Vypuštění rodných čísel na občankách? Až po roce 2022, úřady nejsou připravené

Ministerstvo vnitra chce o tři roky prodloužit dobu, po kterou se budou do občanských průkazů zapisovat rodná čísla. Podle materiálu, který na přelomu ledna a února prošel připomínkovým řízením, nejsou úřady na vypuštění tohoto údaje zatím připraveny. Podle novely zákona o informačních registrech, schválené před více než osmi lety, měli začít lidé dostávat občanské průkazy bez rodných čísel od počátku roku 2020. S odkladem nesouhlasí Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ).

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ministerstvo vnitra

"Občanský průkaz představuje mnohdy jediný doklad o přiděleném rodném čísle, jehož je občan České republiky držitelem," uvedlo vnitro v předkládací zprávě. Ministerstvo podle svého vyjádření zaslalo v minulém roce dotazník jednotlivým úřadům, které uvedly, že by jim ukončení zápisu rodných čísel do občanských průkazů působilo problémy. Také vnitro uvedlo, že potřebuje delší čas na to, aby připravilo způsob, jakým rodná čísla v občanských průkazech nahradí jinými identifikátory.

S odkladem zásadně nesouhlasí ÚOOÚ. "Nedostatečná připravenost ministerstva práce a sociálních věcí, ministerstva financí, ministerstva dopravy a českého úřadu zeměměřického a katastrálního a dalších resortů není argumentem, protože tyto resorty měly deset let na to, aby se na tuto změnu připravily," uvedl úřad v připomínce k návrhu.

Dodal, že některá ministerstva "neskrývaně uvádějí, že přípravu ani nezahájila". Zároveň podle něj jako identifikátor již slouží číslo dokladu totožnosti.

Naopak ministerstva financí či práce požadují, aby se lhůta prodloužila na delší dobu, minimálně na pět až sedm let. Podle ministerstva práce a sociálních věcí by s vypuštěním rodného čísla v obšanských průkazech měla problémy zejména Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Chce proto, aby vnitro zpracovalo podrobnou analýzu dopadů připravovaného kroku. Úpravy aplikací informačního systému ČSSZ budou podle něj trvat minimálně jeden až dva roky a budou stát desítky milionů korun. Ministerstvo financí zase tvrdí, že bude potřeba upravit mnoho právních předpisů.

Vnitro upozornilo, že návrh musí nabýt účinnosti do konce tohoto roku. Jinak se od ledna přestanou rodná čísla do občanských průkazu zapisovat.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kontrola EET? Úředník odmítl účtenku, pak v kavárně vyhrožoval. Provokace,…

20.03.2019 16:58 Aktualizováno Podnikatelské odbory prostřednictvím videa upozornily na problematický přístup finanční správy ve…

NKÚ by mohl kontrolovat jen statutární města, připustil Kněžínek

19.03.2019 13:57 Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) připustil, že by se plánované rozšíření pravomocí…

Problém s odposlechy lobisty Rittiga, můžou být použity jen některých…

18.03.2019 20:24 Státní zástupce nemůže použít jako důkaz odposlechy lobbisty Ivo Rittiga a dalších obžalovaných v…

Příprava MotoGP v Brně. Ministerstvo chce na akci poslat 65 miliónu z daní

12.03.2019 20:14 Ministerstvo pro místní rozvoj navrhne vládě, aby dala 65 milionů korun na pořádání letošního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama