Soud v Teplicích má na stole obžalobu v případu převáděčů migrantů z Turecka

Státní zastupitelství podalo obžalobu v případu nelegálního převádění migrantů. Před soudem v Teplicích stanou tři občané Turecka. Mluvčí teplického soudu Tereza Šponiarová ČTK řekla, že jednání ještě nebylo nařízeno. Muži jsou ve vazbě. Hrozí jim až osm let vězení.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Tři muži podle obžaloby, kterou má ČTK k dispozici, spolupracovali na umožnění nedovoleného překročení státní hranice přes území České republiky třetím osobám. Transporty, jejichž cílem bylo Německo, se uskutečnily na přelomu let 2017 a 2018.

Běžence při převozu podle obžaloby muži vystavili ponižujícímu zacházení, což lze spatřovat například v minimálním prostoru, nemožnosti osobní volby, jak stravování, tak vyměšování. V období transportu navíc teploty i v nákladovém prostoru kamionu byly kolem dvou až tří stupňů Celsia.

Policisté odboru obchodu s lidmi a nelegální migrace Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) tři převáděče zadrželi v noci z 6. na 7. března 2018. V dodávkovém automobilu tehdy nalezli 22 občanů Iráku, Sýrie a Turecka, kteří se chtěli dostat do Spolkové republiky Německo.

Na případu s krycím názvem Torax spolupracovali kriminalisté NCOZ s kolegy z Německa a Slovenska. Trojice podle policie stejným způsobem přepravovala lidi už dříve. Policisté muže obvinili z trestného činu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. Skutku se měli dopustit jako členové mezinárodní organizované skupiny a za úplatu. Do Německa mělo být převedeno několik desítek běženců včetně dětí. Za jednoho převezeného člověka podle zprávy NCOZ měli obvinění inkasovat částku v rozmezí od 2000 do 8000 eur, tedy až více než 200.000 korun.

Soudní spis má sedm svazků, to je zhruba 2500 stránek. S ohledem na jeho obsáhlost tak jednání v nejbližší době podle mluvčí soudu nařízeno nebude.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Letnou nezaplaví jen demonstranti, ale také policisté

20.06.2019 17:41 Desítky policistů, antikonfliktní tým, stovka dobrovolníků Českého červeného kříže (ČČK) i…

Jak to bylo s Rathovou krabicí? Bratr stíhaného politika promluvil

19.06.2019 14:59 Aktualizováno Michal Rath vypovídal u soudu se známým politikem a bývalým ministrem zdravotnictví za ČSSD Davidem…

Balíček proti suchu. STAN chce sloučit ministerstva zemědělství a…

19.06.2019 10:30 Poslanci Starostů a nezávislých (STAN) chtějí sloučit ministerstva zemědělství a životního…

Zrušit výsledky eurovoleb? Čech měl radikální požadavek, NSS s ním vyběhl

19.06.2019 10:11 Aktualizováno Skutečnost, že Češi nemohou ve volbách do Evropského parlamentu volit ze zahraničí, neodporuje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama