Sociálnědemokratická starostka se rozsudek dozví v červnu. Hrozí jí pět let

Zřejmě v červnu padne rozsudek v případu obžaloby ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku, ze kterých jsou obžalováni starostka Chropyně na Kroměřížsku Věra Sigmundová (ČSSD) a tajemníci městského úřadu Jaroslav Kotula a Jiří Rosecký. Soudce kroměřížského okresního soudu Petr Marák hlavní líčení odročil za účelem výslechu posledního ze svědků. Žalobce trojici viní z nezákonného uzavírání dohod na provedení práce, všichni vinu popřeli. Hrozí jim až pětileté vězení.

Přidejte svůj názor

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Podle státního zástupce Radima Daňhela uzavírali tajemníci se Sigmundovou v letech 2015 a 2016 dohody o provedení práce na činnosti, které měla ze zákona vykonávat v rámci své funkce starostky. Šlo především o zpracování dokumentů týkajících se strategického rozvoje města a regionu. Za to Sigmundová podle obžaloby pobírala peníze navíc, přičemž celková škoda způsobená městu činí 99.000 korun. Na přípravě dokumentů se podle obžalovaných mimo jiné podílel i muž, který by měl u soudu vypovídat 13. června. Následně zřejmě zazní závěrečné řeči a také rozsudek.

U soudu dnes vypovídala ředitelka odboru veřejné správy, dozoru a kontroly ministerstva vnitra Marie Kostruhová. Byla členkou týmu, který dotčené smlouvy na žádost policie v roce 2015 posuzoval a čtyři z nich označil za nestandardní. Připustila však, že bez jejich podrobné znalosti. Uvedla také, že v inkriminované době ještě v zákonech neexistovala ostrá hranice, co ještě spadá výkonu funkce starostky a co už ne. "Od 1. ledna 2018 už všechny takovéto dohody musí schválit zastupitelstvo," řekla Kostruhová.

Na žádost obhajoby vypovídala i právnička Jana Zwyrtek Hamplová, která se dlouhodobě specializuje na právo územních samospráv. Podle jejího názoru nemohou nést starostka ani tajemníci trestněprávní odpovědnost. Uzavřené dohody považuje za legitimní. "Nejsou v kolizi se zákonem o obcích ani organizačním řádem. Ministerstvo vnitra by v rámci dozorové pravomoci muselo konat, pokud by shledalo něco nezákonného. Šlo o díru v zákoně, za kterou obžalovaní nemohou. Nyní už zákon uzavírání dohod upravuje," uvedla Zwyrtek Hamplová.

Sigmundová, stejně jako bývalý tajemník úřadu Kotula a současný tajemník Rosecký, už dříve uvedli, že městu nezpůsobili svým jednáním žádnou škodu a cítí se nevinní. Oba tajemníci vypověděli, že práci starostce zadávali na základě jejích schopností a zkušeností a že si na to sice mohli najmout například i externí firmu, město by to však podle nich pravděpodobně vyšlo dráž. Sigmundová řekla, že se dohody týkaly administrativní činnosti, která nespadala do náplně práce starostky. Uzavírání dohod bylo podle ní vždy iniciativou tajemníka, který také stanovoval výši odměny za odvedenou práci.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Úřady budou nejméně do 11. dubna otevřené jen dva dny v týdnu

31.03.2020 08:32 Veřejné úřady budou nejméně do 11. dubna otevřené jen dva dny v týdnu a budou nabízet jen omezené…

Babiš má obavy, zda úřad práce zvládne kurzarbeit

27.03.2020 19:15 Premiér Andrej Babiš (ANO) má obavy, zda úřady práce dokážou žádosti firem o kurzarbeit rychle…

Vnitro: Datové zprávy lze do odvolání odesílat zdarma

24.03.2020 12:36 Uživatelé datových schránek mohou ode dneška do odvolání, minimálně po dobu vyhlášeného nouzového…

NKÚ kvůli koronaviru omezil provoz, zřejmě odloží kongres EUROSAI

21.03.2020 10:41 Nejvyšší kontrolní úřad omezil kvůli šíření nového typu koronaviru a v souladu s vládními…

Související:

Právě se děje

Další zprávy