290 tisíc korun za vyklizení Kliniky? Aktivistka musí platit

Zástupkyně pražského Autonomního sociálního centra Klinika Tereza Virtová musí zaplatit exekutorovi Ivo Luhanovi přes 290.000 korun jako odměnu za vyklizení budovy. O rozhodnutí soudu dnes informovali zástupci Kliniky na svém facebookovém účtu. S rozhodnutím soudkyně nesouhlasí a chtějí proti verdiktu podat ústavní stížnost. O nákladech na samotnou exekuci, které exekutor vyčíslil na téměř milion korun, bude soud ještě rozhodovat.

Přidejte svůj názor 28 komentářů

Vyklízení centra Klinika
doporučujeme

"Soud rozhodl o první části exekuce - odměně pro exekutora (290.400 Kč). Soudkyně výši odměny pro exekutora potvrdila. Soud o částku týkající se nákladů na exekuci (exekutor požaduje 996.872 Kč) bude následovat," uvedlo centrum Klinika na svém facebookovém účtu.

Podle člena kolektivu Kliniky Jakuba Orta spočítal exekutor svou odměnu tak, že si každou vyklizenou místnost naúčtoval jako vyklízení jednoho zvláštního objektu. "Soudkyně tuto nesmyslnou konstrukci akceptovala. S rozhodnutím samozřejmě nesouhlasíme a budeme podávat ústavní stížnost," cituje Orta facebook Kliniky. To, že exekutor vyžaduje vysokou částku po jedné osobě, která navíc sama vyklízení domu aktivně nebránila, považuje Ort za akt politické represe.

Luhan požaduje peníze po člence kolektivu Kliniky Virtové. Zástupci sociálního centra už dříve uvedli, že exekutor zablokoval Virtové na osobním účtu 430.000 korun a zmrazil jí výplatu v práci.

Budovu někdejší plicní kliniky v Jeseniově ulici na pražském Žižkově obsadili aktivisté v prosinci 2014. Vyklidili jej a bez povolení v něm několik dní provozovali sociální centrum. V únoru 2015 po intervenci tehdejšího ministra financí Andreje Babiše (ANO) nabídl Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových aktivistům budovu na rok k bezplatné výpůjčce. Ti ji svépomocí i opravili.

Smlouva Klinice vypršela počátkem března 2016. V říjnu téhož roku budovu získala Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), která oznámila, že tam chce přestěhovat některé své zaměstnance. SŽDC nechalo budovu vyklidit exekutorem letos v lednu.

Za údajně neoprávněné několikaměsíční užívání nemovitosti se Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových soudí s kolektivem Autonomního sociálního centra Klinika a Terezou Virtovou o 360.000 korun. Případ řeší Obvodní soud pro Prahu 3.

Loading...
Vstupte do diskuze (28)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Historický verdikt Vrchního soudu: Česko vydá Tchajwance do Číny

18.06.2019 20:34 Vrchní soud v Praze schválil vydání osmi Tchajwanců podezřelých z podvodů z Česka do Číny. Uvedl to…

Fajt označil výpověď z Národní galerie za neplatnou

18.06.2019 18:50 Bývalý ředitel Národní galerie Praha (NGP) Jiří Fajt v žalobě tvrdí, že jeho výpověď z čela galerie…

Kritizovaná Benešová začala s hledáním předsedy Vrchního soudu

18.06.2019 17:54 Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) dnes vyhlásila výběrové řízení na nového předsedu…

Hasiči a policisté se dočkali. Dostanou stabilizační příplatky

18.06.2019 17:16 Příslušníci bezpečnostních sborů budou moci dostávat stabilizační příplatky. Upraví se také…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama