zavést i několik nových dotačních titulů,“ připomíná ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. Patří mezi ně i prostředky na demolice budov a regeneraci brownfieldů, na které její resort vyčlenil ze své rozpočtové kapitoly půlmiliardu korun.

Obce by se díky tomuto dotačnímu programu mohly vypořádat s dědictvím předchozích generací, jako jsou objekty bývalých JZD, chátrající továrny či nádražní budovy. „Dotace může sloužit jak na rekonstrukci, demolici, tak i na výkup nemovitosti,“ říká ministryně Dostálová.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

NKÚ kritizuje stát: Poskytoval miliardové dotace neziskovkám bez analýzy

25.03.2019 15:25 Aktualizováno Stát při poskytování dotací nestátním neziskovým organizacím nevycházel v letech 2016 až 2017 z…

Vymáhání škody po úřednících? Ministerstva se brání, zákon zřejmě opět…

23.03.2019 10:31 Ministerstva odmítla opětovnou poslaneckou novelu Starostů, podle níž by stát byl povinen, nikoli…

Kontrola EET? Úředník odmítl účtenku, pak v kavárně vyhrožoval. Provokace,…

20.03.2019 16:58 Aktualizováno Podnikatelské odbory prostřednictvím videa upozornily na problematický přístup finanční správy ve…

NKÚ by mohl kontrolovat jen statutární města, připustil Kněžínek

19.03.2019 13:57 Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) připustil, že by se plánované rozšíření pravomocí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama