O zdanění církví se píše i v Izraeli. Jak se dotkne tuzemské židovské komunity?

Zdanění církví je tématem nejen u nás, ale i v zahraničí. Třeba izraelská média zajímá, jak se dotkne tuzemské židovské komunity. V Česku funguje 10 židovských obcí, které přijdou za následující čtvrtstoletí o pořádnou sumu peněz.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Synagoga v Březnici.
doporučujeme

Zdanění církevních restitucí odsouhlasila Poslanecká sněmovna ve středu. Stát by měl náhrady podle novely, kterou předložili komunističtí poslanci, danit od příštího roku. Jak připomíná izraelský server Arutz Sheva, výrazně se dotkne i české židovské komunity.

V deseti židovských obcích v ČR je v současnosti registrováno kolem 3000 členů, v dalších židovských spolcích pak zhruba 2000 dalších. Celkově se ale odhaduje, že na území České republiky žije minimálně třikrát víc příslušníků tohoto národa, tedy 15 až 20 tisíc. Většina z nich však není v žádné organizaci registrována.

Židovskou komunitu připraví zdanění restitucí o 20 % prostředků, řekl izraelskému serveru předseda Federace židovských obcí v ČR Petr Papoušek. „V číslech to znamená, že od roku 2020 přijdeme každý rok o 80 tisíc eur (2 miliony korun) až do roku 2043,“ dodává.

Židovská komunita tak přijde během následujícího čtvrtstoletí o částku přesahující 45 milionů korun kvůli daním za majetek, který jim nejdříve vzali nacisté, později i komunisté. „Pro naši komunitu to představuje obrovský problém,“ konstatuje Papoušek.

Izraelský server připomíná, že česká židovská komunita bývala výrazně větší. Mezi válkami zde žilo kolem 90 tisíc Židů, nacistický režim ale zabil minimálně 78 % z nich, tedy hrozivých 71 tisíc lidí. Právě na tuto neděli připadá mezinárodní den památky obětí holocaustu.

Iniciativa komunistických poslanců však ještě zdaleka nemá vyhráno. Novelu musí projednat a schválit i Senát, kde vládní koalice hnutí ANO a ČSSD s podporou komunistů postrádá většinu. Boj by však pravděpodobně neskončil ani ve chvíli, až zákon legislativním procesem definitivně projde. Očekává se totiž, že skončí u Ústavního soudu.

Třeba senátor Zdeněk Hraba (STAN) už dopředu avizuje, že by zdanění církevních restitucí soudně napadl. „Osobně se pokusím získat podporu kolegů senátorů a připravím v této věci návrh Ústavnímu soudu na zrušení tohoto zákona,“ řekl Hraba.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman ke konci Kněžíka: Já se odvolání nebojím

18.04.2019 18:25 Nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana rezignace ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO)…

loading...

Ministerstvo kultury nechá v reakci na požár Notre-Dame prověřit některé…

17.04.2019 17:47 Ministerstvo kultury (MK) ve spolupráci s hasiči letos prověří protipožární ochranu osmi objektů…

Kauzu BIS začal řešit soud. Nečasová ani Rittig nedorazili

17.04.2019 17:05 Někdejší šéfka kabinetu premiéra Jana Nečasová (Nagyová), lobbista Ivo Rittig, jeho právník David…

Česká pošta pod palbou: Listonošky makají za almužnu, podvody... U Jílkové…

05.04.2019 22:02 Aktualizováno Služby České pošty jsou terčem masových stížností. Proč neposkytuje služby, za které si občan…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama