Soud v Teplicích má na stole obžalobu v případu převáděčů migrantů z Turecka

Státní zastupitelství podalo obžalobu v případu nelegálního převádění migrantů. Před soudem v Teplicích stanou tři občané Turecka. Mluvčí teplického soudu Tereza Šponiarová ČTK řekla, že jednání ještě nebylo nařízeno. Muži jsou ve vazbě. Hrozí jim až osm let vězení.

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Tři muži podle obžaloby, kterou má ČTK k dispozici, spolupracovali na umožnění nedovoleného překročení státní hranice přes území České republiky třetím osobám. Transporty, jejichž cílem bylo Německo, se uskutečnily na přelomu let 2017 a 2018.

Běžence při převozu podle obžaloby muži vystavili ponižujícímu zacházení, což lze spatřovat například v minimálním prostoru, nemožnosti osobní volby, jak stravování, tak vyměšování. V období transportu navíc teploty i v nákladovém prostoru kamionu byly kolem dvou až tří stupňů Celsia.

Policisté odboru obchodu s lidmi a nelegální migrace Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) tři převáděče zadrželi v noci z 6. na 7. března 2018. V dodávkovém automobilu tehdy nalezli 22 občanů Iráku, Sýrie a Turecka, kteří se chtěli dostat do Spolkové republiky Německo.

Na případu s krycím názvem Torax spolupracovali kriminalisté NCOZ s kolegy z Německa a Slovenska. Trojice podle policie stejným způsobem přepravovala lidi už dříve. Policisté muže obvinili z trestného činu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. Skutku se měli dopustit jako členové mezinárodní organizované skupiny a za úplatu. Do Německa mělo být převedeno několik desítek běženců včetně dětí. Za jednoho převezeného člověka podle zprávy NCOZ měli obvinění inkasovat částku v rozmezí od 2000 do 8000 eur, tedy až více než 200.000 korun.

Soudní spis má sedm svazků, to je zhruba 2500 stránek. S ohledem na jeho obsáhlost tak jednání v nejbližší době podle mluvčí soudu nařízeno nebude.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama