Liberecký soudce pyká za průtahy. Přijde o půlku platu

Soudce Okresního soudu v Liberci Martin Košek způsobil ve 40 případech, které má na starosti, průtahy v řádu mnoha desítek dní. K tomuto závěru dnes došel kárný senát Nejvyššího správního soudu (NSS), který Koška potrestal desetiprocentním snížením platu po dobu půl roku. Na muže si stěžovala jeho nadřízená, která mu předloni ze stejného důvodu uložila výtku.

Přidejte svůj názor

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

"Po odborné stránce je nepochybně kvalitním soudcem, který by ovšem měl být rychlejší," uvedl na Koškovu adresu předseda kárného senátu Karel Šimka. Dodal, že liberecký soudce svou nedbalostí ohrozil důvěru ve spravedlivé rozhodování soudů. Osmačtyřicetiletý Košek se vyhlášení rozhodnutí nezúčastnil.

Průtahy se týkaly spisů z občanskoprávního úseku libereckého soudu a období od října 2017 do loňského roku. Šimka podotkl, že v Koškově případě "nešlo o žádnou dramatickou situaci", jeho případ je prý pro kárná řízení se soudci typický a nikterak nevybočuje z průměru obdobných kárně projednávaných věcí.

Senát na jednu stranu zvažoval, že Košek je odborně hodnocen jako velmi zdatný a jeho rozhodnutí jako přesvědčivá. Na druhou stranu musel vzít do úvahy i to, že soudce má s rychlostí rozhodování potíže dlouhodobě. Už v roce 2013 dostal od NSS důtku.

Kárnou žalobu na Koška podala předsedkyně libereckého okresního soudu Ivana Šoljaková loni v červenci. Vyčítala mu pochybení v 67 případech a požadovala pro něj roční snížení platu o pětinu. Kárný senát pro něj podle Šimky vyjádření zvolil "sankci ne úplně bezvýznamnou, ale v dolní polovině zákonného rozpětí".

Kárná řízení se běžně konají v brněnském sídle NSS, kde se uskutečnilo dokazování i v Koškově případě. Vyhlášení dnešního rozhodnutí se však netradičně konalo u Obvodního soudu pro Prahu 1, a to z praktických důvodů. "V případech časově naléhavých svoláváme jednání výjimečně do Prahy, abychom to logisticky zjednodušili," vysvětlil ČTK už dříve Šimka. Pět ze šesti členů senátu je z hlavního města nebo z míst, která jsou výrazně blíže Praze než Brnu.

Soudce se dopustí kárného provinění, jestliže vlastní vinou poruší své soudcovské povinnosti nebo se chová tak, že naruší důstojnost soudcovské funkce či ohrozí důvěru v nezávislé, nestranné, odborné a spravedlivé rozhodování soudů. Podle závažnosti provinění mu za to hrozí důtka, snížení platu, odvolání z postu předsedy senátu a nejpřísnější odvolání z funkce soudce.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman ke konci Kněžíka: Já se odvolání nebojím

18.04.2019 18:25 Nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana rezignace ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO)…

loading...

Ministerstvo kultury nechá v reakci na požár Notre-Dame prověřit některé…

17.04.2019 17:47 Ministerstvo kultury (MK) ve spolupráci s hasiči letos prověří protipožární ochranu osmi objektů…

Kauzu BIS začal řešit soud. Nečasová ani Rittig nedorazili

17.04.2019 17:05 Někdejší šéfka kabinetu premiéra Jana Nečasová (Nagyová), lobbista Ivo Rittig, jeho právník David…

Česká pošta pod palbou: Listonošky makají za almužnu, podvody... U Jílkové…

05.04.2019 22:02 Aktualizováno Služby České pošty jsou terčem masových stížností. Proč neposkytuje služby, za které si občan…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama