Vypuštění rodných čísel na občankách? Až po roce 2022, úřady nejsou připravené

Ministerstvo vnitra chce o tři roky prodloužit dobu, po kterou se budou do občanských průkazů zapisovat rodná čísla. Podle materiálu, který na přelomu ledna a února prošel připomínkovým řízením, nejsou úřady na vypuštění tohoto údaje zatím připraveny. Podle novely zákona o informačních registrech, schválené před více než osmi lety, měli začít lidé dostávat občanské průkazy bez rodných čísel od počátku roku 2020. S odkladem nesouhlasí Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ).

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ministerstvo vnitra
doporučujeme

"Občanský průkaz představuje mnohdy jediný doklad o přiděleném rodném čísle, jehož je občan České republiky držitelem," uvedlo vnitro v předkládací zprávě. Ministerstvo podle svého vyjádření zaslalo v minulém roce dotazník jednotlivým úřadům, které uvedly, že by jim ukončení zápisu rodných čísel do občanských průkazů působilo problémy. Také vnitro uvedlo, že potřebuje delší čas na to, aby připravilo způsob, jakým rodná čísla v občanských průkazech nahradí jinými identifikátory.

S odkladem zásadně nesouhlasí ÚOOÚ. "Nedostatečná připravenost ministerstva práce a sociálních věcí, ministerstva financí, ministerstva dopravy a českého úřadu zeměměřického a katastrálního a dalších resortů není argumentem, protože tyto resorty měly deset let na to, aby se na tuto změnu připravily," uvedl úřad v připomínce k návrhu.

Dodal, že některá ministerstva "neskrývaně uvádějí, že přípravu ani nezahájila". Zároveň podle něj jako identifikátor již slouží číslo dokladu totožnosti.

Naopak ministerstva financí či práce požadují, aby se lhůta prodloužila na delší dobu, minimálně na pět až sedm let. Podle ministerstva práce a sociálních věcí by s vypuštěním rodného čísla v obšanských průkazech měla problémy zejména Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Chce proto, aby vnitro zpracovalo podrobnou analýzu dopadů připravovaného kroku. Úpravy aplikací informačního systému ČSSZ budou podle něj trvat minimálně jeden až dva roky a budou stát desítky milionů korun. Ministerstvo financí zase tvrdí, že bude potřeba upravit mnoho právních předpisů.

Vnitro upozornilo, že návrh musí nabýt účinnosti do konce tohoto roku. Jinak se od ledna přestanou rodná čísla do občanských průkazu zapisovat.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Finanční správa omezí činnost 33 úřadů, bude na nich režim 2+2

18.09.2019 15:01 Finanční správa omezí v prvním pololetí příštího roku činnost 33 finančních úřadů. Úřady budou…

Drahé dárky pro Nečasovou? Dali jsme jí maximálně květinu, zaznělo u soudu

17.09.2019 15:23 Aktualizováno Bývalý ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS), advokát Karel Muzikář, lobbista Vladimír…

Český terorista? Soud zmírnil podmínku vojákovi za účast v konfliktu na…

17.09.2019 13:11 Aktualizováno Odvolací pražský vrchní soud dnes zmírnil podmíněný trest vojákovi Eriku Eštuovi, který čelil…

Falešný šlechtic neuspěl se stížností, za podvody si má odsedět 9 let

17.09.2019 11:00 Karel Šimko z Frýdku-Místku si za rozsáhlé podvody s konečnou platností odpyká devět let ve vězení.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama