Šéf UOHS Rafaj si stěžuje na policejní zásah, potvrdil to jeho advokát

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj podal stížnost proti březnovému policejnímu zásahu v sídle úřadu. Příkazy soudu podle něj neobsahují téměř žádné odůvodnění a policie zabavila více listin, než soud povolil. Rafajův advokát David Kojzar to řekl televizi Prima. Prohlídky souvisely s podezřením na ovlivňování tendru na mýtný systém.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS)
doporučujeme

Stížnost podal Kojzar v úterý nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi a také k Ústavnímu soudu. Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) potvrdilo, že stížnost dostalo. "Budeme se tímto podáním teprve zabývat a posuzovat ho," řekl Primě mluvčí NSZ Petr Malý.

Policie 7. března zasahovala na ÚOHS a také v sídle firmy Kapsch, která v Česku provozuje mýtný systém. Nikoho neobvinila. Server Novinky.cz napsal, že vyšetřovatelé podezírají Rafaje a šéfa Kapsche Karla Feixe z korupce. Policisté byli i u místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka, který se Rafajem i Feixem kvůli mýtnému scházel. Deník Právo napsal, že podle policejních důkazů na schůzce s Feixem dohodl, že u Rafaje zařídí ovlivnění soutěže ve prospěch firmy Kapsch.

Podle protokolu o provedení prohlídky policisté Rafajovi na několik hodin zabavili mobilní telefon, vzali mu stovky stran dokumentů, desítky flash disků a také 200.000 Kč v hotovosti. U prohlídky byl šéf olomouckých vrchních žalobců Ivo Ištvan.

"Celý dosavadní průběh považujeme za mimořádně nestandardní. Počínaje neobvykle širokým rozsahem příkazů soudu, které neobsahují prakticky žádné odůvodnění, až po samotné prohlídky, které policie provedla za účasti pana doktora Ištvana," řekl televizi Kojzar. Podle něj se jednalo o takzvané pytlování: "Policie zabavila celou řadu listin mimo rozsah povolený soudem. Toto budeme samozřejmě řešit právní cestou," dodal advokát.

Rafaj ve středu v rozhovoru pro TV Prima odmítl, že by dělal rozhodnutí ve prospěch některé z firem, která se tendru na mýtný systém účastnila.

Ministerstvo dopravy vybralo v tendru jako nového provozovatele mýtného systému konsorcium CzechToll/SkyToll.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česká pošta o víkendu zavře pobočky

15.06.2021 08:23 Všechny pobočky České pošty budou od pátečního večera do pondělí zavřené. Důvodem je plánovaná…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama