O zdanění církví se píše i v Izraeli. Jak se dotkne tuzemské židovské komunity?

Zdanění církví je tématem nejen u nás, ale i v zahraničí. Třeba izraelská média zajímá, jak se dotkne tuzemské židovské komunity. V Česku funguje 10 židovských obcí, které přijdou za následující čtvrtstoletí o pořádnou sumu peněz.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Synagoga v Březnici.

Zdanění církevních restitucí odsouhlasila Poslanecká sněmovna ve středu. Stát by měl náhrady podle novely, kterou předložili komunističtí poslanci, danit od příštího roku. Jak připomíná izraelský server Arutz Sheva, výrazně se dotkne i české židovské komunity.

V deseti židovských obcích v ČR je v současnosti registrováno kolem 3000 členů, v dalších židovských spolcích pak zhruba 2000 dalších. Celkově se ale odhaduje, že na území České republiky žije minimálně třikrát víc příslušníků tohoto národa, tedy 15 až 20 tisíc. Většina z nich však není v žádné organizaci registrována.

Židovskou komunitu připraví zdanění restitucí o 20 % prostředků, řekl izraelskému serveru předseda Federace židovských obcí v ČR Petr Papoušek. „V číslech to znamená, že od roku 2020 přijdeme každý rok o 80 tisíc eur (2 miliony korun) až do roku 2043,“ dodává.

Židovská komunita tak přijde během následujícího čtvrtstoletí o částku přesahující 45 milionů korun kvůli daním za majetek, který jim nejdříve vzali nacisté, později i komunisté. „Pro naši komunitu to představuje obrovský problém,“ konstatuje Papoušek.

Izraelský server připomíná, že česká židovská komunita bývala výrazně větší. Mezi válkami zde žilo kolem 90 tisíc Židů, nacistický režim ale zabil minimálně 78 % z nich, tedy hrozivých 71 tisíc lidí. Právě na tuto neděli připadá mezinárodní den památky obětí holocaustu.

Iniciativa komunistických poslanců však ještě zdaleka nemá vyhráno. Novelu musí projednat a schválit i Senát, kde vládní koalice hnutí ANO a ČSSD s podporou komunistů postrádá většinu. Boj by však pravděpodobně neskončil ani ve chvíli, až zákon legislativním procesem definitivně projde. Očekává se totiž, že skončí u Ústavního soudu.

Třeba senátor Zdeněk Hraba (STAN) už dopředu avizuje, že by zdanění církevních restitucí soudně napadl. „Osobně se pokusím získat podporu kolegů senátorů a připravím v této věci návrh Ústavnímu soudu na zrušení tohoto zákona,“ řekl Hraba.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kauza exšéfa ŘSD Haly: Policisté u soudu odmítli tlaky na průběh…

18.02.2019 17:44 Policisté, kteří řešili kauzu, v níž byl bývalý výkonný ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD)…

Huawei je bezpečnostní hrozbou, trvá na svém NÚKIB

14.02.2019 17:55 Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) nezměnil své stanovisko, technologie…

Český svaz bojovníků za svobodu naráží. Samosprávy odmítají dotace

14.02.2019 17:40 Vedení Hradce Králové, Jihlavy nebo Královéhradeckého kraje odmítají dotovat Český svaz bojovníků…

Řidiči, kolik máte bodů? Stav konta lze nově kontrolovat přes Portál občana

13.02.2019 17:56 Aktualizováno Přehled o končící platnosti řidičského průkazu či stav svého bodového konta mohou lidé od úterý…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama