Změny od roku 2019: Obce dostanou miliony, opraví se cesty i sportoviště

Ministerstvo pro místní rozvoj poskytne po Novém roce v rámci národních dotačních titulů obcím rekordní částku 3,2 miliardy korun. Na finanční pomoc mohou dosáhnout všechny obce s výjimkou statutárních měst, platí však, že čím menší obec, tím větší má možnosti.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto.

„Vypsali jsme ještě cílenější výzvy, čímž reagujeme na aktuální potřeby našich regionů,“ říká šéfka resortu Klára Dostálová (ANO). Ministryně věří, že po nedávných komunálních volbách budou mít nově zvolení představitelé obcí čas a vůli připravit kvalitní projekty.

Obce do tisíce obyvatel mohou nově žádat o příspěvky na dostupnost veřejných služeb. Až 5 milionů korun mohou místní samosprávy dostat na rekonstrukci či výstavbu objektu, který poskytne zázemí pro provozování různorodých služeb (pobočka pošty, prodejna smíšeného zboží, ordinace praktického lékaře či zubaře).

Naopak obce nad deset tisíc obyvatel mohou žádat jen o peníze na obnovu místních komunikací. Prostředky na opravu sportovišť mohou nově od MMR získat kromě menších územních celků i obce až s 10 tisíci obyvateli.

Obcí do tří tisícovek obyvatel se týkají programy na rekonstrukci a přestavbu veřejných budov, podporu budování a obnovy míst aktivního a pasivního odpočinku či dětských hřišť. Peníze z dotačních titulů půjde rovněž využít na opravu drobných sakrálních staveb a hřbitovů.

Veřejně přístupné kaple, křížové cesty, zvoničky či boží muka chce pomoci opravovat i Ministerstvo zemědělství. V rámci dotačního programu na údržbu a obnovu kulturních a venkovských prvků v krajině rozdělí mezi žadatele 30 milionů korun. Resort dodá ze svých prostředků maximálně 70 % potřebné částky, jeden projekt může dostat maximálně 200 tisíc korun. Odbornou spolupráci zajistí Ministerstvo kultury.

„Po zmapování takzvaných bílých míst jsme se rozhodli zavést i několik nových dotačních titulů,“ připomíná ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. Patří mezi ně i prostředky na demolice budov a regeneraci brownfieldů, na které její resort vyčlenil ze své rozpočtové kapitoly půlmiliardu korun.

Obce by se díky tomuto dotačnímu programu mohly vypořádat s dědictvím předchozích generací, jako jsou objekty bývalých JZD, chátrající továrny či nádražní budovy. „Dotace může sloužit jak na rekonstrukci, demolici, tak i na výkup nemovitosti,“ říká ministryně Dostálová.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slibem nezarmoutíš? Od května by se měly zvýšit platy pošťáků

15.01.2019 18:00 Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) slíbil odborářům České pošty, že udělá vše pro zvýšení platů…

Extremisté mají smůlu: Úřady zablokovaly server White Media

14.01.2019 19:48 Krajně pravicový extremistický server White Media, který mimo jiné předloni zveřejnil obsah…

Ovlivňování voleb na Kutnohorsku: Policie obvinila dvě ženy

14.01.2019 19:09 Policie obvinila dvě ženy z ovlivňování voleb v obci Chlístovice na Kutnohorsku. Jsou podezřelé, že…

Reportáž: Jak probíhal neúspěšný pokus o vyklizení Kliniky

10.01.2019 16:19 Budovu Autonomního sociálního centra Klinika dnes začal vyklízet soudní exekutor. Aktivisté, kteří …

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama