Ochrana whistleblowerů v Čechách? Nadační fond proti korupci představil návrh nového zákona

Nadační fond proti korupci (NFPK) dnes představil svůj návrh zákona o ochraně oznamovatelů trestných činů. Takzvané whistleblowery má chránit před neoprávněným postihem ze strany zaměstnavatele, například před výpovědí nebo přeřazením na jinou pracovní činnost. Návrh zástupci fondu uvedli během diskusního fóra v Centru současného umění DOX v pražských Holešovicích.

Korupce

Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) počátkem února uvedl, že hodlá svůj návrh zákona o ochraně oznamovatelů poslat vládě do konce února, Jiří Kapras z ministerstva spravedlnosti dnes v diskusi řekl, že návrh byl vládě předložen v pondělí. Kromě možnosti podat anonymní oznámení nebo samotné ochrany oznamovatele podle Kaprase navrhuje zejména vznik agentury, přes kterou by bylo možné protizákonné jednání nahlásit, oznamovatel by se mohl stále obrátit i na policii. Větší zaměstnavatelé by také museli vést interní oznamovací systém, šlo by zhruba o 5000 až 6000 zaměstnavatelů.

Právě zamýšlený vznik agentury ale fond kritizuje. "Nevidím nějaký důvod, proč by mezi oznamovatele (...) a orgány činné v trestním řízení měl být vkládán nějaký další článek, který by měl oznámení vidět nebo zvažovat, zda oznámení postoupí dál," řekl legislativní expert fondu Ondřej Závodský.

Podle něj musí mít oznamovatel jistotu, že mu prostředky nebo čas, co do činnosti vloží, budou nějak kompenzovány. Návrh fondu proto oproti tomu vládnímu obsahuje možnost žádat po ministerstvu financí náhradu ušlého zisku nebo nemajetkové újmy. Dostat by pak mohli čtvrtletně maximálně padesátinásobek minimální mzdy, což by nyní činilo 667.500 korun, u nemajetkové újmy jednorázově maximálně 100.000 korun.

Návrh zákona má chránit lidi, kteří nahlásí některé trestné činy páchané na pracovišti. Netýká se jen zaměstnanců v pracovním poměru, ale také státních úředníků, příslušníků bezpečnostních sborů a vojáků. Lidé, kteří trestnou činnost nahlásí, jsou podle fondu zaměstnavatelem postihováni, často je s nimi pod různými záminkami ukončen pracovní poměr.

Návrh fondu by umožnil zavedení informačního systému, díky kterému by oznamovatel mohl s policejním orgánem nebo státním zástupcem komunikovat anonymně. Utajení totožnosti by trvalo do předběžného přiznání statusu "chráněného" oznamovatele. K tomu, aby byl například přeřazen na jinou činnost, byla mu dána výpověď nebo byl zproštěn výkonu služby by pak zaměstnavatel potřeboval souhlas úřadu práce. Obdobně by se postupovalo i u úředníků, příslušníků bezpečnostních sborů a vojáků.

Další návrh zákona v minulosti předkládali i Piráti, nyní podle poslance Lukáše Černohorského vypořádávají předchozí připomínky. Status ochrany by například podle jejich návrhu uděloval veřejný ochránce práv. Kapras ale dnes podotkl, že ombudsmanka o agendu nestojí. O větší ochraně oznamovatelů se mluví už několik let, žádný z minulých návrhů ale schválen nebyl. Na půdě Sněmovny se návrh zákona na ochranu oznamovatelů řešil naposledy v roce 2017, kdy bylo projednávání odloženo.

Česká pošta kupuje alternativního poštovního operátora PNS

15.10.2021 15:45 Aktualizováno Česká pošta kupuje část největšího distributora tisku a zároveň největšího alternativního…

Zaměstnanci pošty podali během stávky 4367 stížností

07.10.2021 15:44 Zaměstnanci České pošty během třídenní stávky minulý týden zaslali odborovým organizacím 4367…

Hasiči chtějí v příštích pěti letech přijmout 1500 nových lidí

07.10.2021 12:53 Hasičský záchranný sbor (HZS) chce přijmout 1500 nových lidí, v plánu to má v příštích pěti letech.…

Vězeňská služba nemůže zůstat bez šéfa, řekla Benešová k výměně před…

04.10.2021 12:13 Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) neuvažovala o tom, že by jmenování ředitele…

Na platy zaměstnanců státu má jít příští rok o 13,3 miliardy korun více

03.10.2021 08:33 Stát plánuje v příštím roce vydat na platy zaměstnanců státu o 13,3 miliardy korun víc než letos.…

Stát vybral letos ke konci září na daních o 15 miliard více než před rokem

03.10.2021 08:03 Celkové daňové příjmy státu bez pojistného na sociální zabezpečení letos ke konci září stouply…

V září stoupl schodek rozpočtu i státní dluh

01.10.2021 15:45 Aktualizováno Schodek státního rozpočtu ke konci září stoupl na 326,3 miliardy korun ze srpnových 298,1 miliardy…

9 tisíc zaměstnanců pošty kvůli stávce pracuje pomaleji. Podle vedení není…

29.09.2021 14:08 Aktualizováno Do třídenní stávky na České poště za zlepšení pracovních podmínek vyhlášené dvěma menšími…

Tisíce zaměstnanců České pošty začaly stávkovat. Budou pracovat pomaleji

29.09.2021 08:35 Část poštovních odborů vyhlásila na dnešek a další dva dny stávku za zlepšení pracovních podmínek.…

ÚOHS potrestal vnitro pokutou 800 tisíc korun. Resort koupil zbraně bez…

24.09.2021 11:21 Aktualizováno Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) potrestal ministerstvo vnitra pokutou 800.000 korun za…

Související:

Právě se děje

reklama