Vypuštění rodných čísel na občankách? Až po roce 2022, úřady nejsou připravené

Ministerstvo vnitra chce o tři roky prodloužit dobu, po kterou se budou do občanských průkazů zapisovat rodná čísla. Podle materiálu, který na přelomu ledna a února prošel připomínkovým řízením, nejsou úřady na vypuštění tohoto údaje zatím připraveny. Podle novely zákona o informačních registrech, schválené před více než osmi lety, měli začít lidé dostávat občanské průkazy bez rodných čísel od počátku roku 2020. S odkladem nesouhlasí Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ).

Ministerstvo vnitra
doporučujeme

"Občanský průkaz představuje mnohdy jediný doklad o přiděleném rodném čísle, jehož je občan České republiky držitelem," uvedlo vnitro v předkládací zprávě. Ministerstvo podle svého vyjádření zaslalo v minulém roce dotazník jednotlivým úřadům, které uvedly, že by jim ukončení zápisu rodných čísel do občanských průkazů působilo problémy. Také vnitro uvedlo, že potřebuje delší čas na to, aby připravilo způsob, jakým rodná čísla v občanských průkazech nahradí jinými identifikátory.

S odkladem zásadně nesouhlasí ÚOOÚ. "Nedostatečná připravenost ministerstva práce a sociálních věcí, ministerstva financí, ministerstva dopravy a českého úřadu zeměměřického a katastrálního a dalších resortů není argumentem, protože tyto resorty měly deset let na to, aby se na tuto změnu připravily," uvedl úřad v připomínce k návrhu.

Dodal, že některá ministerstva "neskrývaně uvádějí, že přípravu ani nezahájila". Zároveň podle něj jako identifikátor již slouží číslo dokladu totožnosti.

Naopak ministerstva financí či práce požadují, aby se lhůta prodloužila na delší dobu, minimálně na pět až sedm let. Podle ministerstva práce a sociálních věcí by s vypuštěním rodného čísla v obšanských průkazech měla problémy zejména Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Chce proto, aby vnitro zpracovalo podrobnou analýzu dopadů připravovaného kroku. Úpravy aplikací informačního systému ČSSZ budou podle něj trvat minimálně jeden až dva roky a budou stát desítky milionů korun. Ministerstvo financí zase tvrdí, že bude potřeba upravit mnoho právních předpisů.

Vnitro upozornilo, že návrh musí nabýt účinnosti do konce tohoto roku. Jinak se od ledna přestanou rodná čísla do občanských průkazu zapisovat.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Spor Hamáčka, SÚKL a pošt je prý vyřešený. Trestní oznámení nepadlo

27.09.2020 13:56 Ministři vnitra a zdravotnictví Jan Hamáček (ČSSD) a Roman Prymula (za ANO) považují spor mezi…

Kdo nahradí Rafaje? Protikorupční organizace žádají konkurz na šéfa ÚOHS

25.09.2020 18:04 Protikorupční organizace dnes otevřeným dopisem vyzvaly premiéra Andreje Babiše (ANO), aby v…

O funkci u Soudního dvora EU usiluje i bývalý ministr Pelikán

22.09.2020 17:57 Do výběrového řízení na soudce Tribunálu Soudního dvora Evropské unie se přihlásilo sedm zájemců…

Česko má posuzovat dodavatele 5G dle technických kritérií, vyplývá ze…

17.09.2020 11:16 Česko by mělo posuzovat dodavatele technologií pro mobilní sítě 5G na základě technických kritérií…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama