Čech radí Britům, jak na brexit. Spílá přitom českým i britským vládním politikům

Rostoucí nejistotu, kterou vyvolávají jednání o brexitu, intenzivně pociťuje celá Evropa. Tlak registruje i mladý český podnikatel Jan Kalina, který některým Britům radí, jak na brexit vyzrát. Jak upozornil server Politico, založil si v Česku zajímavý poradenský byznys.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Ilustrační foto.
doporučujeme

Dva mladí podnikatelé Jan Kalina a Daria Somovová založili v roce 2016 společnost Move to Prague, která pomáhá cizincům vyřídit všechny náležitosti stěhování do České republiky. Zahraničním občanům pomáhají především s veškerou potřebnou byrokracií. A počet klientů závratně roste.

Může za to brexit. Jejich firmě totiž od úspěchu brexitového referenda před necelými dvěma lety dvojnásobně vzrostl počet klientů z Velké Británie. Zatímco nyní nepotřebují tamní občané v Česku žádná pracovní povolení, s brexitem se to s velkou pravděpodobností změní.

„Před referendem žádalo jen málo z nich o povolení k pobytu, protože jej potřebovali třeba k registraci automobilu nebo získání hypotéky,“ popisuje Kalina. „Teď tu získává povolení spousta Britů,“ poukazuje na změnu v jejich chování. Kabinet Andreje Babiše už navíc přijal tzv. lex brexit, který by měl ulehčit situaci Britů žijících po brexitu nadále v Česku.

Jednatřicetiletý Kalina a o šest let mladší Ruska Somovová začali poskytovat podobné služby už v roce 2012. Somovová tehdy vyučovala zahraniční studenty, kteří jí často žádali o pomoc s překonáním tuzemských administrativních překážek.

„Byli jsme v restauraci a bavili se o tom. Nakonec jsme se rozhodli, že lidem, kteří se sem chtějí přestěhovat, budeme pomáhat, protože na ministerstvu vnitra byl a stále je velký binec,“ vysvětluje Kalina. „Věci, které by jinde schválili za dva měsíce, tady trvají minimálně půl roku. Navíc se to rozhodně neobrací k lepšímu,“ dodává.

Z projektu se nakonec stala plnohodnotná práce, firma dnes zaměstnává 12 lidí. Za poslední tři roky už Move to Prague vyzvala minimálně 150 Britů k tomu, aby zažádali o trvalý pobyt v Česku. „Pokud zažádají před brexitem, bude se k nim stále přistupovat podle původních zákonů,“ popisuje Kalina. „To je dostane do lepší pozice.“

„Pro naše klienty je hlavním problémem nejistota. Měli dva roky na vyjednávání, ale přesto stále neexistuje dohoda a nikdo neví, co se stane,“ říká Kalina. Nejistota navíc nadále přetrvává, i necelý měsíc před plánovaným datem vystoupení Velké Británie z Evropské unie.

„Nemám problém s tím, aby opustili EU, je to jejich právo. Alespoň to ale mohli udělat pořádně,“ konstatuje Kalina, který pro brexit i po letech nemá pochopení. „Nechápu to. Nevím, co se stalo a proč,“ říká mladý český podnikatel, kterému ale brexit přihrál nové klienty. „Pro nás je to dobré,“ přiznává Somovová na závěr.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Registr dotací? Databáze by měla fungovat od roku 2020, řekla Dostálová

08.09.2019 15:22 Od příštího roku by měl začít fungovat registr, ve kterém budou dohledatelné veškeré informace k…

Nový systém MPSV se nejspíš prodraží. Nejde o žádné drobné

05.09.2019 17:22 Nové informační systémy ministerstva práce budou zřejmě o půl miliardy až miliardu dražší, než se…

Občanka bez rodného čísla? Až za tři roky

05.09.2019 17:15 Rodná čísla se nebudou zapisovat do občanských průkazů asi až od roku 2022. Podle platného zákona…

Brusel potvrdil, že obdržel odpověď na audit k Babišovi

02.09.2019 17:32 Evropská komise potvrdila, že obdržela odpověď Prahy na předběžný návrh jedné z auditních zpráv k…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama